اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

سریع‌القلم: جدی‌ترین راه مقابله با فساد، ارتباط جهانی است

سریع‌القلم: جدی‌ترین راه مقابله با فساد، ارتباط جهانی است

مشکلی که امروز جامعه ما از آن رنج می برد، هماهنگ نبودن، سیاست خارجی با سیاست اقتصادی است. سیاست خارجی باید در خدمت سیاست اقتصادی و اقتصاد ملی باشد و مادامی که سیاست خارجی در خدمت سیاست اقتصادی نباشد، آینده مبهم است. انسجام در حاکمیت به ویژه در کشورهای در حال توسعه از دموکراسی مهم تر است.

ایران آنلاین: «سمینار تحولات نوین بین‌المللی و آینده ایران» امروز با سخنرانی محمود سریع القلم در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

سریع القلم معتقد است که از زمانی که دغدغه مدرنیسم در جامعه ما طرح شد، ما پیوسته به دنبال روشی بودیم تا از رهگذر آن به مدرنیسم برسیم، اما با این حال، هنوز به اجماعی در خصوص چیستی این روش نرسیده ایم.

به زعم این استاد دانشگاه، بزرگترین و اولین مشکل ایران، دانش است، و باید بین المللی کردن نظام دانشگاهی را در دستور کار خود قرار دهیم چراکه مسائل امروز، جهانی است و راه حل ها هم باید جهانی باشد. بنابراین، تا ما جهانی نشویم، نمی توانیم مشکلات تاریخی مان را حل کنیم.

او معتقد است که یکی از دیگر مسائل جامعه ما، بحث اعتماد اجتماعی است و اعتماد اجتماعی را در برابر قرارداد اجتماعی قرار داد، به این معنا که به میزانی که قرارداد اجتماعی در یک جامعه پررنگ تر باشد، اعتماد اجتماعی بیشتر است. منظور او از قرارداد اجتماعی، نزدیکی تلقی حاکمیت و مردم از واژه های کلیدی بود، مثلا اقتصاد، اینکه چقدر در جامعه ما بر سر چیستی اقتصاد و رویکرد حاکم بر آن میان مردم، نخبگان و حاکمیت اجماع وجود دارد.

به زعم او، مشکل بعدی که امروز جامعه ما از آن رنج می برد، هماهنگ نبودن، سیاست خارجی با سیاست اقتصادی است و معتقد است که سیاست خارجی باید در خدمت سیاست اقتصادی و اقتصاد ملی باشد و مادامی که سیاست خارجی در خدمت سیاست اقتصادی نباشد، آینده مبهم است. وی همچنین تاکید کرد که انسجام در حاکمیت به ویژه در کشورهای در حال توسعه از دموکراسی مهم تر است.

سریع القلم، فساد را هم از دیگر مسائل امروز برشمرد و تاکید کرد جدی ترین راه مقابله با فساد، ارتباط جهانی است. او معتقد است که هر چه ارتباط با دنیا بیشتر و سیستم بانک ایرانی، جهانی شود، فساد نیز کمتر می شود.

 وی در بخش دیگری از سخنرانی خود تاکید کرد اگر بخواهیم کشور تغییر کند، باید فکر مان را عوض کنیم، به زعم او، افکار امروز، صرفا در جهت حفظ وضع موجود است نه برای توسعه. و تصریح کرد که ما ظاهرا کمتر از رهگذر استدلال تغییر می کنیم و حتما باید بحرانی رخ دهد تا دغدغه تغییر پیدا کنیم.

سریع القلم در پایان عنوان کرد: مسیر 150 ساله گذشته ما، کند، پرچالش و البته درست بوده است‌ و ما باید این مسیر پر فراز و نشیب را تجربه می‌کردیم. اکنون هم از شکاف‌های فلسفی و تئوریک بسیاری رنج می بریم و می بایستی آنها را پر کنیم. به اندازه ای که جهان را بشناسیم، می توانیم در مسیر توسعه حرکت کنیم و اگر بین المللی نشویم، به همین فرآیندهای سعی و خطا ادامه خواهیم داد و دراین میان دانشگاه نقش خطیری را برعهده دارد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها