اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
استقبال از بازنشر یک گفت و گوی قدیمی از هوشنگ ابتهاج

«امیدی» که از سایه تکثیر می شود

«امیدی» که از سایه تکثیر می شود

55 ثانیه از یک گفت‌وگوی بلند ویدئویی دو روز است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. ثانیه‌هایی از یک گفت‌وگوی هوشنگ ابتهاج، خرق عادتی شده در فضای پر از یأس و ناامیدی این روزها. «راضی‌ای از زندگی؟»؛ «فوق‌العاده»! اطمینان و یقین ابتهاج در پاسخگویی به این سؤال تلنگری شده بر روحیه جمعی.

 برخی از امید می‌گویند و نگاه دوباره به زندگی. متر و معیار رضایت او از زندگی قابل تأمل و شنیدنی است: «من این شانس را پیدا کردم که سمفونی نهم بتهوون را بشنوم.  این میز می‌تواند بگوید من سمفونی نهم را شنیدم یا اینکه آواز ابوعطای شجریان را شنیدم «در نظربازی ما بی‌خبران حیرانند»! یا آن آواز باورنکردنی را «مفلسانیم  و هوای می‌مطرب داریم»! کجا می‌توانستم اینها را بشنوم جز در زندگی؟» گفت‌وگوی بلندی که به بهانه تولد
 85 سالگی‌ هوشنگ ابتهاج ضبط شده، حالا بعد از 6 سال، کمتر از یک دقیقه‌اش حال و هوای فضای مجازی را تغییر داده است. به‌همین بهانه حسین گنجی (روزنامه‌نگار) که از اولین چهره‌هایی است که این کلیپ را به اشتراک گذاشته از دلیل استقبال و بازنشر آن در فضای مجازی برایمان نوشته است و علی نصیریان یکی از مفاخر دیگر هنر امروزمان که سال‌هاست با آثار هوشنگ ابتهاج حشر و نشر دارد از تأثیرگذاری او بر زندگی شخصی‌اش گفته است.

یادداشت اول
حاصل عمرشان غنیمت بزرگی برای ماست

علی نصیریان
بازیگر
چه بسیار خوشبختیم که عصر فرهیختگانی چون هوشنگ ابتهاج را درک کرده‌ایم؛ بزرگانی که به زندگی ما معنا داده‌اند و ناملایمات را قابل تحمل کرده‌اند. علاقه و ارادت من به استاد ابتهاج وصف ناشدنی و باورنکردنی است. کارهایشان را فوق‌العاده دوست دارم. بخصوص تأثیرپذیری‌شان از حافظ و کوششی که در تصحیح غزل‌های حافظ داشته‌اند. نگاه و احساسی که در شعرشان هست را می‌پسندم. حضورشان و عشق‌شان به موسیقی چقدر مطلوب است. ایشان و استاد شفیعی کدکنی از افرادی هستند که بواقع ارادت دارم و کارشان را دوست دارم. در آثار این دو، امید و آرزو و آمال‌مان را پیدا می‌کنیم. آنها ستون‌هایی محکم و لازم برای زندگی امروز هستند. کارهایشان زیباست و حضورشان برای یک دوران دلگرم‌کننده است.
از لطف و ظرافتی که در کارهایشان هست یاد گرفتم و آموخته‌ام؛ زیبایی را شناخته‌ام، زبان را شناخته‌ام و هنر را شناخته ام و در یک کلام با آنها زندگی کرده‌ام. زندگی کردن با آنها نعمت بزرگی برای ماست. کم‌کاری هم نکرده‌اند و ماحصل کارهایشان از یک عمر هم بیشتر است و حاصل عمر آنها غنیمت بزرگی برای ماست و به زندگی ما معنا می‌دهند. سال‌هاست که با شعر و آثار و کتب‌شان زندگی کردیم. قصه یک روز و دو روز و یک دهه نیست. سال‌هاست که از کارهایشان امید گرفتیم و زندگی را پیدا کردیم و نگاه درست به زندگی را یاد گرفتیم. کارشان خاص خودشان است و نشان از استعدادی دارد که اینگونه آنها در اوج فرهنگی قرار گرفته‌اند و به زندگی ما معنا داده‌اند. اساساً هنر به زندگی معنا می‌دهد و زندگی را قابل تحمل می‌کند. تمام ناملایمات و ناراحتی‌ها و گرفتاری‌ها با هنر است که قابل تحمل می‌شود.  هنر به زندگی معنا می‌دهد و این معنا را چنین بزرگانی در نهایت زیبایی و ظرافت به ما عرضه کرده‌اند. خوشبخت و خوشحالم که در دوره‌ای زندگی می‌کنم که امثال هوشنگ ابتهاج و محمدرضا شفیعی کدکنی و بزرگان موسیقی مثل پرویز مشکاتیان و محمدرضا لطفی و محمدرضا شجریان و مهدی اخوان ثالث را درک کرده‌ایم. درک کردن این بزرگان را دست کم نگیرید، خیلی ارزشمند است. از آنها ممنون هستیم که این همه کارهای درخشان کردند. چقدر خوشبختیم که حضورشان را درک و حس کردیم. شاید به محضرشان نرسیده باشیم اما با آثارشان زندگی کردیم و از طریق آثارشان با آنها ارتباط گرفتیم. دیدارشان اگرچه لطف بسیار دارد اما از آن مهمتر درک آن چیزی است که ارائه کرده‌اند.


یادداشت دوم
مفهوم مغفول نیک زیستی و سایه بزرگ

حسین گنجی
 روزنامه نگار
در زمانه‌ای هستیم که در مجموع آنچه از جهات پیرامون دریافت می‌کنیم، سویه منفی و ناگوار همه چیز است. اخبار و مشاهدات ما به این‌گونه است که یا بد می‌بینیم، یا بد می‌شنویم، یا بد به عرض مبارک‌مان می‌رسانند. از هزار منظر زندگی، به اشتباه یا بی‌رحمانه آن مناظری را انتخاب کرده یا برای ما صرف کرده‌اند که کمتر تصویر خوشی در آن یافت می‌شود. هجوم اتفاقات تقلیل بخش، ما را به‌سمتی کشانده است که سبک زندگی‌مان را تلخ کرده و به روشنی مفهومی به‌نام نیک زیستی را که سمت نیک و ارزشمند زندگی را قرار بوده پیش روی ما قرار دهد، از دست داده یا از آن دور شده‌ایم. هنر بزرگ‌ترین جلوه بخش زندگی و پررنگ‌ترین مفهوم در سبک زندگی نیک است که مدام در جامعه ما دچار بحران یا تنگنا یا تقلیل است. کمرنگ شدن رنگ‌ها در جامعه ایرانی طی سال‌های اخیر، کمرنگ شدن موسیقی در سبد مصرفی گوش و روح ما، کمرنگ شدن مطالعه طی سالیان از سر گذشته و موارد بسیار از این دست ما را از سمت زیبای زندگی و جلوه‌های خوش همزمان دور کرده است و ما را از زیست نیک و اخلاقی به‌سمت زیست خشک و پر اصطکاک نزدیک کرده است.  شاید به همین جهت است که وقتی کسی مثل هوشنگ ابتهاج که همچنان از سبک زندگی متفاوتی نسبت به عموم جامعه‌ هم‌روزگارش برخوردار است و هنوز مشی و مرام و ارزش‌های نیک زیستی را در خود توانسته حفظ و حراست کند، آنگاه که در پاسخ سؤال راضی‌اید از زندگی؟ قرار می‌گیرد، به‌سادگی و روشنی پای سبک زندگی و نوع نگاهش به منظرهای پیرامونش بیرون می‌زند و می‌گوید فوق‌العاده و در تشریح آن می‌گوید من این شانس را داشته‌ام که به سمفونی ۹ بتهوون یا آواز شجریان در دستگاه ابوعطا وقتی می‌خواند: مفلسانیم و هوای می‌و مطرب داریم، گوش بسپارم. کدام ما همچنان گوهر زیباشناسانه را و جد و جهد یافتن زیبایی را از زنگار روزگار دور نگه داشته‌ایم و توانسته‌ایم اینگونه امیدوارانه، در برابر تمامی تلخی‌های موجود و پیش رو، خود را ضد ضربه و در امان نگه داریم. شاید دردانگی این منظر زیستی و تقلیل یافتن این سبک زندگی در جامعه امروز ایران است که باعث می‌شود، ویدئوی پرسش و پاسخ از هوشنگ ابتهاج اینگونه بازتاب پیدا کرده و به یک پدیده فراگیر در فضای مجازی بدل شود که هر کسی از هر منظری آن را خوش دانسته و در این چند روز بازنشر کرده است.  از پاسخ‌ ساده سایه می‌توان انبوهی از مطالب و نشانه‌های یک سبک زندگی را استخراج کرد که ما را فارغ از هر خبری، در اوج ناکامی‌ها، شکست‌ها و یأس‌ها زنده بیرون کشیده و چونان عصاره نجات بخش حیات دوباره‌مان بخشد.  این ویدئوی کوتاه بیش از هر جذابیتی که می‌توان برای آن متصور بود برای توجیه استقبال مفصلی که از آن شده، حامل امیدی بود که جامعه امروز ما بشدت بدان نیازمند است. امیدواری بهانه بیدار شدن ما و خوابیدن ماست. ما به این امید می‌خوابیم که صبح را ببینیم و به این امید صبح را بیدار می‌شویم تا اینکه به شب و آرامش و خلوت برسیم. امید بهانه هر حرف ما و هر عمل ماست.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.