اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
نشست پیامدهای سیاسی - امنیتی ترور سردار سلیمانی برگزار شد

مهدی ذاکریان: به شهادت رساندن سردار سلیمانی، مصداق تروریسم جهانی است

مهدی ذاکریان: به شهادت رساندن سردار سلیمانی، مصداق تروریسم جهانی است

به شهادت رساندن سردار سلیمانی، یک عمل تروریستی و مصداق تروریسم جهانی است. قتل هدفمند زمانی است که اطمینان داریم فردی عملی انجام داده که غیرقانونی و منجر به کشته شدن تعدادی غیرنظامی شده و تروریست است که ادله ای برای این موضوع وجود ندارد.

ایران آنلاین/ گروه اندیشه: نشست صورت بندی و پیامدهای سیاسی - امنیتی ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، به همت انجمن علوم سیاسی ایران با همکاری انجمن مطالعات صلح ایران و خانه اندیشمندان علوم انسانی، دیروز، 16 اسفند ماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

 سردارحسین علایی، عضو عیات علمی دانشگاه امام حسین (ع)، مهدی ذاکریان، عضوهیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، قدیر نصری، عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی، علی اکبر اسدی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرزاد پورسعید، عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات راهبردی از جمله سخنرانان این نشست بودند.

دکتر مهدی ذاکریان، استاد روابط بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست اظهار داشت: یکی از مشکلات ما این است که صداهای ما فقط در داخل ایران است و به خارج ارائه نمی شود. ما صدای جامعه مدنی را نمی شنویم. غربی‌ها هم فکر می‌کنند ما در کشورهای منطقه پایگاه داریم.

وی ادامه داد: با اینکه از طرفداران آقای ظریف هستم اما در کنفرانس مونیخ به آقای ظریف هم انتقاد کردم چرا فرماندهان سپاه و ارتش حضور نداشتند تا صدای ما به گوش دنیا برسد.

 

ذاکریان تصریح کرد: خیلی سخت است که ما داعش را از منطقه پاک کنیم و بعد به جای اینکه به آمریکا صورتحساب بدهیم پول مان را بگیریم، یکی از بهترین سرداران ما ترور شود.

این استاد حقوق بشر ادامه داد: من منتقد بشار اسد هستم اما این را هم می دانم اگر غربی‌ها اظهارنظر و رفتاری می‌کنند برای سوریه و مردم این کشور نیست.

به زعم او، به شهادت رساندن سردار سلیمانی، یک عمل تروریستی و مصداق تروریسم جهانی استوی اضافه کرد: قتل هدفمند زمانی است که اطمینان داریم فردی عملی انجام داده که غیرقانونی و منجر به کشته شدن تعدادی غیرنظامی شده و تروریست است که ادله ای برای این موضوع وجود ندارد. اقدام پیش دستانه یعنی دولتی بخواهد دولتی دیگر را تضعیف کند که این موضوع هم برای سردار سلیمانی مصداق ندارد. پس کشتن کسی که با لباس غیرنظامی و به دعوت از کشوری فعالیت می‌کند، مصداق تروریسم است.

ذاکریان ادعای امریکا مبنی بر قرارداد با عراق مبنی بر تامین امنیت این کشور گفت: آمریکایی ها در سال ۲۰۰۸ قصد داشتند عراق را ترک کنند که عراقی‌ها گفتند بمانید. این قرارداد برای افزایش امنیت عراق بود نه کشتن مهمان عراق./ ایرنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.