اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

حزب لیبرال دموکرات در انتخابات پارلمانی ازبکستان پیشی گرفت

حزب لیبرال دموکرات در انتخابات پارلمانی ازبکستان پیشی گرفت

بر اساس نتایجی که کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان امروز (دوشنبه) منتشر کرد، حزب لیبرال دموکرات این کشور توانسته در دور اول انتخابات پارلمانی بیشترین میزان کرسی‌های پارلمان را کسب کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، طبق اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان، حزب لیبرال دموکرات توانسته در دور اول انتخابات پارلمانی روز یکشنبه این کشور 43 کرسی از مجموع 128 کرسی پارلمان که در این انتخابات مورد رقابت قرار گرفتند را به خود اختصاص دهد.

میرزا الغ بیک عبدالسلاموف، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان اظهار کرد، 22 کرسی باقی مانده متعلق به مجلس سفلای پارلمان این کشور در دور دوم انتخابات که برای ماه آینده میلادی برنامه‌ریزی شده، مورد رقابت قرار خواهند گرفت.

شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان با وجود عدم تعلق به حزبی خاص در سال 2016  از جانب حزب لیبرال دموکرات به عنوان نامزد این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد.

بر اساس نتایج اعلامی از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان همچنین حزب "احیای ملی" توانسته 35 کرسی، حزب "عدالت سوسیال دموکراتیک" 21 کرسی، حزب "دموکراتیک مردم" 18 کرسی و حزب سبز موسوم به "زیست محیطی" 11 کرسی را به خود اختصاص داده‌اند.

تمامی این پنج حزب از میرضیایف که کمپینی را برای اجرای اصلاحات در این کشور غنی از منابع حوزه آسیای مرکزی آغاز کرده، حمایت می‌کنند. وی همچنین به دنبال باز کردن فضا برای سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور بوده است.

این حمایت احزاب ازبکستان از میرضیایف به این معنی است که اگرچه این رای گیری نخستین مورد در طول چند دهه گذشته محسوب می‌شود اما تضمینی برای تشکیل یک پارلمان وفادار به رئیس جمهوری است./ایسنا

 

بیشتر بخوانید/انتخابات پارلمانی در ازبکستان برگزار شد

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها