اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

معانی پنهان «حروف» در واژه ها

معانی پنهان «حروف» در واژه ها
محمد مهر

هر حرف در زبان فارسی دارای خصوصیتی است منحصر به فرد که بار معانی پنهانی را در واژه ها نمایان می کند گویا که هر حرف عصاره واژه ی ناگفته ای است که در ترکیب با حروف دیگر به یک مشترکاتی از معنا می رسد. مثال حرف «ن» را در نظر بگیرید که بار معنای امیت، مرکزیت و اصالت را دارا می باشد که واژه های ننه، نینا و آنا از همین حرف « ن» هستند که دارای معنی مادر می باشند و نان که غذای اصلی است

اگرچه در جغرافیای مختلف ممکن است از ماده ای متفاوت ساخته شود بعضی از گندم بعضی از جو و شاید جایی باشد که غذای اصلی شان گوشت یا میوه است پس نانشان میوه یا گوشت است ؛ یا در زبان فارسی علامت مصدر حرف «ن» است و از آنجا که مصدر محل تولد افعال بدون در نظر گرفتن زمان و فاعل شان است گویا مصدر چون مادری است که فرزندان را در جنین خود دارد و در زمان ها ، افراد و شرایط مختلف نمایان می شود . «نام » یعنی آنچه که از یک شخص یا چیزی ظاهر است مانند نم آب که نشان می دهد در پنهان آبی هست و «نمایش» ظاهر می کند آنچه که در پنهان خود دارد و «نماد» گویای یک مسئله ای است برتر و جامع تر از خود نماد ، «ننگ» یعنی آنچه که ظاهر می‌شود از کسی که نباید ظاهر می شد، البته این استفاده ای است که در طول زمان ها بر واژه ننگ تحمیل شده است و همیشه به عنوان یک واژه خوب استفاده نمی شود در حالی که نام و ننگ هر دو به معنای آن است که چیزی را در پنهان خود دارد اما پسوند «نگ» عموماً با ذات یک واژه پیوند می‌خورد مانند «آونگ» و «آویز»؛ «آویز»چیزی است که ما آن را بالا می بریم و آویزان می کنیم اما «آونگ» چیزی است که از بالا خود آویزان می باشد . در مجموع این «ن» است که پنهان اشخاص، اشیا و هر چیزی را دارا می باشد. این مختصری بود موجز درباره حرف «ن» .
مثالی دیگر حرف «ش» این حرف تجمع را نشان می دهد و رجوع همگان به یک نقطه یا یک شخص یا هر چیز دیگر . واژه «شهر» بدان معنی است که عموم به آن رجوع می کنند برای رفع حوائج خود، «شب» زمانی است که همه به خانه هایشان برمی گردند ، «شام» وعده‌ای است که تمام خانواده دور هم جمع می شوند، «شوهر» کسی است که همه خانواده به او اتکاء می کنند و همسر زن بودن یک معنای اعتباری است و مصطلح شده است، واژه «شیر» را در نظر بگیرید، شیر آب ، شیر خوردنی ، شیر جنگل . چرا برای سه واژه متفاوت و دور از هم یک واژه استفاده می کنیم ؟ پاسخ این است که شیر یعنی جایی و کسی که دیگران به آنجا رجوع می‌کنند و در آنجا جمع می شوند . تمام آب های یک منبع برای بیرون آمدن از یک نقطه که آن هم شیر آب است استفاده می کنند و شیر نوشیدنی حاوی تمام مواد غذایی است گویا تمام خاصیت های خوراکی های مختلف در آن جمع شده اند و شیر در جنگل مرجع و نقطه  تمرکز حیوانات است به دلیل سلطه ای که بر آنها دارد . پس می بینیم که واژه «شیر» به معنای تجمع و محل رجوع است . واژه «شاد» به معنی آن است که کسی حواسش جمع است و دلواپسی ندارد ،افکارش متمرکز است . «شاهرود» یعنی بستری که رودهای دیگر در آن به هم می پیوندند و این «شاه» یا «شای» را «چای» هم می گویند که به اشتباه واژه «چای» را ترکی می دانند که به رودخانه اطلاق می شود ، این واژه فارسی است چون «چ» و «ش» کار همدیگر را انجام می دهند مثل چاه؛ »چاه» را برای گود کردن نمی کنند بلکه برای جمع‌آوری آب استفاده می شود و در گویش هایی «ش»و «چ» به جای هم استفاده می شوند . واژه «شط »عربی نیست بلکه همان «شاد» است که «شات» شده و «شاط» شده و «شط» شده است.  این مختصری بود راجع به حرف «ش.»
مثال دیگر حرف «ل» که خود بار سستی، انحراف را با خود دارد مانند واژه های لیز ، لوچ ، لگد ، لنگ ، لبه ، لق که لگ بوده است ، لک ،.... . می بینید که این واژه ها معایب را نشان می دهد .
در خاتمه خواستم نمونه‌هایی را بگویم اما تمام حروف فارسی هرکدام دارای شناسنامه ای است و دارای معنی مخصوص به خود می باشد . در فارسی هیچ حرفی نیست که از این موضوع مستثنی باشد . باید حروف را در فارسی بشناسیم تا با ادب فارسی آشنا تر شویم تا بتوانیم درست صحبت کنیم و درست بگوییم و این راهی است که می توان از منطق دستور زبان  نقبی به منطق انسانی خودمان بزنیم .  بد صحبت کردن ، غلط گفتن خود یک نوع دروغ است و ما راست می پنداریمش !
و این می تواند به ما بفهماند که هیچ چیز ساده نیست. هر چیزی را می شناسی مرکب است، اجزاء دارد. هر چیز قابل تجزیه عاجز است و این صفت مخلوق است.  و بدانیم هر علم باید تو را به معرفت پروردگار نزدیک تر کند، حتی واژه شناسی./ایران آنلاین

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.