اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

ظریف از مسکو راهی پکن شد

لاوروف: همکاری تجاری تهران و مسکو رشد می‌‌کند

لاوروف: همکاری تجاری تهران و مسکو رشد می‌‌کند

گروه سیاسی/ وزیر امور خارجه ایران در شرایطی که به نظر می‌‌رسد ایران و روسیه خط تماس ویژه‌ای را با هدف رایزنی پیرامون برجام و تنش‌های منطقه‌ای برقرار کرده‌اند، به مسکو سفر کرده است. روسیه برای حفظ برجام در کنار ایران ایستاده است و اروپایی‌ها را بابت تلاش ناکافی برای حفظ این توافق سرزنش می‌‌کند.

روس‌ها علاوه بر این در نشست‌های متعددی که جبهه غربی بارها به بهانه‌هایی چون فعالیت‌های موشکی ایران در شورای امنیت ترتیب داده‌اند، تمام قد از موضع ایران دفاع کرده‌اند. آن طرف هم ظریف طرح صلح روسیه برای خلیج فارس را در کنار ابتکار عمل صلح هرمز نشانده است و می‌‌گوید دو کشور هیچ گاه این اندازه در بحث منطقه‌ای و برجام به یکدیگر نزدیک نبوده‌اند. سفر روز گذشته ظریف به مسکو و مذاکره مفصل او با «سرگئی لاوروف»، همتای روسی خود رویدادی بود که اگر چه در متن مراودات دیپلماتیک متراکم مقام‌های ایران و روسیه دیگر چندان خارق‌العاده به نظر نمی‌رسد، اما استمرار این روند خالی از معانی و پیام‌های سیاسی خاص نیست. جز روابط دوجانبه، «برجام» و «طرح صلح منطقه» دو کلیدواژه‌ای هستند که این روزها بیش از هر چیز در اخبار مربوط به همکاری‌ها و هماهنگی‌های دو کشور تکرار می‌شوند.
بن‌بست اجرای برجام و تنش‌های فزاینده در منطقه که قدرت فرا منطقه‌ای مانند امریکا در مدیریت و کنترل آن ناکام مانده حالا در روند همکاری تهران، مسکو و چین به جایی رسیده است که مسکو و پکن پیگیری این پرونده‌های مهم را به طور جدی در دستور کار قرار داده‌اند تا آنجا که سه کشور در بحبوحه اوج‌گیری تنش میان ایران و امریکا، رزمایش مشترک دریایی برگزار می‌‌کنند و مقام‌های دیپلماتیک سه کشور رایزنی‌های فشرده‌ای را از سر می‌‌گذرانند. به نظر می‌‌رسد ایران و روسیه حالا خود را دو متحدی می‌انگارند که در سال‌های اخیر در سامان دادن پرونده‌هایی چون بحران سوریه تجربه موفقی داشته‌اند. این همکاری و همسویی شکل گرفته، رفت و آمدهای دیپلماتیک غیر نمایشی و رایزنی‌های کارآمد در عالی‌ترین سطوح همان اتفاقاتی هستند که تردید قرار دادن صفت «راهبردی» در کنار موصوف رابطه ایران و روسیه را پس از دهه‌ها بدبینی به ماهیت این رابطه کمرنگ می‌کنند.
در چنین فضایی ظریف روز گذشته در بیست و هشتمین دیداری که با لاوروف، همتای روسی خود در مسکو داشت، روابط کنونی دوجانبه ایران و روسیه را در بهترین شرایط  تاریخی خواند و این رابطه را از منظر مقام‌های جمهوری اسلامی راهبردی توصیف کرد. به گزارش ایرنا، وزیر خارجه ایران به پیشنهادات صلحی اشاره کرده که در هفته‌های اخیر از سوی ایران و روسیه برای حل و فصل بحران‌های جاری منطقه مطرح شده است و پیشنهاد مسکو برای گفت‌وگو در خلیج فارس و پیشنهاد ایران برای طرح صلح هرمز را پیشنهادات بسیار مهمی دانست که بسیار به هم شبیه هستند.
لاوروف: نگران فروپاشی برجام هستیم
وزیر خارجه روسیه در دیدار همتای ایرانی خود دغدغه اصلی کشورش را برجام و اوضاع متشنج خلیج فارس عنوان کرد. لاوروف با بیان اینکه برجام توسط شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه 2231 تأیید شده، ولی امریکا نه تنها از برجام خارج شد، بلکه نمی‌گذارد اعضای سازمان ملل این قطعنامه را اجرا کنند، از انجام رایزنی‌های جدی جهت جلوگیری از فروپاشی این توافق خبر داد. وزیر خارجه روسیه همچنین در نشست خبری مشترک با ظریف درخصوص خروج امریکا از توافق هسته‌ای گفت که «رفتار امریکا بر خلاف کل قواعد بین‌المللی است و در زمانی که  از طریق مذاکرات به راه حل میانه‌ای دست یافته شده، امریکا از آن خارج شد... یا امریکا به اجرای همه تعهداتش برمی‌گردد و ایران در چنین حالتی همان طور که بارها اعلام کرده است، به صورت داوطلبانه به اجرای تعهداتش بازمی‌گردد... اتحادیه اروپا هم به تعهداتش در توافق هسته‌ای با ایران عمل نکرده و ما نگران فروپاشی توافق هستیم... ما خواستار حفظ توافق هستیم و به دیپلماسی و گفت‌وگو اعتقاد داریم.» وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از تلاش امریکا برای از بین بردن توافق هسته‌ای، اعلام کرد که همکاری تجاری تهران و مسکو برخلاف تحریم‌ها، رشد خواهد کرد. لاوروف ادامه داد: «امروز تبادل نظر می‌کنیم که ببینیم چه کار می‌توانیم انجام دهیم که از فروپاشی برجام جلوگیری کنیم.»
وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه روسیه ابتکار گفت‌وگو در خلیج فارس و ایران ابتکار صلح هرمز را پیشنهاد کرده‌اند، عنوان کرد: «هر دو ابتکار در راستای ثبات سازی در منطقه صورت می‌گیرد.»
وزیر امور خارجه ایران عصر دیروز در پاسخ به دعوت همتای چینی خود از مسکو راهی پکن شد.

کپی