اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
گفت‌وگوی «ایران» با رئیس اسبق فدراسیون فوتبال؛

داریوش مصطفوی: فردی جانشین تاج شود که مجامع بین‌المللی قبولش داشته باشند

داریوش مصطفوی: فردی جانشین تاج شود که مجامع بین‌المللی قبولش داشته باشند
محمد محمدی سدهی

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال گفت: ما نمی‌توانیم مانع حضور بانوان در استادیوم‌ها شویم. بالاخره این سد خواهد شکست و آنها برای تماشای مسابقات به استادیوم‌ها خواهند رفت. مردم می‌‌دانند که عدم حضور بانوان کوتاهی فدراسیون فوتبال نیست.

فوتبال ایران روزهای حساس و مهمی پیش رو دارد؛ نزدیک‌ترین رویداد حضور تیم ملی امید در مسابقات انتخابی المپیک 2020 است. تیم ملی بزرگسالان هم که دور رفت مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر را با اندوخته‌ای نامطمئن و نگران کننده به پایان رساند، کماکان در انتظار انتخاب سرمربی است. علاوه بر این، مشکلات مالی و بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها کماکان پابرجاست. در این شرایط، مهدی تاج یکشنبه از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا داد و یکسری ابهامات بدون شفاف‌سازی باقی ماند و حالا دغدغه مهم انتخاب جانشین مناسب برای اوست.

داریوش مصطفوی رئیس اسبق فدراسیون فوتبال، درخصوص استعفای مهدی تاج به خبرنگار «ایران» گفت: «او درحال پیگیری موضوعات مهمی همچون انتخاب سرمربی تیم ملی بود و در شرایط اضطرار کنونی باید یک سرپرست برای فدراسیون انتخاب شود تا کارها روی زمین نماند. تاج با چالش‌های زیادی مواجه بود و به نظرم برای فوتبال ایران کم نگذاشت. فدراسیون به دلیل تحریم‌ها حتی یک ریال هم پول نداشت و تاج حتی برای تأمین هزینه اردوهای تیم ملی هم مشکلات بسیاری داشت. بیماری به تاج اجازه نداد تا بماند و کارها را جلو ببرد و این موضوعات موجب شد تا او استعفا دهد.» رئیس اسبق فدراسیون فوتبال به سؤالی مبنی بر اینکه بهترین فرد برای جایگزینی تاج چه کسی است، پاسخ داد: «در شرایط فعلی انتخاب یکی از اعضای هیأت رئیسه فدراسیون، بهترین کار است. در نهایت باید فردی انتخاب شود که هم وزارت ورزش و هم مجامع بین‌المللی فوتبال، او را قبول داشته باشند.»

داریوش مصطفوی ادامه داد: «مشکلات مالی مهم‌ترین موضوعی بود که بر سر راه مهدی تاج قرار داشت. اگر صدا و سیما حق فوتبال را تحت عنوان حق پخش بدهد، فوتبال حتی می‌‌تواند هزینه 4 یا 5 فدراسیون دیگر را هم تأمین کند. منتها تلویزیون از پرداخت حق فوتبال خودداری می‌‌کند و این اصلاً خوب نیست. فدراسیون نه تنها در مواردی چون حق پخش، پولی از داخل کشور دریافت نمی‌کرد، بلکه به دلیل تحریم‌ها توان دریافت پول‌هایی که در فیفا بلوکه شده است را هم نداشت. از سویی تعدادی از نمایندگان مجلس همانند یک فوتبالیست درباره مسائل فوتبال صحبت می‌‌کنند در حالی که وظیفه آنها نظارت است، نه دخالت. مجلسی‌ها تا حدی عرصه را به تاج تنگ کرده بودند که رئیس فدراسیون توان انجام هیچ کاری را نداشت.»

او که از سال 73 تا 76 ریاست فدراسیون فوتبال را برعهده داشت، درخصوص بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها که همچنان ادامه دارد هم صحبت کرد: «این بحث، یکی دیگر از مشکلات فوتبال ایران است. به هر حال افرادی به اینفانتینو رئیس فیفا، قول همکاری داده‌اند چون دولت موافق این موضوع است و اگر وعده‌ها در این خصوص عملی نشود، نقطه تاریکی در فوتبال ایران خواهد بود. قرار است اینفانتینو به ایران بیاید و قطعاً درخصوص حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، فدراسیون را بازخواست خواهد کرد و ما پاسخی نخواهیم داشت. ما نمی‌توانیم مانع حضور بانوان در استادیوم‌ها شویم. بالاخره این سد خواهد شکست و آنها برای تماشای مسابقات به استادیوم‌ها خواهند رفت. ما نمی‌توانیم مانع این حق طبیعی بانوان شویم. مردم می‌‌دانند که عدم حضور بانوان کوتاهی فدراسیون فوتبال نیست.» مصطفوی درخصوص وضعیت مبهم سرمربی تیم ملی گفت: «قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال قرارداد ناحقی بود و او می‌‌خواهد پول زور بگیرد که فدراسیون زیر بار پرداخت این پول نرفت. قرار بود فدراسیون فوتبال یک ماه به او جریمه دهد و در یک جلسه خصوصی که ویلموتس با تاج داشت، با این موضوع موافقت شد اما پس از آن ویلموتس زیر حرفش زد. باید خیلی زود یک مربی رزومه‌دار ایرانی برای تیم ملی بیاورند یا وحید ‌هاشمیان را به عنوان مربی معرفی کنند. بهتر بود تاج تکلیف سرمربی را روشن می‌‌کرد و پس از آن استعفا می‌‌داد.»‌/ روزنامه ایران

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها