اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

حماقت و خطای راهبردی ترامپ

حماقت و خطای راهبردی  ترامپ

دولت دونالد ترامپ و به ویژه شخص ایشان در اقدامی ناجوانمردانه و نابخردانه دست به شهادت سردار قاسم سلیمانی زده است اما واقعیت این است که این اقدام جنایت کارانه به شش دلیل نوعی حماقت و خطای راهبردی محسوب می شود:

ایران آنلاین/ گروه اندیشه:

دکتر محمد باقر تاج الدین

استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی
 
 
1.با ترور ناجوانمردانه  سردار سلیمانی نه تنها احساسات میلیونها ایرانی بلکه عواطف میلیون ها نفر از مسلمانان و دوستداران ایران و همچنین دشمنان آمریکا در نقاط مختلف جهان به شدت جریحه دار شده است و این در دراز مدت به نفع کشور مزبور و حتی کشورهای منطقه نخواهد بود.
2.آمریکا از سویی مدعی بسط و گسترش  دموکراسی و صلح و حقوق بشر در جهان و به ویژه  منطقه خاورمیانه است که صد البته با این کار پلید خویش و همچنین اقدامات خصمانه گذشته اش قلم بطلان بر چنین مدعایی کشیده و دور از ذهن است که بسیاری از مردمان این منطقه چنین مدعایی را به راحتی باور کنند.
3.منطقه خاورمیانه همواره در دهه های گذشته شاهد جنگ افروزی جنگ طلبانی چون آمریکا و هم پیمانان آنان بوده است و بر کسی پوشیده نیست که با  اقدام اخیر  دست یابی به صلحی پایدار  دست کم برای سال های دیگر به تعویق افتاده است و یکی از مقصران اصلی به تعویق افتادن صلح پایدار در منطقه ایالات متحده آمریکا و به ویژه دولت فعلی آن است.
4.در حماقت و خطای راهبردی دولت ترامپ همین بس که گویا  نمی دانند دولت ایران و همچنین جامعه و مردمان ایران زمین نه تنها با چنین اقدامات خصمانه ای از جانب آمریکا احساسات شان بیشتر جریحه دار می شود بلکه خشم و نفرت شان نسبت به آمریکا شدت یافته  و همین وضعیت نه تنها زمینه را برای هرگونه روند مذاکره احتمالی میان ایران و ایالات متحده و در نتیجه برقراری  صلح و آرامش در منطقه به تعویق می اندازد بلکه شاید حتی منجر به  مسدود شدن آن در دراز مدت  نیز  شود. 
5.از دولت ترامپ و شخص ایشان باید پرسید آیا با کشتار شخصیت های نظامی و همچنین  غیر نظامیان  در منطقه امکان زمینه سازی برای بروز و ظهور دموکراسی و صلح و حقوق بشر فراهم می شود؟ و به راستی آیا صلح و دموکراسی از لوله تفنگ در می آید؟ همین اقدام خصمانه نشان می دهد که دولت آمریکا دست کم در حال حاضر هیچ صداقتی برای  ایجاد صلح در  منطقه خاورمیانه ندارد و حتی فضایی نا امید کننده و تیره و تار به وجود آورده  که فقط خدا می داند که تا چه زمان دیگری باید در انتظار نشست تا این فضا تغییر کند و  شرایط مناسب برای صلح پایدار در منطقه خاورمیانه فراهم گردد. 
6.این درست است که مردم ایران به دلایل گوناگون نارضایتی هایی دارند اما دولت ترامپ باید آگاه باشد که به رغم چنین وضعیتی مردم ایران هرگز حاضر نمی شوند که دست خارجی ای چون آمریکا بخواهد بیاید برای جامعه ایران تعیین تکلیف کند آن هم با  این  اقدامات خصمانه و ناجوانمردانه. به عبارت دیگر، دولت ترامپ با این  اقدام نابخردانه خود فضای بهبود وضعیت ایرانیان  را سخت تر از گذشته کرده و این اصلا به نفع مردم و جامعه ایران نیست.
7.این اقدام آمریکا و همچنین تهدیدات این روزهای شخص ترامپ علیه ایران  نقض آشکار حقوق بین الملل نیز محسوب می شود و روشن است که  چنین اقداماتی در تضاد و تناقض کامل  برای بسط و گسترش صلح و آرامش خواهد بود. ضمن این که دولت ترامپ با خروج از برجام و  اقدام جنایتکارانه خود در قتل  سپهبد  قاسم سلیمانی تقریبا تمامی روزنه های امید را دست کم در مقطع فعلی مسدود نموده است
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.