اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

نگاهی به چرایی کیفیت نامطلوب ساختمان

نگاهی به چرایی کیفیت نامطلوب ساختمان
سید امیر فتاحیان دکترای شهرسازی

روند شهرنشینی و شهرسازی کشور در چند دهه اخیر، به‌دنبال افزایش پدیده مهاجرت به شهرها، شکل هیجانی به خود گرفت و سبب رشد قارچ گونه برخی از شهرها گردید.

به‌دنبال این وضعیت و طی چند سال گذشته و با توجه به شرایط شهرهای بزرگ به لحاظ تأمین مسکن عده‌ای با هدف کسب سود حداکثری به‌عنوان بساز بفروش وارد صنعت ساختمان‌سازی شدند و ما در این صنعت شاهد ورود بی‌رویه افراد غیرمتخصص که هیچ گونه تخصصی در ساخت مسکن ندارند بوده‌ایم. ورود این افراد به این صنعت در حالی بوده و هست که ماده 4 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان هر‌گونه دخالت افراد فاقد صلاحیت را در امور ساخت وساز منع کرده است. متأسفانه اوج این اتفاقات از اواخر دهه 1360 به بعد بوده که مسکن به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای شناخته شد و به تبع آن ساختمان‌سازی به کالایی برای کسب سود این افراد تبدیل شد و کیفیت ساختمان‌ها قربانی سودآوری برای این افراد شده و صدمات زیادی بر این صنعت وارد گردید. 
در کنار مطالب گفته شده عدم رعایت ضوابط و مقررات ساخت و ساز شهری که برای تضمین کیفیت ساخت و سازهای شهری و رعایت عدالت و منافع عمومی تدوین شده‌اند و همچنین تداخل مسئولیت‌ها در صنعت ساختمان‌سازی و عدم رعایت و اجرای قانون از سوی برخی از عاملان در این حوزه از دیگر دلایل افت کیفیت ساختمان در ایران می‌باشد. به غیر از عواملی که به آن اشاره شد می‌توان به بحث مصالح ساختمانی اشاره کرد که به عقیده صاحبنظران صنعت ساخت و ساز درصد زیادی از مصالح ساختمانی که در این صنعت به کار می‌روند استاندارد نبوده و از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. افزایش قیمت مصالح ساختمان در سال‌های اخیر و همچنین عدم توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه و عدم استفاده از مصالح مناسب با شرایط آب و هوایی آن منطقه از دیگر عوامل تأثیر‌گذار در پایین آمدن کیفیت ساختمان می‌باشد. امری که در شهرسازی گذشته شهرهای ایران به آن توجه می‌شد اما در حال حاضر این امر مغفول مانده است. به طور کل و در یک جمع‌بندی یک خطی از مطالب گفته شده می‌توان گفت سه عامل مؤثر در افزایش یا کاهش کیفیت ساختمان 1- قانون و مقررات 2- نیروی انسانی3- مواد و مصالح می‌باشد. بایستی اشاره کرد که عدم دستیابی به کیفیت مناسب در این صنعت به گونه‌ای است که با وجود سرمایه‌های عظیم مصرف شده در بخش مسکن و تلاش‌های به عمل آمده در این زمینه، نگرانی‌های زیادی خصوصاً در مورد صدمه‌پذیری ساختمان‌های شهری در ایران و بخصوص در شهر تهران وجود دارد.
حال چه باید کرد؟واجب و ضروری است که مسئولیت دقیق و کامل ساختمان‌سازی به صاحبان این فن واگذار گردد بدان سبب تا مادامی که تولید و عرضه ساختمان به دست اشخاص صاحب فن و صلاحیت و دارای کارنامه روشن و در محیطی روشن با رقابت سالم حرفه‏‌ای انجام نگیرد مشکلات ذکر شده در بالا همچنان وجود خواهند داشت و در شرایط بحرانی، هر شخص دیگری را متهم می‌نماید. همچنین نظارت و کنترل که یک فعالیت حرفه‏‌ای کاملاً تخصصی و مؤثر در امر کیفیت ساختمان می‌باشد بایستی به‌صورت کنترل و نظارت کارگاهی و پیوسته و توسط نهادها و سازمان‌هایی که این مسئولیت را بر عهده دارند انجام شود. به عبارتی هر جا نظارت و قانون‌گذاری بهتری شکل گرفته نتیجه در ساختمان‌سازی نشان داده شده است و سبب افزایش عمر مفید ساختمان و بالا رفتن کیفیت ساختمان شده است. و سخن آخر اینکه بررسی کلی وضعیت ساخت و ساز نشان دهنده ضعف‌هایی است که بایستی از مراحل اولیه طراحی تا ساخت و پس از اجرا مورد ریشه‌یابی قرار گیرند و دیگر اینکه مهندسی‌سازی ساختمان‌ها نیازمند قدرت اجرایی قوانین برای افزایش بازدارندگی از تخلفات می‌باشد.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.