اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

برنامه آمریکا برای خروج 200 هزار تن از نظامیان از غرب آفریقا

برنامه آمریکا برای خروج 200 هزار تن از نظامیان از غرب آفریقا

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، وزیر دفاع آمریکا در نظر دارد در راستای یک طرح برای خارج ساختن حدود ۲۰۰ هزار تن از نظامیان این کشور که در کشورهای خارجی مستقر هستند، واحدهایی از سربازان آمریکایی مستقر در غرب آفریقا را از این منطقه خارج کند.

در گزارش روزنامه نیویورک تایمز تصریح شد، یکی از برنامه هایی که مارک اسپر،‌ وزیر دفاع آمریکا در دست بررسی دارد، ترک یک پایگاه پهپادی که اخیرا در نیجر با هزینه ۱۱۰ میلیون دلار احداث شد و پایان دادن به کمک به نیروهای فرانسوی در مقابله با شبه‌نظامیان در مالی، نیجر و بورکینافاسو است.

بر اساس این گزارش، پنتاگون قصد دارد طرحهای مربوط به واحد فرماندهی آفریقای ارتش آمریکا را در راستای یک بازبینی کلی در عملیاتهای خارجی این کشور، مورد بررسی قرار دهد و این که انتظار می‌رود ماه ژانویه تصمیمهای نخست این بررسی ها درباره ماموریتهای خارجی ارتش آمریکا در آفریقا اعلام شود.

نیویورک تایمز خاطر نشان کرد، این فرآیند برنامه‌ریزی صرفا در پنتاگون صورت گرفته و هیچ رایزنی در ارتباط با آن با کنگره صورت نمی‌گیرد.

آمریکا حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ سرباز در آفریقا دارد که تعداد قابل توجهی ازآنها در جنوب منطقه صحرای آفریقا و همچنین در شاخ آفریقا متمرکز هستند.

طبق نوشته این روزنامه آمریکایی انتظار می‌رود که طرح های پیشنهادی کاهش نیرو با تمرکز بر چند صد سرباز آمریکایی مستقر در کشورهای نیجر،‌چاد و مالی مطرح شوند.

مقامها به روزنامه نیویورک تایمز تصریح کردند، بعد از خروج نظامیان آمریکایی از آفریقا، این کشور در ادامه این فرآیند دست به خارج ساختن بخشهایی از سربازانش از آمریکای لاتین و در ادامه از عراق و افغانستان خواهد زد.

چند مقام به روزنامه نیویورک تایمز گفتند، مارک اسپر مشغول بررسی کاهش چشمگیر سربازان آمریکایی در خاور میانه از جمله با در نظر گرفتن طرحی برای کاستن از حضور نظامی آمریکا در عراق و کاهش تعداد سربازان آمریکایی در این کشور از ۵۰۰۰ تن به ۲۵۰۰ تن است. همچنین اسپر در نظر دارد از حدود ۱۲۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در افغانستان نیز ۴۰۰۰ تن را خارج سازد.

یک سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای تصریح کرد: ما قصد نداریم در خصوص وضع آرایش نیروهایمان در آینده گمانه زنی کنیم./ایسنا

کپی