اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اشتیاق همزمان «کیهان» و «بی‌بی‌سی» برای خروج از برجام

اشتیاق همزمان «کیهان» و «بی‌بی‌سی» برای خروج از برجام

سفر پر خبر و تحلیل رئیس جمهوری ایران به ژاپن، یک محور مشترک برای روزنامه کیهان و سایت شبکه بی‌بی‌سی فارسی داشت؛ «ذوق زدگی برای احتمال خروج ایران از برجام.»

حسن روحانی در آخرین برنامه سفر به توکیو دیداری با مدیران بخش‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ژاپن داشت و در این دیدار از موضوعات مختلف صحبت کرد که محور برجسته آن هم همکاری‌های طولانی مدت دو کشور و تشریح ظرفیت‌های موجود برای تقویت همکاری‌ها بود. او در این میان با اشاره به برجام و دستاوردهای آن برای ایران این نکته را هم مورد یادآوری قرار داد که «البته پس از اینکه مدت زیادی صبر کردیم و بعد از این صبر، اگر ببینیم که از این توافق هیچ نتیجه‌ای عاید ما نمی‌شود و صرفاً ناچاریم بعضی از تعهدات‌مان را اجرا کنیم، به طور طبیعی تصمیم بعدی ما ممکن است ادامه این تعهد نباشد.» اما از میان بخش‌های مختلف سخنان روحانی، همین بخش مورد استقبال کیهان و بی‌بی‌سی قرار گرفته و در تیترهای خود آن را برجسته کرده‌اند. این در حالی است که موضع روحانی و هشدار درباره اینکه اگر منافع ایران تأمین نشود یک گزینه هم خروج از برجام است، موضع جدیدی نبوده و قبل از این هم بارها مورد اشاره قرار گرفته است. مضاف بر اینکه روحانی در همین سخنان هم از برجام دفاع کرده و آن را در همین شرایط هم بدون دستاورد برای ایران ندانسته است. روزنامه کیهان اما در شماره دیروز خود و در صفحه یک در دو تیتر جداگانه به همین موضوع پرداخته است. این روزنامه در تیتر یک خود توضیح داده که «چرا باید برجام را متوقف کرد» و در خبر دیگری به نقل از روحانی نوشته: «ممکن است از برجام خارج شویم.»
این روزنامه ذیل نقل قول روحانی تحلیل کرده: «ایران در شرایط فعلی هم محدودیت‌های برجامی ‌را اجرا می‌کند و هم با تحریم‌هایی سنگین‌تر از پیش از برجام مواجه است. بنابراین بهترین گزینه در مقطع کنونی، خروج از برجام است. همان‌طور که امریکا به‌طور رسمی ‌و اروپا نیز به‌طور عملی از توافق خارج شده اند.» نکته قابل تأمل اینکه همزمان که به نقل از روحانی از احتمال خروج ایران از برجام خبر داده، در گزارش تیتر یک خود نوشته که سخنان روحانی نشان می‌دهد او همچنان قصد ندارد از برجام خارج شود؛ «در شرایطی که 10 شاخص اقتصادی نظیر نقدینگی، تورم، قدرت خرید، ارزش پول ملی، رشد اقتصادی و... در طول دوره پسابرجام بدتر شده است، حسن روحانی همچنان به‌دنبال حفظ برجام به هر قیمتی است! ...سخنان روحانی نشان می‌دهد دولت همچنان قصد دارد جسد بی‌جان برجام را همراه خود حمل کند. در شرایطی که تحریم‌ها به طور کامل برگشته، فشارهای اقتصادی به اوج خود رسیده و اروپایی‌ها هم هیچ کمکی به ایران نکرده اند، رئیس‌ جمهوری اعتقاد دارد یکی از ویژگی ایرانی‌ها این است که هیچ گاه زیر امضای خود نمی‌زنند.» همزمان سایت شبکه بی‌بی‌سی فارسی هم صبح دیروز برای خبر یک خود این تیتر را انتخاب کرد «روحانی از احتمال خروج ایران از برجام خبر داد.» بی‌بی‌سی هم همچون کیهان از میان بخش‌های مختلف سخنان روحانی ترجیح داده همین بخش را برجسته کند. این اشتراک نظر یک رسانه مخالف نظام و رسانه داخلی مدعی حمایت از نظام در اشتیاق برای خروج ایران از برجام قابل تأمل است. مضاف بر اینکه بعید است هر دو رسانه اطلاع نداشته باشند که خروج از برجام همچون تصویب آن از کانال تصمیم‌سازی مجموعه نظام می‌گذرد و نه دولت یا رئیس جمهوری به تنهایی.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها