اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

تشکیل فراکسیون انصرافی ها به ریاست لاریجانی

تشکیل فراکسیون انصرافی ها به ریاست لاریجانی

«فراکسیون منصرفین» با حضور 38 نماینده‌ای که برای انتخابات آتی مجلس کاندیدا نشدند، به ریاست علی لاریجانی تشکیل شد. عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده تهران در مجلس که خود به دلیل دارا نبودن شرایط سنی از داوطلب شدن برای انتخابات اجتناب کرد، در توضیح رویکرد این فراکسیون گفت: اکثر دوستانی که در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی کاندیدا نشدند، بر این باور هستند که مجلس در رأس امور نیست و انتخاب آنها به عنوان نماینده مجلس نمی‌تواند در حل مشکلات مردم خیلی مؤثر واقع شود.

 به گفته او، با توجه به اینکه اعضای این فراکسیون فارغ‌البال‌تر از دیگران هستند و ناچار به درگیر شدن در روند انتخابات و مسائل تبلیغاتی آن نیستند، می‌خواهند که در مدت باقی مانده از مجلس تمرکز  اقدامات خود را روی مسائل مهم کشور قرار دهند. به گزارش ایسنا، هاشم‌زایی درباره ترکیب طیف فکری حاکم در این فراکسیون گفت: «از همه طیف‌ها در این فراکسیون حضور دارند و این فراکسیون خط سیاسی خاصی را دنبال نمی‌کند بلکه اولویت مسائل مهم مملکتی است و هدف از تشکیل این فراکسیون، توجه به مسائل مهم نظام است.»
این نخستین بار نیست که کسانی که دوران نمایندگی خودشان در نهاد قانونگذاری و نظارت کشور را پایان یافته می‌بینند زیر یک پرچم تشکل می‌یابند. بیش از دو دهه پیش نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی با تشکیل یک مجمع ثبت شده قانونی بنا گذاشتند تا به «پژوهش در زمینه منزلت اجتماعی مجلس و شناخت مسائل و مشکلات مردم و ارائه پیشنهاد برای افزایش کارآیی مجلس و همکاری با دستگاه‌های ستادی و اجرایی کشور» بپردازند. هدفگذاری‌ای که تاکنون چندان رنگی از اثرگذاری به خود نگرفته است. حال نمایندگانی که غالباً با استدلال ناکارآمد شدن مجلس و وجود موانع ساختاری و سیاسی در ایفای نقش قانونی‌اش از حضور در انتخابات برای نمایندگی در مجلس آینده انصراف داده‌اند، می‌خواهند که در قالب یک فراکسیون طرحی دیگر اندازند. چاره‌جویی برای مسائل مهم کشور از سوی 38 نماینده و در فرصت حدود 6 ماهه‌ای که از عمر مجلس دهم باقی مانده، کار کارستانی است که باید دید آیا این فراکسیون تازه تأسیس برای آن چه طرح و برنامه ویژه‌ای تدارک خواهد دید یا اهدافش در حد ایده‌ای اعتراضی باقی خواهد ماند.  
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها