اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اخنگان؛ گورجایی خاص در مجاورت توس

اخنگان؛ گورجایی خاص در مجاورت توس
رضا سلیمان نوری رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان

باغ آرامگاهی خداوندگار سخن حکیم فردوسی توسی در شهر قدیمی توس یکی از مقاصد اصلی گردشگری در مشهد است. اما شهر توس تنها به این باغ آرامگاه ختم نمی شود و نقاط دیدنی بسیاری دارد که اغلب آنان برای بازدیدکنندگان از توس ناشناخته است.

یکی از مهمترین این ناشناخته ها میل اخنگان است. میل اخنگان بنایی آجری است که در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد مجاور روستایی به همین نام در کناره جاده توس به پاژ زادگاه فردوسی قرار گرفته است. طرح معماری میل به دوره تیموری و قرن نهم هجری منتسب می‌باشد.

میل اخنگان در واقع برجی با ارتفاع 17 متر بنا شده بر روی یک مقبره است. این برج بر روی یک هشت ضلعی ساخته شده است. نمای بیرونی برج نیز از این هشت ضلعی پیروی کرده و هشت نیم ستون دارد. ارتفاع ستون استوانه ای این برج حدود ۱۳ متر و بلندی کلاهکی که روی ستون قرار گرفته حدود ۴ متر است.

زیر سقف برج کتیبه ای وجود داشته که احتمالا بر روی آن اطلاعاتی در مورد سال ساخت و شخصی که در این مقبره مدفون شده نوشته شده بوده اما در حال حاضر از این کتیبه اثری باقی نمانده است. در این برج زیبا و باشکوه می‌توان سه درب ورودی را مشاهده کرد.

داخل بنا نیز سنگ قبری وجود دارد که در ابعادی به طول ۱۱۰ سانتی‌متر، عرض ۵۰ سانتی‌متر و ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر ساخته شده است که روی آن با خط ثلث و نسخ متنی ثبت شده است. از دیگر نکات در مورد معماری بنا، فضای داخلی آن است که بدون هیچ نقش و نگار و تزئینی ساخته شده است؛ این در حالی است که نمای خارجی آن از دیوار گرفته تا نیم‌ستون‌هایش را با کاشی تزئین کرده‌اند.

آجر اصلی ترین مصالحی است که برای ساخت این برج از آن استفاده شده است. علاوه بر آجر، از کاشی های مستطیل شکل، چند ضعلی و ستاره ای که دارای نقوش قدیمی و زیبایی هستند نیز برای تزیین کلاهک و ستون های برج استفاده شده است. رنگ فیروزه ای و لاجوری این کاشی ها نمای زیبایی به میل اخنگان داده است.
و اما هویت فرد دفن شده در این میل نامعلوم است .برخی از جمله مسئولان میراث فرهنتگی معتقدند فرد دفن شده در بنا گوهر تاج، خواهر گوهرشاد، همسر شاهرخ تیموری است.

این در حالی است که گروهی دیگر آن را منتسب به دختری هندی می‌دانند که از مریدان امام رضا (ع)، بوده و هنگام عزیمت برای زیارت، از دنیا رفته است. البته گروه سومی هم  تصور می‌کنند که این بنا، از جمله گورهای سردابه شکل دستجمعی است که در مجاورت مکان‌های متبرک و گورستان‌های عمومی ساخته می‌شده تا مسافران متشخص تا زمان انتقال به شهر یا مقبره اصلی خود در آن دفن شوند.

ناگفته نماند که بر رفتن به این برج تاریخی که ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۴۱ ثبت ملی شده باید از کنار باغ آرامگاه توس وارد روستای اسلامیه شد و پس از آن مسیر را تا ورودی روستای اخنگان که حدود 10کیلومتر است، ادامه داد. همچنین از مسیر  جاده کلات نادر و روستای پاژ هم می توان برای بازدید این میل تاریخی اقدام کرد و البته در هر دو حالت باید با خودروی شخصی به بازدید رفت زیرا که برای رفتن به اخنگان هیچ وسیله نقلیه عمومی نیست.

*رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان

 
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.