اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اصطلاحات خودمانی نسل جدید

اصطلاحات خودمانی نسل جدید
پویا کمالی

یکی از شاخصه‌های اصلی متولدان دهه 70 و 80 این است که رک و راست و بی پرده حرف دل‌شان را می‌زنند به همین دلیل خیلی از اصطلاحات و واژه‌ها باب شده که ساخته ذهن خلاق همین بچه‌های بی شیله و پیله است که برای راحتی رساندن منظورشان باب شده است. اینجا چند اصطلاح را پیدا کردیم که راهنمای شما در تعامل با نوجوانان و جوانان این دو دهه باشد بلکه زبان آنها را بیشتر درک کنیم.

  پوکیدم
شاید این اصطلاح را قبل از این در گویش‌های فارسی و بخشی از استان‌های مرکزی کشور شنیده باشیم اما وقتی شما با بچه‌های متولد 70 و 80 صحبت کنید، بارها این اصطلاح را شنیده‌اید. پوکیدم به معنی وا رفتن و به نوعی از حال رفتن است، مثلاً از خنده پوکیدم یعنی از خنده روده‌بر شدم.
  خیلی هم شیک و مجلسی
گاهی به عنوان نیش و کنایه و گاهی هم به عنوان تعریف و تمجید از شما استفاده می‌شود. این اصطلاح بیشتر در زمانی کاربرد دارد که شما کاری یا رفتاری از خود نشان داده‌اید که موجب حیرت بقیه شده و دوست دهه 70 و 80 ما سعی دارد این کار را یک کار شیک جلوه دهد.
  می‌زنم بپاشی روی دیوار
روحیه مبارزه‌گری در این دو دهه بشدت باب است بنابراین یکی از بیشترین اصطلاحات به کار رفته در میان این دو نسل اصطلاحاتی در زمینه زد و خورد است. اگر با این تهدید از سوی آنها مواجه شدید، آن را یک هشدار جدی تلقی کنید. هرچند خیلی خشن و عملی شده نیست و بیشتر یک تهدید است به معنی اینکه طرف مقابل باید از موضع خودش کوتاه بیاید.
  بیست چاری
اصولاً این دو نسل با هیچ کس تعارفی ندارند و کاری را که بخواهند انجام دهند حتی ممکن است آن را بارها انجام دهند یا به بی وقفه به انجامش اصرار کنند. بیست چاری یعنی 24 ساعته، مثلاً کیوان بیست چاری خونه ماست.
  وات د فاز
این اصلاح ترکیب دو کلمه فرنگی و ایرانی است. اصولاً کلمه فاز به معنی راه و روش  یا حس و حال است. مثلاً فازت چیه به معنی این است که حس و حالت چیه. وات هم کلمه انگلیسی به معنی چه است. وات د فاز یعنی الان دقیقاً منظورت چیه؟ چیکار می‌خوای انجام بدی.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها