اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
10 دی؛ آغاز ثبت درخواست کسانی که یارانه نقدی نمی‌گیرند

یارانه معیشتی حتی برای جاماندگان

یارانه معیشتی حتی برای جاماندگان
سیاوش رضایی خبرنگار

3 میلیون نفر اجازه بررسی حساب‌های بانکی‌شان را دادند نتیجه درخواست جاماندگان یارانه معیشتی پایان دی ماه جاری اعلام می‌شود. این خبری است که حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان حمایت معیشتی و شناسایی مشمولان یارانه به «ایران» اعلام کرد.

به‌گفته وی به محض پایان مهلت ثبت درخواست جاماندگان بررسی‌ها آغاز شد و در پایان دی ماه نتایج بررسی‌ها اعلام خواهد شد. وی افزود: پس از اطلاع‌رسانی که توسط وزارت رفاه صورت می‌گیرد، جاماندگانی که اعتراض خود را در سامانه حمایت ثبت کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به این سایت و براساس کدملی یا شماره حساب یارانه‌ای خود نتیجه بررسی‌ها را مشاهده کنند.
میرزایی اعلام کرد: در صورتی که جاماندگان طبق بررسی‌های صورت گرفته جزو مشمولان شده باشند، یارانه معیشتی آذر و دی ماه آنها به‌صورت یکجا به حساب آنها واریز می‌شود.
چند نفر اعتراض کردند
پس‌از افزایش قیمت بنزین از ساعت صفر 24 آبان ماه، طبق برنامه‌ریزی‌های دولت قرار شد تا تمام 31 هزار میلیارد تومانی که از محل افزایش قیمت حاصل می‌شود به مردم بازگردد. برهمین اساس از انتهای آبان ماه در سه نوبت (در هر نوبت 20 میلیون نفر) یارانه معیشتی به حساب سرپرستان حدود 17 میلیون خانوار واریز شد.
این درحالی است که برخی از افراد که در لیست یارانه جدید قرار نگرفته‌اند، نسبت به دریافت نکردن یارانه معیشتی معترض بودند. درهمین راستا دولت برای پاسخگویی و بررسی وضعیت جاماندگان یارانه معیشتی سامانه جدید را طراحی کرد. در دور اول پرداخت بسته معیشتی به مردم که اواخر آبان‌ ماه صورت گرفت به خانوارهای یک نفره 55هزارتومان، دونفره 103هزار تومان، 3نفره 138هزار تومان، 4نفره 172هزارتومان و 5نفره و بیشتر 205هزارتومان کمک معیشتی پرداخت شد که به این معنا است که به نفر ششم و بیشتر هر خانواده یارانه معیشتی تعلق نخواهد گرفت. سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان حمایت معیشتی اعلام کرد: درمجموع 6 میلیون و 263 هزار و 861 درخواست در سامانه ستاره 6369 ثبت شده است که از این تعداد یک میلیون و 100 هزار و 615 نفر که 17.6 درصد از افرادی که در #۶۳۶۹* درخواست ثبت کردند با وجود دریافت یارانه معیشتی در دور نخست مجدداً برای دریافت درخواست کرده‌اند. وی ادامه داد: همچنین 4 میلیون و 496 هزار و 472 نفر سرپرست خانوار معادل 71.8 درصد کسانی بودند که کدرهگیری دریافت کرده‌اند. میرزایی اظهارکرد: 666 هزار و 774 نفر برابر با 10.6 درصد از کسانی که برای دریافت یارانه معیشتی درخواست خود را ثبت کرده بودند، در لیست یارانه نقدی نبودند. وی درپاسخ به این سؤال که از کسانی که برای دریافت یارانه معیشتی درخواست داده بودند، چه تعداد اجازه بررسی حساب‌های بانکی خود را داده‌اند گفت: کل تعدادی که برای دریافت یارانه معیشتی درخواست داده بودند و شرایط سامانه حمایت را پذیرفته‌اند 3 میلیون و 70 هزار و 531 نفر سرپرست خانوار بوده‌اند.
فرآیند ثبت درخواست حمایت معیشتی برای کسانی که یارانه‌بگیر نیستند
براساس تازه‌ترین تصمیم‌گیری‌ها، کسانی که در لیست یارانه نقدی قرار ندارند هم می‌توانند برای دریافت یارانه معیشتی درخواست بدهند. حسین میرزایی سخنگوی ستاد تبصره 14 قانون بودجه در گفت‌و‌گو با «ایران» با اعلام این خبر گفت: از دهم دی ماه جاری کسانی که درلیست یارانه نقدی نیستند و به هر دلیلی یارانه دریافت نمی‌کنند می‌توانند برای دریافت یارانه معیشتی درخواست خود را ثبت کنند. حسین میرزایی با اشاره به اینکه این افراد دو دسته هستند، گفت: دسته اول کسانی هستند که در سال 1393 برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام کرده بودند و پس از مدتی از لیست یارانه‌ها حذف شده‌اند و دسته دوم کسانی‌اند که از ابتدا یارانه نقدی دریافت نکرده‌اند.
وی درباره نحوه ثبت درخواست دسته اول یعنی کسانی که یارانه نقدی آنها حذف شده و مشمول یارانه معیشتی نیز نشده‌اند، توضیح داد: این افراد باید از 10 دی ماه با مراجعه به سایت «حمایت» درخواست خود را برای بهره‌مندی از یارانه معیشتی ثبت کنند.
وی تأکید کرد: درخواست‌کنندگان به هیچ عنوان زودتر از 10 دی برای ثبت درخواست اقدام نکنند.
وی ادامه داد: از میان این افراد، کسانی که در سامانه ستاره 6369 ثبت‌نام کرده‌اند و بدین ترتیب کدملی و شماره موبایل آنها در سیستم پیامکی ثبت شده است، از طریق پیامک درخصوص زمان و نحوه مراجعه برای ثبت درخواست اطلاع‌رسانی می‌شود. به گفته وی برای جلوگیری از ازدحام و شلوغی سامانه این افراد طبق یک برنامه زمانبندی که از طریق پیامک به آنها اطلاع داده می‌شود باید ثبت درخواست کنند. میرزایی همچنین درخصوص کسانی که در سامانه پیامکی ستاره 6369 ثبت‌نام نکرده‌اند گفت: برخی از افراد در سامانه پیامکی 6369 ثبت‌نام نکرده‌اند و قبلاً هم نیز یارانه نقدی دریافت نکرده‌اند مانند زوج‌های جوانی که بتازگی تشکیل خانواده داده‌اند. با توجه به اینکه اطلاعات کد ملی و شماره موبایل این افراد در اختیار ما نیست، از طرق رسانه‌ها و وزارت رفاه به آنها اطلاع‌رسانی خواهد شد. براساس توضیحات وی، برای جلوگیری از ازدحام این افراد براساس شماره ملی و طبق یک زمانبندی باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنند و ساختار خانواده خود را ثبت کنند.
حذف یارانه نقدی فعلاً در دستور کار نیست
از ابتدای سال‌جاری تکلیف دولت برای حذف سه دهک بالای درآمدی از لیست یارانه‌ها، بتدریج اجرا شد و درمجموع 1.1 میلیون نفراز بیش از 78 میلیون یارانه بگیر نقدی حذف شدند. براساس برنامه‌ریزی‌ها قرار بود 24 میلیون و 500 هزار نفر از این لیست حذف شوند. میرزایی سخنگوی ستاد تبصره 14 قانون بودجه درپاسخ به این سؤال که برنامه حذف یارانه نقدی در چه وضعیتی قرار دارد گفت: فعلاً تمرکز دولت روی یارانه معیشتی است و هیچ برنامه‌ای درحال حاضر برای تداوم حذف یارانه بگیران از لیست یارانه نقدی در دستور کار نیست.

برش
دهک هشتم مشمول یارانه بنزین می‌شود

26 آذرماه امسال خبری در رسانه‌ها منتشر شد که براساس آن درصورتی که هیأت وزیران تصویب کند، دهک هشتم نیز مشمول یارانه معیشتی می‌شوند. طبق پیش‌نویس آیین‌نامه نحوه شناسایی خانوارهای مشمول حمایت معیشت بنزینی و سایر یارانه‌های دولت که توسط وزارت رفاه به دولت ارائه شده است، دهک هشتم نیز مشمول یارانه بنزین می‌شود.
طبق پیش‌نویس آیین نامه، خانوارهای دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به‌طور همزمان یا خانوارهای دارای دو واحد ملکی و همچنین خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلانشهرها ۱۲ میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها ۹ میلیارد ریال باشد مشمول دریافت یارانه معیشتی نیستند.
همچنین، طبق متن این پیش‌نویس به خانوارهایی که دارای خودروی سواری به ارزش بیش از سه میلیارد ریال یا خودرو عمومی با ارزش بیش از چهار میلیارد ریال باشند، بسته معیشتی تعلق نمی‌گیرد. کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه پرداز، خانوارهای دارای بیش از سه سفرخارجی غیر زیارتی و گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ بیش از سه میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند مشمول این کمک‌ها نیستند. همچنین دهک‌ هشتم نیز در صورت تصویب هیأت وزیران مشمول یارانه بنزین خواهند شد که تا پیش از این، این دهک از شمول یارانه بنزین حذف شده‌اند. بنابراین فقط دو دهک 9 و 10 مشمول دریافت یارانه بنزین نمی‌شوند.براساس مفاد آیین نامه مذکور وزارت رفاه موظف است هر 6 ماه وسع خانوارهای دریافت‌کننده یا متقاضی یارانه را پایش و به‌روز‌رسانی کند.


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.