اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دلایل کاهش صادرات به عراق

دلایل کاهش صادرات به عراق

حمید حسینی دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه عراق پس از خروح داعش، به شدت به دنبال، آن است که بتواند تولیدات کشاورزی و صنعتی خود را احیا کند،اظهار کرد: بنابر آمار گمرک؛ طی ۸ ماه امسال، بیش از ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات کالایی به عراق داشتیم.

دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اینکه آشوب و تظاهرات اخیر عراق؛ توانسته بر بازار تجارت با ایران تاثیرگذار باشد، افزود: نسبت به سال گذشته، صادراتمان به عراق کاهش پیدا کرده است؛ که البته این کاهش صادرات، بیشتر کاهش ارزشی بوده و ما از نظر وزنی، صادراتمان در ۸ ماهه، به عراق افزایش داشته است.

صادراتمان نسبت به سال گذشته، حدود یک میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است

به گفته حسینی، یکی از دلایلی که صادرات ایران نسبت به سال گذشته، حدود یک میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است این است که که ارزش پایه صادراتی کاهش و از طرفی هم نا امنی و تظاهرات عراق، عدم حمل و نقل کامیون‌ها و کسادی که در بازار عراق بوده است.

دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش نرخ ارز تاثیری بر کاهش صادرات به عراق خواهد داشت یا خیر؟ گفت: افزایش قیمت ارز به طور قطع، تکمیل کننده صادرات است؛ به عبارتی کالای صادراتی ما در عراق، قابل رقابت می‌شود و معمولا یکی از دلایلی که امسال نسبت به سال گذشته، کاهش قیمت داشتیم این است که  سال گذشته در این دوره دلار کاهشی و مشوق صادرات بوده است.

حسینی در پاسخ به این پرسش که ممنوعیت صادرات ۱۷ قلم کالا‌ی ایرانی  به عراق، این صحت دارد یا خیر؟ تصریح کرد: عراق پس از خروح داعش، به شدت به دنبال، آن است که بتواند تولیدات کشاورزی و صنعتی خود را احیا کند که البته حمایت‌های بسیار زیادی چه در زمینه تولید داخل (کشاورزی و صنعتی) انجام دهد./باشگاه خبرنگاران

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر