اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
ظریف: گفت‌وگوهای تأثیرگذاری با وزیر خارجه هند داشتیم

رایزنی‌های اقتصادی تهران و دهلی با امضای اسناد همکاری

رایزنی‌های اقتصادی تهران و دهلی با امضای اسناد همکاری

گـــروه سیاســـی / «ســــوبرامانیام جایشنکار»، وزیر خارجه هند که برای دیدار دوجانبه و شرکت در نوزدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و هند به تهران سفر کرده، با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد. وزرای خارجه دو کشور پیشتر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کرده بودند.

سفر «جایشنکار» به تهران در شرایطی صورت گرفته است که او چند روز پیش‌تر به همراه وزیر دفاع هند در واشنگتن با مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا دیدار کرده بود. دیداری که وزیر خارجه امریکا در خلال آن از هند درخواست کرده بود که این کشور به کمپین فشارحداکثری امریکا علیه جمهوری اسلامی بپیوندد.
هند یکی از خریداران نفت ایران و جزو کشورهایی بود که مدتی مشمول معافیت‌های امریکا برای خرید نفت ایران شده بود اما در نتیجه افزون شدن فشارهای اقتصادی امریکا و تحریم دهلی به عنوان یکی از کشورهای طرف تجارت با این کشور، خرید نفت از ایران را متوقف کرد. با وجود این چند روز پیش امریکا اعلام کرد که این کشور به هند برای تکمیل پروژه بندر «چابهار» معافیت تحریمی مختصری در نظر گرفته زیرا این بندر نقش مهمی در ارسال کمک‌های بشردوستانه هند به افغانستان دارد. ایران و هند در سال 2018 توافقی به ارزش 85 میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار امضا کردند. این بندر مسیر جایگزین مهمی برای تجارت بین هند و افغانستان است. اولین محموله ارسالی هند به افغانستان در سال 2017 از طریق بندر چابهار به این کشور منتقل شد. مقام‌های دیپلماتیک ایران و هند روز گذشته در چارچوب تداوم همکاری‌ها برای تکمیل و توسعه همین پروژه و عملیاتی کردن اهداف اقتصادی مشترکی که دو کشور دنبال می‌کنند، با یکدیگر تبادل نظر کردند. در همین حال به گزارش «ایران» نوزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی تهران و دهلی نیز به ریاست وزیران امور خارجه دو کشور و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و نهاد‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، بانکی، حمل و نقل و کشتیرانی دو طرف در تهران برگزار شد. در پایان هم سند توافقات انجام شده در این نشست به امضای رؤسای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور رسید. وزیر امور خارجه ایران در پیامی که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، با اشاره به دیدارش با وزیر امور خارجه هند نوشت: «از ریاست مشترک نوزدهمین کمیسیون مشترک به همراه وزیر امور خارجه هند، جایشنکار در تهران مفتخرم گفت‌وگوهای خوبی درخصوص روابط دوجانبه مشترک و مشکلات منطقه‌ای و جهانی که روی کشورهایمان تأثیر می‌گذارند، داشتیم. روابط ما کهن، تاریخی و ناگسستنی است.»
به گزارش ایرنا، ظریف و همتای هندی‌اش در دیدار خود درخصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه، مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر تبادل نظر کردند.
بعد از ظهر دیروز نیز دور دوم گفت‌وگوهای وزرای امور خارجه ایران و هند به صورت خصوصی برگزار شد.  وزیر خارجه هند قرار است امروز با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور مان هم دیدار و گفت‌وگو کند.

کپی