اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
پاسخ میهمانان مجمع گفت‌و‌گوی تهران به پرسش‌های «ایران»:

تهران به تعامل منطقه‌ای در بطن بحران روی خوش نشان داد

تهران به تعامل منطقه‌ای در بطن بحران روی خوش نشان داد

گروه سیاسی/ مجمع گفت‌و‌گوی تهران فرصت گفت‌و‌گو و هم‌اندیشی بود. میهمانانی که از نقاط مختلف به تهران آمده بودند نه تنها مخاطب دیدگاه‌های ایران پیرامون چگونگی تدوین سازوکار ایجاد همگرایی و یافتن راهکار گفت‌و‌گو قرار گرفتند، بلکه ایده‌های خود را درباره این مهم با یکدیگر در میان گذاشتند.

به‌همین دلیل فرصتی فراهم شد تا در زمان‌های کوتاه میان بحث‌ها و سخنرانی‌های کنفرانس از برخی از چهره‌های میهمان، دیدگاه‌شان در مورد مسائل مبتلابه منطقه و ارزیابی‌شان را درباره تحولات جاری منطقه، جویا شویم. «رابرت مک‌ایر»، سفیر انگلیس در تهران، نخستین مخاطب این پرسش‌ها بود. او در ارزیابی خود از سخنرانی وزیر امورخارجه ایران و پیشنهاد گفت‌و‌گوی منطقه‌ای که ظریف مطرح کرد به «ایران» گفت: «منطقه خاورمیانه در شرایط بسیار پرتنش و ملتهبی به سر می‌برد، شرط اول برای کاستن از اختلافات منطقه‌ای و فراهم کردن زمینه گفت‌و‌گو میان کشورهای این حوزه، خودداری همه کشورها از تنش زایی بیشتر است. او تأکید کرد که دست کم این پرهیز از تنش آفرینی بیشتر می‌تواند مانع از بدتر شدن اوضاع شود تا بعد از آن، راهکار گفت‌و‌گو در فضای بهتری مورد بحث قرار گیرد. سفیر انگلستان در ایران در واکنش به این نکته که چرا کشورهای اروپایی برای حفظ برجام تلاش کافی نکردند تا مانع از افزودن مشکل دیگری به مشکلات منطقه شوند، پاسخی نداشت اما تصریح کرد که «ما به همراه سایر کشورهای اروپایی از بیانیه اخیر ایران درباره برجام نگران شدیم و در حال بررسی آن هستیم.» او تأکید کرد که «لندن معتقد است بهترین راه حل همچنان حفظ برجام است.»
مؤید صالح، معاون وزیر خارجه عراق ضرورت همکاری نزدیک ایران و عراق را بعد از واقعه تروریستی اخیر علیه سردار ایرانی یادآور شد و گفت: «همکاری دو کشور در شرایط کنونی از هر زمان دیگری بیشتر حائزاهمیت است و ما هم کشور مستقلی هستیم که بر اساس منافع و اهداف خودمان اقدام می‌کنیم.» صالح با اشاره به اقدام پارلمان عراق برای تصویب قانون خروج نیروهای امریکایی از این کشور، تأکید کرد که این اقدام برای احترام به حاکمیت بغداد مهم است. او گفت که «پاسخ جمهوری اسلامی به اقدام اخیر امریکا علیه فرمانده نظامی‌اش فارغ از اینکه چه باشد، نباید مانعی برای پیگیری هدف تعامل و گفت‌و‌گوهای مبتنی بر صلح باشد. شاید از این‌رو برگزاری این مجمع دراین مقطع حساس، از هر زمان دیگری بیشتر اهمیت دارد.» به‌گفته مؤید صالح، پیگیری مستمر این روند به دنیا نشان خواهد داد که کشورهای منطقه می‌توانند حتی در اوج بحران هوشیار باشند و ایده همکاری امنیتی و منطقه‌ای خود را پیش ببرند. او تصریح کرد:«چه اتفاق تلخ چه اتفاق مثبت برای هر کشوری روی داده باشد، باید همیشه به تعامل به‌عنوان یک مؤلفه حیاتی توجه کرد.»
 «برهان کایاتورک»، نماینده پارلمان ترکیه و معاون حزب عدالت و توسعه نیز در ارزیابی خود درباره مجمع گفت‌و‌گوی تهران، با بیان اینکه حفظ صلح در شرایط کنونی منطقه بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد، گفت: «ما از حمله تروریستی امریکا علیه سردار قاسم سلیمانی بسیار متأسف شدیم اما این مسأله نباید باعث شود که مسیر گفت‌و‌گو بسته شود. منطقه خاورمیانه از مناطق مهم و استراتژیک به شمار می‌آید که بالاترین میزان انتقال جریان نفت در آن صورت می‌گیرد اما به همان میزان هم شاهد بالاترین حجم خشونت و خونریزی است.» این نماینده پارلمان ترکیه با اشاره به اینکه برگزاری مجمع گفت‌و‌گوی تهران بسیار بموقع برگزار شد اما تأکید کرد، ترور سردار سلیمانی اوضاع را برای هر چه سریع ترهموار شدن مسیر گفت‌و‌گوها دشوار کرد. او تصریح کرد: «حرف حساب ایران این است که این منطقه برای ماست و نیروی خارجی حق حضور و زورگویی ندارد.» کایاتورک با اشاره به تلاش مردم عراق برای برداشتن گام جدی در این رابطه افزود:«بعد از حمله نابخردانه اخیر امریکا به‌ نظر می‌رسد که پارلمان عراق هم در این زمینه گام اول را برداشته است و این رویداد می‌تواند آغازی برای اتکای کشورهای منطقه به قدرت همگرایی در میان
خودشان باشد.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها