اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اختصاص ۲۰۰ میلیون یورو به سپاه قدس

اختصاص ۲۰۰ میلیون یورو به سپاه قدس

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ۲۰۰ میلیون یورو برای سپاه قدس در سال آینده اختصاص می یابد تا دشمنان بدانند با شهادت سردار سلیمانی فکر مقاومت در منطقه نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه گسترش پیدا خواهد کرد و ما نیز از آن حمایت خواهیم کرد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز- سه شنبه- در جمع خبرنگاران گفت: کمتر پیش آمده که ما از طرحی سه فوریتی ارائه کنیم و اعضای شورای نگهبان نیز برای بررسی آن در مجلس حضور پیدا کنند؛ در مجالس اخیری که حضور داشته‌ام به یاد ندارم طرحی سه فوریتی داشته باشیم، به نظرم تشخیص نمایندگان در این امر بسیار دقیق بود و البته همه نمایندگان از سه فراکسیون در این قضیه وحدت داشتند.

وی افزود: نمایندگان با امضا و شرکت در رای گیری به صورت حداکثری سه فوریت این طرح را تصویب کردند. این امر نیز از موارد نادری است که تمامی افراد حاضر در جلسه در رای گیری شرکت کنند؛  این موضوع نشانگر آن است که نمایندگان مردم از بخش‌های مختلف کشور در موضوع امنیت و منافع ملی کشور یک صدا هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تروریست اعلام کرد ما قانونی داشتیم که به موجب آن نیروهای سنتکام و مؤسسه و شرکت‌های آن‌ها در لیست تروریست ها قرار گرفتند، اما در حادثه وقیحانه‌ای که آمریکا انجام داد، عاملان این جنایت اعلام کردند ما دستور داده‌ایم و پنتاگون نیز اعلام کرد که دستور به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی را اجرا کردیم؛ مسیر کار مشخص شد که پنتاگون در این قضیه نقش داشته است.

وی با اشاره به اصلاح قانون اقدام متقابل علیه آمریکا در جلسه علنی امروز، ادامه داد: ما قانون را تغییر دادیم به طوری که نه تنها سنتکام، بلکه همه نیروهایی تحت پوشش پنتاگون تروریست به شمار می روند؛ این امر معناداری است و با این اقدام نامناسبات متفاوت خواهد بود.

لاریجانی ادامه داد: اگر از خود می‌پرسید که چرا آمریکا حاج قاسم را هدف قرار داد، باید بگویم که ایشان یک عنصر مهم و تاثیرگذار در مقاومت منطقه بود و آمریکا در تصور واهی خود خیال می‌کرد که اگر این عنصر را حذف کرده و به شهادت برساند به جریان مقاومت در منطقه ضربه جدی زده است؛ نمایندگان مجلس برای آنکه نشان بدهند این حادثه موجب تقویت جریان مقاومت می‌شود به سپاه قدس پاسداران که جریان اصلی مقاومت است ۲۰۰ میلیون یورو برای دو ماه باقی مانده از سال از محل صندوق توسعه ملی اختصاص دادند.

وی افزود: این رقم در سال آینده نیز به آن اضافه خواهد شد تا دشمنان بدانند با شهادت سردار سلیمانی فکر مقاومت در منطقه نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه گسترش پیدا خواهد کرد و ما نیز از آن حمایت خواهیم کرد؛ البته اقدامات دیگری در دستور کار شورای عالی امنیت ملی قرار دارد و باید در پاسخ به حضور ارزشمند مردم اقدامی مناسب صورت گیرد که البته در دستور کار بوده و در حال بررسی است.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از نمایندگان و رییس و اعضای شوزرای نگهبان در بررسی این موضوع، گفت: لازم می‌دانم از ملت رشید ایران که با حضور هوشمندانه و آگاهانه مردم که از صمیم قلب در تشییع سردار سلیمانی حضور یافتند تشکر کنند و به آن‌ها می‌گویم که بدانند حضورشان مهمترین گام در ایجاد امنیت ملی و صیانت از آن بود. خواسته مردم این است که پاسخ آمریکا –که  در فاجعه اخیر مقصر بود- به صورت درخور داده شود و ما این خواسته آن‌ها را به چشم می گذاریم و در شورای عالی امنیت ملی این امر در حال بررسی است؛  دشمنان خواهند فهمید که در ضربه زدن به نیروی های مجاهد پاسخ درخور دریافت می کنند.

لاریجانی همچنین از مجلس ملی عراق که غیرتمندانه عمل کرد تشکر کرد و ادامه داد:، از رییس جمهور و نخست وزیر این کشور تشکر می‌کنم که همت بلندی به خرج دادند همچنین از آیت‌الله سیستانی که این مسائل را تحقق بخشید تشکر می‌کنم. ؛ خون حاج قاسم سلیمانی باید پاسخش این باشد که نیروهای آمریکایی از منطقه فرار کنند چرا که دیگر جایی در آنجا ندارند و گامی که مجلس عراق برداشت گام اول است و آمریکا باید بساط خود را جمع کند و از منطقه برود.

اختصاص ۲۰۰ میلیون یورو به سپاه قدس در سال آینده

پس از تصویب طرح سه فوریتی اقدام متقابل علیه جنایات آمریکا، توسط شورای نگهبان، این طرح از سوی ریاست مجلس به رییس جمهور ابلاغ شد.

«احمد امیرآبادی فراهانی» عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران خبر از تصویب طرح سه فوریتی اقدام متقابل با جنایات آمریکا که امروز (سه شنبه) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به اتفاق آرا تصویب شده بود داد.

وی در این خصوص گفت: امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به اقدام آمریکا طرح سه فوریتی اصلاح موادی از قانون «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» مصوب اردیبهشت ماه سال جاری و همچنین الحاق یک ماده به این قانون را کردند و به تصویب رساندند.

امیرآبادی خاطرنشان کرد: پس از تصویب این طرح در مجلس اعضای شورای نگهبان در حضور آیت الله جنتی و سه فقیه دیگر شورای نگهبان به همراه سه عضو حقوقدان این شورا تشکیل جلسه دادند و ضمن بررسی این مصوبه مجلس، آن را به اتفاق آرا تایید کردند.

این عضو هیات رئیسه با اشاره به ابهام اعضای شورای نگهبان درباره اخذ متن مکتبو اذن رهبری برای برداشت دویست میلیون یورو از صندوق توسعه ملی در جهت تامین مخارج دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز اشاره کرد: علی رغم آنکه ریاست مجلس روز گذشته، به صورت شفاهی اذن مقام معظم رهبری را دریافت کرده بودند، اما امروز هم با ارسال نامه رسمی از ایشان تقاضای اذن نمودند که با دریافت کتبی این اذن، ابهام قانونی اعضای محترم شورای نگهبان نیز برطرف شد.

وی اظهار داشت: به این ترتیب هم اکنون این طرح تبدیل به قانون رسمی شده و ریاست مجلس شورای اسلامی آن را به ریاست جمهور ابلاغ کرده اند.

برای اولین بار در طول ادوار دهگانه مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب اسلامی، طرحی سه فوریتی در صحن مجلس تصویب شد. این طرح با 270 امضا و با مشارکت هر سه فراکسیون اصلی مجلس طراحی شده بودهمچنین به صورت اجماعی به تایید نمایندگان مجلس رسید.

طبق قانون طرح های سه فوریتی در همان روزی که در مجلس مطرح می شوند باید بررسی و تصویب هم گردند. همچنین شورای نگهبان نیز حداکثر تا سه ساعت پس از تصویب این طرح در مجلس ملزم به بررسی و ارائه نظر درباره آن است.

به همین دلیل امروز اعضای شورای نگهبان در حین بررسی و تصویب این طرح در صحن مجلس حضور داشتند./ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها