اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
در نشست پیامدهای سیاسی - امنیتی ترور سردار سلیمانی مطرح شد

قدیر نصری: با ترور سردار سلیمانی، ترتیبات منطقه ای متحول می‌شود

قدیر نصری: با ترور سردار سلیمانی، ترتیبات منطقه ای متحول می‌شود

با ترور سردار سلیمانی، ترتیبات منطقه ای متحول می‌شود. اسراییلی ها هیچ وقت مایل به مذاکره بین ایران و آمریکا نبودند و با توجه به ناآرامی های اخیر ایجاد شده در عراق، آمریکایی‌ها احساس کردند با کمترین هزینه می‌توانند سردار را ترور کنند.

ایران آنلاین/ گروه اندیشه:نشست صورت بندی و پیامدهای سیاسی - امنیتی ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، به همت انجمن علوم سیاسی ایران با همکاری انجمن مطالعات صلح ایران و خانه اندیشمندان علوم انسانی، دیروز، 16 اسفند ماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

سردارحسین علایی، عضو عیات علمی دانشگاه امام حسین (ع)، مهدی ذاکریان، عضوهیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، قدیر نصری، عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی، علی اکبر اسدی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرزاد پورسعید، عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات راهبردی از جمله سخنران این نشست بودند.

قدیر نصری معتقد است که اسراییلی ها هیچ وقت مایل به مذاکره بین ایران و آمریکا نبودند و با توجه به ناآرامی های اخیر ایجاد شده در عراق، آمریکایی‌ها احساس کردند با کمترین هزینه می‌توانند سردار را ترور کنند.

به گفته این استاد علوم سیاسی، هم ترامپ برای استفاده از مباحث انتخاباتی با انجام این ترور می‌خواهد سود ببرد و هم برای اسراییل پیامدهای خوبی ممکن است داشته باشد.

نصری ادامه داد: ترامپ فکر کرد این ترور برای فرار از استیضاح و نیز گریز از بن بستی که بین ایران و آمریکا ایجاد شده، می‌تواند راهگشا باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی، ترامپ را شخصیتی توصیف کرد که به انجام کار پیش‌بینی نشده علاقه مند است و گفت: آنان محاسبه کردند ایران نمی‌تواند پاسخگویی لازم را داشته باشد چون به دلیل اعتراض آبان ماه از حیث اقتصادی در وضعیت ضعف قرار گرفته است.

 

وی افزود: از سویی دیگر، اسراییلی ها از تعامل بین ایران و آمریکا نگران بودند و این برای عربستان هم مصداق دارد و هر دو خواهان افزایش تنش بین آمریکا و ایران هستند و منتظرند درگیری بین این دو کشور رخ دهد.

نصری گفت: این ترور پیامدهای جالب توجه خواهد داشت و ایران دیگر مانند گذشته اسراییل را تحمل نمی‌کند و صبر گذشته را در برابر آن ندارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آمریکا اصلی ترین تولیدکننده نفت است و مانند قبل نیازی به نفت عربستان ندارد، اظهار داشت: این برداشت در عربستانی‌ها و دیگر کشورهای منطقه ایجاد شد که آمریکا نمیتواند امنیت آنها را تامین کند و سعی در کاهش تنش با کشورهای منطقه داشتند. اما با این بحث پیش آمده عربستانی‌ها می دانند دیگر مذاکره ای بین ایران و آمریکا وجود نخواهد داشت و احساس می‌کنند وضعیت دارد به نفعشان رقم می‌خورد.

نصری افزود: عربستانی‌ها نگران خروج آمریکا از منطقه بودند اما این وضعیت سعودی‌ها را خوشحال و در عین حال بهبود روابط بین ایران و عربستان را کمتر می‌کند.

وی تاکید کرد: با ترور سردار سلیمانی، ترتیبات منطقه ای متحول می‌شود./ ایرنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.