اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
به مناسبت درگذشت حجت الاسلام والمسلمین شیخ علی اسلامی

خدمتگزار گمنام فرهنگ شیعی

خدمتگزار گمنام فرهنگ شیعی
عبد الحسین طالعی عضو هیأت علمی دانشگاه قم

1.سال 1353 بود و من، نوجوانی سیزده ساله تازه از شهرستانی کوچک به تهران بزرگ آمده بودم. تشنه مطالعه و کسب دانایی؛ امکانی که در شهرستان به‌دست نمی‌آمد. دست تقدیر مرا با آقای گلزاری (دکتر محمود گلزاری فعلی استاد علوم تربیتی) آشنا کرد و ایشان مرا به کتابخانه بزرگ اسلامی برد؛ که در پاساژ ابزار و یراق نزدیک میدان حسن آباد بود.

از آن زمان فهمیدم که شخصیتی گرانقدر در تهران است به‌نام حجت الاسلام شیخ عباسعلی اسلامی که در کنار تأسیس صدها مدرسه جامعه تعلیمات اسلامی تمام کتاب‌هایش را وقف عام کرده و آن را کتابخانه بزرگ اسلامی نامیده و آنجا با چنین گنجینه‌ای آشنا شدم؛ این آغاز یک سلسله توفیقات بود که تا سال‌های اخیر ادامه یافت.
2.کتابخانه بزرگ اسلامی بعدها به خیابان گوته منتقل شد و پس از انقلاب، هسته مرکزی کانونی فرهنگی شد به‌نام بنیاد بعثت، که با چندین واحد زیرمجموعه خود تاکنون خدمات زیادی درزمینه علم و معرفت دینی ارائه کرده است. نشر آثار استاد مطهری به حدود بیست زبان خارجی، نشر آثار شهید سید محمد باقر صدر به فارسی، نشر آثار علامه سید مرتضی عسکری به فارسی و انگلیسی، نشر نخستین ترجمه فارسی دوره الغدیر علامه امینی، احیای چندین کتاب از متون کهن شیعی و ده‌ها خدمت دیگر؛ که فهرست آنها خود کتابی پر برگ  خواهد شد.
3.شیخ علی اسلامی مشوق نوقلمان بود، کوچک‌ترین و کم‌ترین فرصت بالقوه را به خدمتی گسترده تبدیل می‌کرد، با وجود این همه خدمات به‌دنبال رسانه‌ای شدن نبود، وارد کارهای اجرایی نشد و راه ترویج دین از طریق آثار مکتوب را ادامه داد.
4.شیخ علی اسلامی پس از چند دهه خدمت گسترده در آستانه ایام شهادت دخت گرامی پیامبر اسلام(ص)، روز یکشنبه 15 دی 1398 درگذشت، امید که در فرصت‌های آینده با نشر یادنامه‌ها و برپایی مجالس علمی رهاورد عمر پراز خدمت او به آگاهی نسل نورسیده برسد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.