اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
حاکمیت پوتین بر روسیه ۲۰ ساله می‌شود

دو دهه تزاری ولادیمیرِ اول

دو دهه تزاری ولادیمیرِ اول
بنفشه غلامی دبیر گروه جهان

فردا، حاکمیت ولادیمیر پوتین بر روسیه ۲۰ ساله می‎شود. زمانی که مأمور سابق کا. ‎گ. ‎ب، نهاد امنیتی و اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی پا به کاخ کرملین گذاشت، کمتر کسی فکر می‎کرد عمر حاکمیت او بر کشور پهناور روسیه که با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می‎کرد، حتی به ۴ سال برسد اما مرد قدرتمند روسیه که گاه و بیگاه در کنار قدرت سیاسی، قدرت جسمانی خود را با به نمایش درآوردن عضلاتش به رخ سیاستمداران جهان می‎کشد، هنوز هم مرد شماره یک کشورش است.

20 سال پیش، 31 دسامبر 1999 ولادیمیر پوتین کشوری را تحویل گرفت که با وجود گذشت 8 سال از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، با مصائب اقتصادی و اجتماعی بسیاری رو در رو بود. اما امروز هرچند ولادیمیر پوتین با مخالفانی که گاه و بیگاه علیه او دست به تظاهرات می‎زنند، رو به‎ رو است؛ اما توانسته نام کشور خود را به عنوان کشوری قوی در جهان که برای امریکا شاخ و شانه می‎کشد، مطرح کند. حکومت پوتین بر روسیه را باید به دو بخش تقسیم کرد. او در دهه نخست کار خود چه در  کسوت رئیس‎ جمهوری و چه نخست‎وزیری، تلاش خود را بر به سامان رساندن اقتصاد روسیه متمرکز کرد؛ اقتصادی که بعد از فروپاشی شوروی قرار بود از اقتصادی کمونیستی خلاص شود  و بازارهای اقتصادی آن روند آزادتری را تجربه کنند. تلاش‎های او مؤثر بود و او توانست اسب سرکش اقتصاد را رام کند و طوری مهار آن را در دست بگیرد که وقتی در دهه دوم حاکمیتش با تحریم‎هایی سخت و طاقت‌فرسا روبه‎رو شد، از مهلکه اقتصاد جان سالم به در ببرد. این فشارها بویژه در بیش از 5 سال اخیر یعنی از زمان الحاق کریمه به خاک روسیه، افزایش یافته ‎است. با این حال پوتین توانسته همچنان شیب صعودی رشد اقتصادی روسیه را حفظ کند. طوری که در یک سالی که از نبرد تجاری ترامپ با جهان می‎گذرد، توانسته سکان اقتصاد خود را محکم در دست داشته باشد.
اما بزرگ‌ترین موفقیت‎های پوتین را که در دهه دوم حاکمیتش بر روسیه رخ داده، باید در سیاست خارجی‎اش جست و جو کرد. او در این دهه همان طور که اشاره شد، بحران اوکراین را سپری کرد و اکنون بعد از 5 سال که از این بحران می‎گذرد و نزدیک به 6 سال شده ‎است، رئیس‎ جمهوری این کشور را مجاب ساخته که چاره‎ای جز سر نهادن به خواسته‎های روسیه ندارد و با نشستن پای میز مذاکره در حال حل این بحران است. اما اوکراین کوچک‎ترین موفقیتی بود که او در سیاست خارجی به دست آورد. سکوی پرتاب پوتین در سیاست خارجی را باید سوریه دانست. سال 2013 در نخستین سال‎های بحران سوریه پس از آنکه اتهام‎هایی به دولت دمشق درخصوص انجام حملات شیمیایی علیه مردم خود وارد شد، «باراک  اوباما»، رئیس‎ جمهوری وقت امریکا ائتلافی جهانی به راه انداخت تا علیه دمشق وارد عمل شده و «اسد» را  از قدرت ساقط کند. در چشم به هم زدنی مدیترانه تبدیل به پارکینگ ناوهای کشورهای مختلف و در رأس آنها امریکا شد. در شرایطی که بیم آن می‎رفت حمله این کشورها به سرکردگی امریکا به دمشق، آتش جنگ جهانی سوم را روشن کند، «ولادیمیر پوتین» وارد عمل شد و با دیپلماسی فعال خود که آن را مدیون وزیر خارجه‎اش، «سرگئی لاوروف» است، مانع شعله کشیدن آتش جنگی مهیب در خاورمیانه شود. او به «باراک اوباما» که علاقه‎ای به حضور امریکا در خاورمیانه نداشت، پیشنهاد کرد به جای جنگی که می‎تواند هزینه زیادی روی دوش امریکا بگذارد، به سراغ دیپلماسی و مذاکره برود. اوباما پذیرفت و دیپلماسی روسیه در سوریه و یا بهتر بگوییم خاومیانه آغاز شد. ورود روسیه به بحران سوریه هدیه‎ای بزرگ برای پوتین بود. او با موفقیت‎هایی که در این کشور به دست آورد، طرفین سایر مناقشه‎ها در خاورمیانه را مجاب کرد، می‌تواند گره‌گشا باشد. یمن و فلسطین بحران‎های بعدی بودند که از روسیه به عنوان میانجی دعوت کردند. پوتین همچنین این روزها در حال محکم کردن جای پای خود در شمال آفریقا به واسطه لیبی است.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار