اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

روایت یک مقام انتظامی از وقایع ماهشهر و اهواز در آبان‌ماه

روایت یک مقام انتظامی از وقایع ماهشهر و اهواز در آبان‌ماه

رییس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی خوزستان با اشاره به حوادث آبان ماه گفت: به هیچ وجه نظام و ناجا و ارگان‌های امنیتی مخالف اعتراض مردم در این قضیه نبودند. مردم حق دارند بگویند ما هستیم و مشکلاتی که دارند را برسانند و بیان کنند اما برداشتن سلاح و تیراندازی با اعتراض فرق دارد که این دو موضوع هم جدا شد و شاهد بودید که این اتفاقات تنها در خوزستان نیفتاد.

 

 

سرهنگ حکیم عبداللهی در نشست تحلیل عوامل و دلایل اعتراضات اخیر که امروز (۲ دی ماه) در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، افزود: بحث‌های اخیر، متاثر از حوادث قبل از آن نیز بوده است. ما همان روز چندین ساعت قبل از اینکه قیمت سوخت اعلام شود، اعلام آماده‌باش کردیم.

وی تصریح کرد: اولین اقدام پلیس این بود که از تمام پمپ بنزین‌های استان خوزستان محافظت کرد. پیش بینی کرده بودند که خوزستان کانون این حوادث خواهد بود. زیرا می‌گفتند بسترها در خوزستان موجود است.

وی افزود: برخورد پلیس در این اغتشاشات با ملاطفت بوده است. بچه‌های یگان ویژه و یگان امداد زخمی شدند و سنگ خوردند و هدف سلاح گرم بودند. در ۲۷ شهرستان خوزستان اغتشاش ایجاد شده بود. در چندین نقطه هم با سلاح گرم به مردم و مامورین تیراندازی شد.

عبداللهی با اشاره به صدمات وارده به بانک‌ها، موسسات دولتی و ادارت گفت: الحمدلله آمار ما در خوزستان نسبت به استان‌های دیگر خیلی کمتر است؛ به جز چند شهرستان خوزستان که خاص بودند و سعی شد که این مساله خاص نشود.

وی بیان کرد: در این اغتشاشات طبق گزارش‌هایی که به دست ما رسیده، در مناطق اهواز مانند کیانپارس اتفاقاتی افتاد اما کسانی که در این اتفاقات بودند، کیانپارسی نبودند و از جاهای دیگر آمده بودند. بیشترین اتفاقاتی که افتاد در مناطق متوسط به پایین و قشر آسیب‌پذیر بوده است.

عبداللهی با اشاره به ناآرامی‌های ماهشهر بیان کرد: قرار بود در موضوع ماهشهر به صورت مقطعی کل مسائل را به عسلویه ارتباط بدهند و قرار بود بحث آرامکو را تلافی بکنند، چون در این قضایا، یک نقشه‌ای بود.

اتفاقات ماهشهر اکثرا وابسته به این مسائل بوده است. یکی از بچه‌های نیروی انتظامی و یک نیروی سپاهی هم در آنجا تیر خوردند و شهید شدند و چند نیرو هم زخمی شدند.

رییس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی خوزستان افزود: سعی پلیس بر این است که هیچ حادثه اجتماعی به حادثه امنیتی تبدیل نشود. تمام تلاش و سعی در این اغتشاشات این بود.

به طرف بچه‌های یگان ویژه در این اغتشاشات سنگ پرت می‌شد اما آنها جلوی سنگ سپر می‌گرفتند. شاهد هستید که پلیس چقدر سعه صدر دارد. پلیس سنگ می‌خورد، پلیس تیر می‌خورد و در جاهایی که خیلی در خطر باشد، از گاز اشک‌آور برای پراکندگی جمعیت استفاده می‌کند.

عبداللهی تصریح کرد: در حادثه اندیمشک هم صدا و سیما آن مردی که داشت سلاح بر می‌داشت و تیراندازی می‌کرد را نشان داد که الحمدلله توسط ناجا دستگیر شد.

وی گفت: رسالت پلیس دفاع از همه است. ما آرامش داریم و امنیت هم هست اما باید کاری انجام شود. کسی نمی‌تواند حوادث آینده را پیش‌بینی کند، ولی هست. پس چکار باید کرد؟ سیاسیون باید چکار کنند؟ برنامه و هدف آتی آنها چیست؟ احساس نارضایتی بین مردم هست، ‌آیا آن را درک کرده‌اند؟

وی تاکید کرد: پلیس هیچگاه خود را از مردم جدا نکرده است و برعکس، خود یک محوریت درست کرده که همگام با مردم باشد. ما شعاری داریم مبنی بر اینکه بهترین سرمایه پلیس، سرمایه اجتماعی است و سرمایه پلیس، مردم هستند.

رییس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی خوزستان با بیان این مطلب که پلیس از بعد از سال ۷۸ متحول شد و بیشتر اجتماعی شده است، ادامه داد: با آمدن پلیس ۱۱۰ و دفتر نظارت همگانی و معاونت اجتماعی و مرکز تحقیقات کاربردی، هدف ما تقویت ارتباط با مردم و جامعه علمی و دانشگاهی است.

نگاه پلیس عوض شده است. نگاه پلیس در ۵۰-۴۰ سال پیش فرق می‌کرد. امروز پلیس با مدرک کمتر از لیسانس کم داریم، دوره‌های مختلفی برای رؤسای کلانتری‌ها و نیروهای پلیس برگزار می‌شود. مسائل بررسی می‌شوند و به آنها درس می‌دهیم و تشویق و تنبیه هم می‌شوند.

وی گفت: اولین نگاه پلیس، اجتماعی کردن فعالیت‌ها و ایجاد ارتباط و مشارکت و اعتماد است. پلیس بدون پشتوانه مردم، پلیس نیست؛ پس پلیس مجموعه‌ای از مردم است.

در حوادثی که اتفاق می‌افتد، شعار پلیس، تامین امنیت مردم است. تامین امنیت مردم از نان شب هم واجب‌تر است و امنیت یک مهره دسته جمعی است. پلیس به تنهایی نمی‌تواند امنیت را تامین کند و همه باید در آن مشارکت کنند./ ایسنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها