اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

یک مسئول پاسخ داد

چرا در روزهای آلوده فقط مدارس تعطیل می شوند؟!

چرا در روزهای آلوده فقط مدارس تعطیل می شوند؟!

مدیرکل مدیریت بحران قم با اشاره به شاخص‎های هواشناسی و قوانین کشور به ذکر دلایل تعطیلی مدارس در روزهای آلوده پرداخت.

محسن اوروجی گفت: در این روزها که پدیده وارونگی هوا مشکلاتی را در کشور به خصوص در کلانشهرها ایجاد کرده است، توجه به یک سری مسایل الزامی است.

وی افزود: ارایه توضیحات شفاف به مردم در خصوص شرایط هوا و همچنین دلایل تعطیلاتی که بر همین اساس اعلام می شود می تواند نقش مهمی در ارایه اطلاعات دقیق به مردم و همچنین پیشگیری از بسیاری از بیماری ها داشته باشد.

مدیرکل مدیریت بحران قم بیان کرد: تعطیلی مدارس و اماکن دیگر بر اساس دستورالعمل های قانونی و در قالب کمیته اضطراز آلودگی هوا انجام می شود که این کمیته به ریاست استاندار تشکیل می شود؛ در این کمیته نهادهایی چون محیط‌زیست، هواشناسی، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل مدیریت بحران و آموزش‌وپرورش عضو هستند.

وی گفت: کار هر یک از این نهادها در این کمیته مشخص است؛ به عنوان مثال هواشناسی وظیفه پیش‌بینی هواشناسی را به عهده دارد و محیط‌زیست میزان آلاینده‌ها را اعلام می کند و مرکز بهداشت نیز به ارایه توصیه های لازم می پردازد؛ این مباحث الزاماتی را نیز به همراه خواهد داشت.

وی افزود: پس از طی این روند، دبیرخانه کمیته تعطیلی مدارس را اعلام می کند؛ این تعطیلی نیز قطعا در یک فرایند علمی و قانونی انجام می شود و بر اساس تصمیم فردی نیست؛ بر اساس قوانین نیز شاخص آلاینده های هوا هستند که میزان تعطیلات و مقاطع و دستگاه ها را مشخص می کنند.

وی اظهارکرد: درصورتی‌که شاخص آلاینده‌های هوا از صفر تا ۵۰ میکروگرم در مترمکعب باشد،‌ هوا پاک(سبز)، ۵۰ تا ۱۰۰ هوا قابل‌قبول(زرد)،  ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم مردم(قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم(بنفش) و بیشتر از ۳۰۰ میکروگرم در مترمکعب خطرناک(قهوه‌ای) است.

وی اظهارکرد: درصورتی‌که شاخص آلاینده‌های هوا از صفر تا ۵۰ میکروگرم در مترمکعب باشد،‌ هوا پاک(سبز)، ۵۰ تا ۱۰۰ هوا قابل‌قبول(زرد)،  ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم مردم(قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم(بنفش) و بیشتر از ۳۰۰ میکروگرم در مترمکعب خطرناک(قهوه‌ای) است.

وی ادامه داد: در شرایطی که هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته باشد، عموم مردم باید از هرگونه فعالیتی که منجر به آلودگی هوا شود، خودداری و با رعایت نکات بهداشتی، از وسایل نقلیه استفاده کمتری نمایند.

وی افزود: اداره کل آموزش‌وپرورش نیز در این شرایط باید فعالیت بدنی دانش آموزان را در فضای آزاد کاهش دهد و پلیس راهور کنترل بیشتری بر تردد خودروها در محدوده‌های ترافیکی و برگه معاینه فنی داشته باشد.

اوروجی با ذکر این مطلب که اگر وضعیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت،‌ محدودیت برای تردد وسایل نقلیه آلوده‌کننده تشدید می‌شود، اظهارکرد: در این شرایط تعطیلی پیش‌دبستانی‌ها و مدارس بر اساس تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط هوای بسیار ناسالم، علاوه بر انجام موارد ذکرشده، باید از ورزش‌های همگانی در فضای آزاد و از هرگونه تردد خودروهای شخصی و دولتی خودداری شود.

به گفته وی،‌ تعطیلی واحدهای صنعتی و تجاری اثرگذار بر تشدید آلودگی هوا که در محدوده شهر مستقر هستند نیز از دیگر مواردی است که در شرایط هوای بسیار ناسالم اعمال می‌شود.

اوروجی بیان کرد: در روزهایی که مدارس به دلیل آلودگی هوا تعطیل بوده است،‌ تردد تعداد زیادی از خودروهای والدین دانش آموزان و سرویس مدارس کاهش‌یافته و در نتیجه کاهش آلاینده‌های هوا محسوس بوده است.

وی گفت: برخی متاسفانه پس از اینکه مدارس تعطیل می شود کودکان را آزاد می گذارند تا در فضای باز و بیرون از منزل به بازی بپردازند در حالی که این هوا اصلا برای چنین کودکانی مناسب نیست و باید در منزل بمانند.

وی در پاسخ به این سوال که در چه شرایطی و چرا باید شهر را تخلیه کرد گفت: وقتی میزان شاخص آلودگی هوا به شرایط بسیار خطرناک رسید آلاینده ها وارد منازل می شوند و این شرایط، همان شرایطی است که دیگر حتی خانه ها نیز امن نیستند و باید به مناطق دیگر عزیمت کنند.

اوروجی یادآورشد: در تعطیلی مدارس مسایل دیگری دخیل هستند که بسیاری از مردم نسبت به آنها آگاهی ندارند؛ مثلا اینکه وقتی صبح ها سنگینی آلودگی هوا در شرایط وارونگی بسیار بیشتر است و کودکان دقیقا در همین ساعات از منزل خارج می شوند و تبع آنها هزاران دستگاه سرویس مدارس و سرویس های شخصی و وسایل شخصی ماشین و موتور در خیابان های مرکزی شهر این آلودگی را تشدید می کنند.

وی گفت: به عنوان مثال اگر روز گذشته تعطیل اعلام نمی شد امروز با شرایط بسیار سنگینی در زمینه آلاینده ها و شاخص آلایندگی در شهر مواجه بودیم؛ در حقیقت برخی از تعطیلی ها از این روی نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

مدیرکل مدیریت بحران قم با ذکر این مطلب که یکی از آثار تعطیلی مدارس کاهش آلایندگی 1500 ساختمان آموزشی در قم  است اظهارکرد: باید توجه داشت که 2500 سرویس رسمی تاکسیرانی است که هر کدام 3 سرویس دارند در ساعات اولیه صبح فعال هستند،.2500 سرویس از طرف خانواده ها به سوی مدارس گسیل می شوند و همچنین موتور سیکلت های والدین و خود دانش آموزان نیز بر میزان آلایندگی به خصوص در شرایط آلودگی هوا موثر است./ ایسنا

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها