اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
یادداشت دکتر پرویز اجلالی در پی ترور سردار سلیمانی توسط آمریکایی ها

هدف ترامپ از این ترور فراملی چه بود؟

هدف ترامپ از این ترور فراملی چه بود؟

تهاجم هوایی آمریکا به یک کشور مستقل برای ترور یکی از فرماندهان بخشی از نیروهای مسلح آن کشور و کشور همسایه اش به این بهانه که در آینده احتمال می رفته علیه منافع آمریکا توسط این دوتن اقدامی صورت بگیرد، اقدامی عجیب ، مجرمانه و خلاف همه تعهدات و مقررات بین المللی است .

ایران آنلاین/ گروه اندیشه:

دکتر پرویز اجلالی

جامعه شناس و عضو هیات علمی موسسة عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

پرسشی که بعد از ترور سردار سلیمانی مطرح می شود این است که  اقدام دولت ترامپ در راستای چه سیاستی است ؟ اگر درنظر بگیریم که چندی پیش آمریکا به نیروهای میلیشاهای عراقی(کتائب اهل حق) که برای جلوگیری از جان گرفتن دوباره داعش در مرز عراق و سوریه مستقر بودند،حمله کرد و تعدادی از اعضای این گروه را کشت و به یاد آوریم که سردار سلیمانی و المهندس نقشی بسیار حیاتی در سرکوب و نابودی داعش ایفا کرده بودند و اگر ایران به موقع به داد عراقی ها نرسیده بود کردستان و بعدهم بغداد اشغال می شد و داعش در موقعیتی قرار می گرفت که به ایران (یا به قول خودش  خراسان) حمله کند و حمام خون به راه بیندازد .حتا اگر به ایران هم نمی آمد دیدیم که درعراق وسوریه چه کشتاری راه انداخت

از سوی دیگر به یاد آوریم که خود ترامپ و غیر از او آسانژ اعلام کردند که داعش با حمایت خانم کلینتون برای مبارزه با ایران و سوریه که سیاست مبارزه با اسرائیل داشتند درست شده است .البته نمی شود مد عی شد که داعش یک پدیده آمریکایی است . البته نمی شودگفت داعش پایگاه مردمی نداشت . اما قطعا سیاستمداران اسرائیل و آمریکا هدایت وحمایت از این گروه دیوانه ومتعصب ضد شیعی و ضد ایرانی (و ضد ملی گرایان کرد و عرب )را به عنوان وزنه  متوازن کننده قدرت نیروهای ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی  شیعی منطقه که  باحمایت ایران قدرتمند شده بودند را در نظر داشتند.

از سوی دیگر ترکیه و قطر به دلیل نزدیکی و علاقه با اخوان المسلمین و عربستان و امارات هم به دلیل ترس از نفوذ ایران شیعی و مخالفت با سیاست های دولت سوریه به همکاری و همیاری با داعش پرداختند و گروه های متعصب بسیاری  همچون النصره و غیر آن که درخشونت و انجام اعمال غیر انسانی شباهت تام با داعش داشتند را راه انداختند و حمایت کردند.

بدون تردید بدون حمایت اطلاعاتی و تسلیحاتی این دولت ها امکان نداشت یک گروه از مبارزان متعصب به این سرعت بخش اعظم دوکشور عراق و سوریه را اشغال کنند و آن جنایت ها را درحق مردم بویژه شیعیان و کردها و ایزدی ها و حتا مسیحیان مرتکب شوند. البته بعدها که جنایتکاری داعش رو شد ترکیه از حمایت داعش دست کشید 

 به هرحال حداقل خطای غرب در این حادثه این بود که درمقابل پیدایش و تهاجم این گروه وحشی واکنش جدی نشان نداد و با آن بازی سیاسی کرد .این حرکت  همان چیزی را نشان داد که پیشتر هم نشان داده بود و آن این که سرمایه داری غرب هرگاه که منافغش اقتضاکند براحتی مفاهیم حقوق بشر و دموکراسی را کنار می گذارد و ممکن است از جنایتکار ترین و عقب مانده ترین نیروهای سیاسی بر علیه مردم بی دفاع حمایت کند یا حداقل در مقابل آن بی تفاوت بماند.

به هرحال مبارزه با داعش بر عهده ایران و دولت سوریه افتاد و البته دیرتر ارتش عراق و با فتوای آیت الله سیستانی نیروهای مردمی عراقی و لبنانی هم به میدان آمدندو وقتی همه این نیروها زورشان به داعش نرسید و درحال شکست بودند روسیه که ازنفوذ این گروه ها در چچن و سایر نقاط مسلمان نشین روسیه و آسیای مرکزی می ترسید وارد جنگ شد و نهایتا داعش از نظر نظامی شکست خورد.

حالا سئوال این است آیا هدف آمریکا از ترور سلیمانی و المهندس و حمله به پایگاه های میلیشاهای عراقی احیا دوباره داعش و تکرار سیاست غلط خانم کلینتون است یا صرفا هدف فشار حداکثری به ایران .

بامزه این که ترامپ بعد از این اقدام عجیب و مغایر باهمه اصول روابط بین الملل در توئیتی غیرمستقیم ایران را به مذاکره دعوت کرده است . این هم شکل جدیدی از مذاکره است .اول بزن بعد بگو حالا بیاحرف بزنیم .کدام دولتی درچنین شرایطی تن به مذاکره می دهد .قطعا این حمله چیزی بیش از فشار حداکثری برای وادارکردن ایران به مذاکره است . اقدامات بعدی ترامپ نشان خواهد داد که سیاست جدید او که فراتر ازفشار حداکثری است چه اهداف و ابعادی خواهد داشت

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.