اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

حق تحصیل ،حقی برای همه کودکان

حق تحصیل ،حقی برای همه کودکان
مونیکا نادی فعال حقوق کودک

دسترسی به آموزش و فرصت‌های تحصیلی یکی از مهم‌ترین حقوق کودکان است. 30سالی از تصویب پیمان نامه حقوق کودک می‌گذرد. این پیمان نامه حق تحصیل کودکان و افراد زیر 18 سال را به رسمیت شناخته است و البته کشورهایی که به پیمان نامه پیوستند ملزم شدند شرایط تحصیل کودکان را فراهم کنند

 . ایران هم بیش از 25 سال است که این پیمان نامه را به‌عنوان یک قانون داخلی امضا کرده و با اینکه به این پیمان نامه پیوستیم اما همچنان در نقاط مختلف کشور هستند کودکانی که به دلایل مختلف از ادامه تحصیل محرومند. تحصیل دختران در روستاهای کوچک؛ مرزی و حاشیه شهرهای بزرگ معمولاً با معضلات و مشکلات بسیاری روبه‌رو است. از یک سو این مناطق دچار فقر اقتصادی و فرهنگی هستند و از سوی دیگر مدرسه در همه مقاطع نداریم. همین موضوع موجب شده تا بسیاری از دختران خارج از چرخه تحصیل باشند.
 با این همه اگر بخواهیم ترک تحصیل دختران را ریشه‌یابی کنیم باید بگویم که بخشی از این بازماندگی به خاطر فقر اقتصادی است. شما اگر بررسی کنید متوجه می‌شوید که بسیاری ازروستاها مدرسه ندارند و دختران مجبور می‌شوند که به مدارس روستاهای دیگر بروند خانواده این بچه‌ها هم هزینه تحصیل کودکانشان را ندارند. از سویی هم آموزش و پرورش هیچ کمکی به آنها نمی‌کند بنابراین بخشی به خاطر همین مشکلات اقتصادی ترک تحصیل می‌کنند. مسأله دیگر هم فقر فرهنگی خانواده‌ها در برخی از مناطق است. برخی از خانواده‌ها تحصیل دختران را ضروری نمی‌دانند آنها معتقدند وظیفه اصلی دختران تحصیل، کسب دانش و مهارت نیست. این خانواده‌ها درگیر تعصباتی هستند مخصوصاً اگر مدرسه‌ای هم در روستا وجود نداشته باشد و دانش‌آموز دختر مجبور شود به روستاهای دیگری برود همین تعصبات مانع رفت و آمد دانش‌آموزان دختر می‌شود. موضوع دیگر هم ازدواج‌های زود هنگام هم برای دختران است. گاهی وقتها اگر برای یک دختر خواستگاری بیایید که از حداقل‌های شرایط برخوردار باشد آن خانواده به خاطر مشکلات اقتصادی ترجیح می‌دهد تا دخترش ازدواج کند. خیلی از دختران با وجود تمایل زیادی که به درس خواندن دارند مجبور به ازدواج می‌شوند. 
در کنار این عوامل باید به کیفیت آموزشی مدارس در مناطق محروم اشاره کرد امکانات آموزشی در این مناطق بخوبی توزیع نشده است و دانش‌آموزانی را می‌بینید که مثلاً کلاس پنجم هستند اما براحتی نمی‌توانند کتابی بخوانند. به نظر می‌رسد وزارت آموزش و پرورش باید درباره این کودکان راهکارهایی داشته باشد دانش‌آموزانی که ترک تحصیل می‌کنند باید مورد به مورد بررسی شوند. برای دانش‌آموزان خارج از چرخه تحصیل یک قاعده کلی در نظر بگیریم باید برای کودکان حاشیه شمالی زاهدان یک روش را داشته باشیم و برای کودکان روستاهای کردستان روش دیگر را در نظر بگیریم. مرحله بعدی این است که کودکان خارج از چرخه تحصیل شناسایی شوند. متأسفانه آمار و ارقام دقیقی از کودکان خارج از چرخه تحصیل وجود ندارد. 
در آخر باید تأکید کنم که مهم‌ترین چیز افزایش آگاهی و آموزش مردم در منطقه است اینکه به خانواده‌ها آموزش دهیم و مردم مناطق را آگاه کنیم که دختران آن مناطق هم حق دارند که تحصیل کنند. باید بگویم که دختران با مدرسه رفتن چه آگاهی به‌دست می‌آورند و چقدر می‌توانند در زندگی آینده‌شان متفاوت‌تر باشند اگر خانواده‌ها آگاه شوند، تعصبات ریشه‌ای کمتر می‌شود و دختران هم مثل پسران می‌توانند براحتی درس بخوانند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.