اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
این هفته فروش «جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر» به 730 میلیون دلار رسید

خیز نسخه تازه «زنان کوچک» برای اسکار

خیز نسخه تازه «زنان کوچک» برای اسکار
‌وصال روحانی خبرنگار

قسمت نهم سری فیلم‌های فضایی و پرحادثه «جنگ ستارگان» که نام این قسمت آن «خیزش اسکای واکر» است، برای دومین هفته متوالی پرفروش‌ترین فیلم جهان شد و در چهار روز پایانی هفته در امریکای شمالی به تنهایی 72 میلیون دلار پولسازی کرد ولی دو فیلم تازه اکران شده «زنان کوچک» و «جاسوسانی با لباس مبدل» نیز خودنمایی کردند.

البته «جنگ ستارگان9» در قیاس با هفته اول اکرانش 59 درصد افت درگیشه‌ها داشت اما با وجود این میزان، درآمدسازی‌اش را در امریکا و کانادا پس از 11 روز نمایش به 362 میلیون دلار رساند. البته نسخه قبلی جنگ ستارگان هم که «آخرین جِدای» نام داشت و دو سال پیش به نمایش درآمد، در هفته دوم اکرانش نزولی 67 درصدی در گیشه‌ها داشت ولی به‌نظر می‌رسد «خیزش اسکای واکر» اصلاً به حد و حدود «آخرین جدای» نخواهد رسید که با فروش بیشتر از 2 میلیارد دلار تبدیل به چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینما شد. نسخه جدید جنگ ستارگان این هفته در سایر قاره‌ها و مناطق نیز 3/94 میلیون دلار پول به‌دست آورد تا در مناطقی به جز امریکای شمالی 365 میلیون دلاری و با احتساب درآمدهای امریکایی‌اش 730 میلیون دلاری شود. در میان کشورهای غیرامریکایی نمایش دهنده «جنگ ستارگان 9»، بریتانیا با 4/51 میلیون دلار پیش‌رو بوده است.
بوی موفقیت یک داستان کلاسیک
در هفته‌ای که دنباله تازه فیلم حادثه‌ای و خیالی «جومانجی» با کسب 5/35 میلیون دلار تازه رتبه دومی‌اش را در جدول پرفروش‌های امریکای شمالی و بخش عمده‌ای از جهان تکرار کرد و در امریکا 175 میلیون دلاری و در کل جهان 475 میلیون دلاری شد، نسخه  تازه «زنان کوچک» نیز که بوی چندین و چند جایزه اسکار امسال از آن می‌آید، ظهور موفقی در گیشه‌ها داشت و در پنج روز اول نمایش‌اش در 3308 سالن در امریکا و کانادا 29 میلیون دلار کاسبی کرد که برای فیلمی مضمون‌‌گرا و مبتنی بر ادبیات سنگین داستان رقمی بالا به حساب می‌آید. همچون نسخه‌های پرشمار قبلی «زنان کوچک»، این فیلم نیز مبتنی بر رمان کلاسیکی از لوییزا می‌الکات ساخته شده و یک بار دیگر «گرتا گرویگ» پدیده جوان و جدید فیلمسازی امریکا که زنی 37 ساله است، با تسلطی که فقط از حرفه‌ای‌های مسن بر می‌آید، یک موضوع سخت و عمیق را به درستی به تصویر کشیده است. مریل استریپ معروف و توانا سنگ‌بنای فیلم‌ است اما این زنان جوان‌تر ایفا‌کننده نقش‌های اصلی‌ شامل سورشا رونان، اما واتسن، فلورانس پیو و الیزا اسکنلن هستند که با داشتن سهمی فزون‌تر از فیلم و دقایق آن بینندگان را جذب این نسخه تازه می‌کنند. سونی پیکچرز تولیدکننده این فیلم به چیزی فراتر از 17 میلیون دلار برای روزهای اول اکران فیلم نمی‌اندیشد اما سایت نظرسنجی سینما اسکور امریکا با دادن نمره A به این فیلم و زنان هنردوست با هجوم خود به سالن‌های محل نمایش فیلم (فقط 30‌درصد از بینندگان هفته نخست «زنان کوچک» مرد بودند) به سران این استودیو گوشزد کردند که برآوردشان اشتباه بوده است. «زنان کوچک» آغاز اکران‌هایی 6/4 میلیون دلاری در بریتانیا و 6/1میلیون دلاری در اسپانیا را هم تجربه کرد و با شروع پخش‌اش در استرالیا و فرانسه از چهارشنبه و برزیل و ایتالیا از هفته آینده، بی‌گمان بر درآمدسازی‌اش اضافه خواهد کرد.
یک کارتون پولساز دیگر
درست است که میزان فروش قسمت دوم کارتون «یخ‌زده» در ادامه پولسازی‌های خیره‌کننده‌اش این هفته به 217/1 میلیارد دلار رسید و تبدیل به سومین انیمیشن پولساز تمامی تاریخ شد، اما بهتر است به فیلم کارتونی جدید شرکت فاکس هم با نام «مأموران با لباس مبدل» اشاره کنیم که کارش را با گیشه‌ای 22 میلیون دلاری در 3502 سالن در امریکا و کانادا شروع کرد و براساس آن پنجمین فیلم پرفروش هفته جاری این کشورها شد و در جداول جهانی نیز جزو 20 فیلم سودساز دنیا قرار گرفت. این فیلم که 40 درصد از بینندگانش بیش از 25 سال سن داشتند، در بیش از 50 درصد بازارها و کشورهای غیرامریکایی محل نمایش‌اش نیز حضوری آبرومندانه را تجربه کرد و بهترین نمایش را صرفنظر از امریکا در مکزیک با 3/2 میلیون دلار و سپس در فرانسه با 3/2 میلیون دلار داشت و در بریتانیا و آلمان نیز به ترتیب 9/1 و 2/1 میلیون دلاری شد و تماشاخانه‌های اسپانیا هم یک میلیون دلار را به حساب سازندگان این فیلم ریختند.
آغاز حضور تازه سم‌ مندز
همه این‌ها در هفته‌ای روی داد که «1917»، فیلم جدید سم مندز بریتانیایی فقط در 11 تالار در شش شهر عمده امریکا و همچنین تورنتوی کانادا به نمایش درآمد تا جزو محاسبات اسکار 2020 قرار گیرد و در همین سطح اندک نیز یک میلیون دلار فروش کرد. این فیلم که از پنجشنبه هفته بعد در بیش از 2500 سالن در امریکای شمالی پخش می‌شود، همین حالا نیز کاندیدای 3 جایز گولدن گلوب و 8 جایزه Critics Choice است تا نقطه اوجی تازه برای خالق فیلم‌های اسکاری و کلاسیک «زیبای امریکایی» و «راهی به تباهی»‌ شکل گیرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.