اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
هرگونه پرداخت و کمک نقدی به نامزدها باید از طریق اسناد بانکی یا به صورت الکترونیکی و از طریق شماره حساب انجام گیرد

بهارستان قدم اول «شفافیت هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی» را برداشت

بهارستان قدم اول «شفافیت هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی» را برداشت

گــــروه سیاســــــی / نمایندگان مجلس با دو فوریت بررسی طرح شفاف‌سازی منابع تأمین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند. بدین ترتیب این طرح در جلسات آتی هم در دستور کار مجلس خواهد بود اما مسأله این است که آیا به انتخابات اسفندماه خواهد رسید یا خیر؟ پاسخ به این سؤال در گرو سرعت عمل مجلس و شورای نگهبان برای تبدیل این طرح به قانون است.

اتفاقی که باید تا نیمه بهمن‌ماه یعنی زمان اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌های نامزدها رخ دهد تا این قانون در انتخابات پیش رو قابل اعمال باشد. در روزهایی که مجلس درگیر کار بررسی و تصویب لایحه بودجه است و شورای نگهبان سرگرم بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی، معلوم نیست چقدر این دو نهاد بتوانند به سرعت کار خود را برای تبدیل این طرح به قانون انجام دهند. تازه آن هم به شرط آنکه بخش‌هایی از مصوبه مجلس مورد ایراد شورای نگهبان قرار نگیرد و طرح مصوب نمایندگان بین مجلس و شورای نگهبان پاسکاری نشود.
نمایندگان مجلس دیروز با ۱۳۴ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از ۱۹۷ نماینده حاضر با این طرح موافقت کردند. حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان یکی از متقاضیان بررسی این طرح تعداد امضاکنندگان آن را 231 نماینده عنوان کرد و گفت: در این طرح برای تأمین هزینه‌ها ۴ بخش دیده شده که شامل دارایی‌های شخصی، کمک احزاب یا گروه‌های سیاسی، کمک اشخاص حقیقی ایرانی و منابع و امکانات عمومی است که باید به صورت مساوی بین همه تقسیم شود در خصوص هزینه‌ها نیز ۴ بخش دیده شده که شامل دایر کردن محل ستاد، هزینه برپایی تجمعات عمومی، تبلیغات مجاز انتخاباتی و حق‌الزحمه عوامل اجرایی و کارشناسی است.
مجلس پیشتر بحث شفاف‌سازی منابع مالی نامزدهای انتخاباتی را در قالب طرحی دیگر برای اصلاح قانون انتخابات مجلس مطرح کرده بود. بخش اصلی آن طرح اما به موضوع استانی شدن و تناسبی شدن انتخابات اختصاص داشت که در نهایت به سد مخالفت شورای نگهبان برخورد کرد و مجلس از پیگیری آن انصراف داد و بدین ترتیب بخش‌های دیگر طرح و از جمله شفاف‌سازی منابع مالی نامزدها هم مسکوت ماند. بخشی که به شکل مفصل‌تر در لایحه دولت برای نظام جامع انتخابات هم آمده اما هنوز تا قرار گرفتن در دستور کار مجلس فاصله دارد.
بر اساس طرح فعلی مجلسی‌ها دریافت و پرداخت کمک مالی نقدی یا غیرنقدی برای تأمین منابع مالی فعالیت‌های انتخاباتی باید شفاف و هویت پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده آن نیز مشخص باشند. بر اساس این بخش از طرح مجلس هر گونه پرداخت و کمک نقدی باید از طریق اسناد بانکی یا به صورت الکترونیکی و از طریق شماره حساب انجام گیرد. همچنین بر اساس این طرح حداکثر هزینه هر نامزد انتخاباتی، در هر دوره انتخابات با پیشنهاد کمیسیون بررسی تبلیغات به تصویب هیأت مرکزی اجرایی و تأیید هیأت مرکزی نظارت می‌رسد. همچنین در این طرح تأکید شده که مبالغ تعیین شده و یا کمک‌های صورت گرفته فقط در فرآیند انتخابات و آن هم در چارچوب موارد تعیین شده قابل مصرف هستند. همچنین داوطلبان  یا احزاب و گروه‌های سیاسی موظفند حسابی را جهت واریز، برداشت و هر گونه نقل و انتقال وجوه و منابع نقدی مربوط به هزینه‌های انتخاباتی، نزد یکی از بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، افتتاح کنند و هنگام ثبت‌نام  یا درخواست مجوز، شماره و مشخصات آن و گواهی بانک مربوطه را در این خصوص ارائه دهند. علاوه بر این همه داوطلبان و احزاب و گروه‌های سیاسی موظفند، علاوه بر اعلام شماره حساب، شخصی را به عنوان نماینده مالی، به همراه مشخصات کامل آن به هنگام درخواست مجوز و یا ثبت آن به مراجع مربوطه معرفی کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.