اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
معاملات مسکن 41.6 درصد افزایش یافت

رونق بازار در کنار گرانی قیمت

رونق بازار در کنار گرانی قیمت

بانک مرکزی گزارش داده قیمت مسکن حدود 41.6 درصد افزایش داشته است.چند روز پیش هم دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از دو برابر شدن معاملات مسکن و رشد ۳۹.۹ درصدی قیمت ها خبر داده بود.

ایران آنلاین/ بعد از رکود طولانی مدت بازار مسکن، آمارهای جدید امید به بازگشت رونق معاملات و خروج تدریجی بازار از رکود را افزایش داد.

آمار بانک مرکزی درباره تعداد معاملات در یکسال گذشته نیز افزایش ۴۰ درصد را نشان می دهد.بر این اساس آذرماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 9500 واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 134.7 و 40 درصد افزایش یافته است.
در ماه مورد اشاره متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معاملاه شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 135.3 میلیون ریال بوده که نسبت به آذرماه سال گذشته 41.6 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
در بین مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت معامله شده 310.4 میلیون ریال مربوط به منطقه یک و کمترین آن با 65.1 میلیون ریال مربوط به منطقه 18 است. این ارقام نسبت به ماه مشابه سال قبل (آذرماه سال 97) به ترتیب 42.3 و 55 درصد افزایش یافته است.
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در ماه گذشته حاکی از آن است که از مجموع 9537 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 42.6 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.
سهم مذکور در مقایسه با آذرماه سال گذشته 8/. واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال و 16 تا 20 سال افزوده شده است.
بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری نیز در شهر تهران و در کل مناطق شهری طی آذرماه امسال حاکی از رشد به ترتیب 28.2 و. 30.1 درصدی نسبت به آذرماه سال گذشته است.

دلایل رونق معاملات مسکن

هر چند پیش از این کارشناسان و فعالان بازار مسکن از احتمال رشد قیمت ها در زمستان داده بودند با این حال سیاست های مسکنی جدید دولت مانند طرح ملی مسکن، افزایش سقف تسهیلات در کنار کوتاه آمدن مالکان از قیمت های پیشنهادی سابق و ارائه تخفیف ها به خریداران واقعی از جمله دلایلی است که بازار مسکن را به سمت رونق و خروج از رکود پیش برد.

در کنار دلایل افزایش معاملات مسکن با وجود گرانی قیمت ها، می توان موضوع نرخ بنزین و تمایل مردم برای تبدیل دارایی و سرمایه خود برای عقب نماندن از قافله تورم احتمالی را نیز ذکر کرد به طوری که با وجود عدم افزایش قدرت خرید ولی ترس از افزایش تورم احتمالی و کاهش ارزش سرمایه و نقدینگی موجب ورود متقاضیان به بازار و افزایش معاملات مسکن شده است.

---
معاملات مسکن

ضمن اینکه  کارشناسان شوک قیمتی در بازار مسکن را پیش بینی هم نمی کنند.
در این باره یک کارشناس اقتصادی با بیان این‌که تقاضای سفته‌بازانه در بازار مسکن دیده نمی‌شود و عمده خریدها مصرفی است، تصریح کرد: رشد یکباره قیمت مسکن در مقطع فعلی ناشی از تغییر قیمت بنزین و نرخ ارز بود، لذا اگر در روال معمول باشیم بعید است قیمت مجددا افزایش پیدا کند.
سلمان خادم‌المله به ایسنا گفته: بازار مسکن مدت‌هاست متاثر از شرایط اقتصادی کشور و بازارهای رقیب، از تعادل عرضه و تقاضا خارج شده است. در هفته‌های اخیر نیز  انتظارات تورمی ناشی از افزایش قیمت بنزین به بخش مسکن سرایت کرد.
خادم‌المله مهم‌ترین فاکتورها در بحث افزایش قیمت مسکن را قیمت سوخت و قیمت دلار عنوان کرده و می گوید: هر اتفاقی برای این دو متغیر بیفتد سایر بازارها هم سعی می‌کنند خودشان را با آن به‌روز کنند. در نتیجه اقشاری که به مسکن دسترسی ندارند روز به روز از این دسترسی دورتر می‌شوند.

پیش‌بینی قیمت مسکن در ماه‌های آینده

وی درباره پیش‌بینی قیمت مسکن در ماه‌های آینده گفت: اگر در روال معمول باشیم بعید است قیمت مسکن مجددا افزایش پیدا کند. هم‌اکنون عمده تقاضا در بازار مسکن، مصرفی است و  تقاضای سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی دیده نمی‌شود؛ چرا که شرایط برای سرمایه‌گذاری در این حوزه مناسب نیست. بنابراین اگر متغیری به بازار مسکن تلنگر نزند می‌توانیم انتظار ثبات یا حتی کاهش قیمت را داشته باشیم. اما اقتصاد کشور در شرایط  ناپایداری به سر  می‌برد. در بودجه هم زمزمه  افزایش قیمت حامل‌های انرژی شنیده می‌شود که صورت تحقق انتظارداریم  در بهای تمام شده مسکن تاثیر بگذارد.

مبلغ اقساط وام جدید مسکن

بر اساس تصویب شورای پول و اعتبار افرادی که در تهران از طریق اوراق گواهی حق تقدم، وام مسکن می‌گیرند می‌توانند به صورت فردی تا ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومان جعاله می‌شود.
زوجین نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند.
اگر نرخ سود این تسهیلات مانند گذشته ۱۷.۵ درصد و ۱۲ ساله باشد، حداکثر مبلغ اقساط برای هر فرد حدود دو میلیون و ۳۳۱ هزار تومان و برای زوجین حدود سه میلیون و ۹۹۷ هزار تومان خواهد بود.
به این ترتیب مبلغ تسهیلات دریافتی برای افراد ۱۴۰ میلیون تومان خواهد بود که با افزوده شدن بیش از ۱۹۵ میلیون تومان در ۱۲ سال مجموع بازپرداخت آن به بیش از ۳۳۵ میلیون تومان می‌رسد.
همچنین برای زوجین نیز با دریافت ۲۴۰ میلیون تسهیلات، مبلغ کل بازپرداخت در طول ۱۲ سال بیش از ۵۷۵ میلیون تومان خواهد بود./

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.