اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

روایتی از قلعه‌ای که هنوز به تاریخ نپیوسته

روایتی از قلعه‌ای که هنوز به تاریخ نپیوسته
مریم شهبازی خبرنگار

«جرج اورول» انگلیسی برای اغلب علاقه مندان رمان‌های سبک پاد آرمانشهری نویسنده محبوبی است؛ آنچنان که نوشته‌های او برای دیگر نویسندگان جهان به الگویی تبدیل شده که از جمله آنها می‌توان به افرادی همچون «اسلاونکا دراکولیچ» نویسنده کرواتی که حال و هوای حاکم بر اروپای شرقی در دوران حکمفرمایی کمونیست‌ها را به سبک آثار اورول نوشته و حتی برخی از کتاب هایش را به او تقدیم کرده.

برخی نوشته‌های اورول همچون رمان مشهور 1984 را بسیاری بیشتر به یک بیانیه سیاسی علیه حاکمیت‌های تمامیت خواه می‌دانند؛ کتابی که اورول در آن به چند قدرتی اشاره می‌کند که دنیا را میان خود تقسیم کرده اند؛ چیزی شبیه عقیده‌ای که برخی از آن با عنوان «اصل تئوری توطئه» یاد می‌کنند و از سیزده خاندانی می‌گویند که اداره جهان به دست آنان است. اما «قلعه حیوانات» اورول هم در شهرت جهانی اش دست کمی از «1984» ندارد.
او در این کتاب، انقلابی آرمان خواهانه را به تصویر کشیده که نماد انقلاب کارگری و بر ضد نظام سرمایه‌داری است؛ رمانی که برگرفته از وقایع ابتدایی قرن بیستم که اورول در آن به وضوح به نقد حاکمیت شوروی پرداخته است، البته اغلب نوشته‌های او در نقد جدی توتالیتاریسم هستند.
این دو نوشته اورول نه تنها در عرصه کتاب به الگویی برای دیگر نویسندگان تبدیل شده‌اند بلکه در دنیای هنر هم با انواع و اقسامی از اقتباس‌های تلویزیونی، سینمایی و تئاتری روبه‌رو شده‌اند.
ازجمله این اقتباس‌ها که این روزها به قلم بهروز غریب‌پور و با کارگردانی مشترک عارفه آزرمی و سعیده خوش‌نژاد به روی صحنه تئاتر می‌رود می‌توان به نمایش «قلعه حیوانات» اشاره کرد. مهشاد حجتی، کوروش دستورانی، ستایش آزاد منش، مهتا هاشمی، تینا خلج، کیارش احمدزاده، محمدحسین ولیلو، مهیار کشاورز، عارفه آزرمی، ملیحه زینعلی و میلاد مرتضوی بازیگرانی هستند که در این اجرا حضور دارند.
در خلاصه داستان نمایش «قلعه حیوانات» آمده:«قلعه حیوانات داستان دژی است بدون انسان، اما حیواناتش زمانی که سر به راه می‌شوند، آدم می‌شوند!  قلعه‌ حیوانات قصه‌ شعارها و شورهاست، شعارهایی که عاقبتشان پاک شدن با قلم نرم اما کاری باد و باران و آفتاب است و شورهایی که پایانش... قلعه‌ حیوانات حکایتی است آزاد از هر زمان و مکان».

نمایش: قلعه حیوانات (بر اساس اقتباس بهروز غریب‌پور از قلعه حیوانات اورول)
کارگردان: عارفه آزرمی، سعیده خوش‌نژاد
تاریخ و زمان اجرا: ۲۴ آذر تا ۱۳ دی، ساعت ۱۸:۰۰
مکان اجرا: خانه هنرمندان - سالن استاد انتظامی

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.