اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
دبیر سابق مؤتلفه در خراسان رضوی: لاریجانی و ناطق نوری به دلیل تنگ‌نظری‌ها ترجیح دادند در زمین اصولگرایی بازی نکنند

صادق خرازی: دو اصلاح‌طلب واقعی در مجلس بهتر از ۸۰ اصلاح‌طلب «بدلی» است

صادق خرازی: دو اصلاح‌طلب واقعی  در مجلس بهتر از ۸۰ اصلاح‌طلب «بدلی» است

گــروه سیاســی / اصلاح‌طلبــــــان و اصولگرایــــــان به عنوان دو جریانی که شاهد گسست‌هایی در میان خود هستند در فاصله کمی از انتخابات اسفند 98 به نقد درونی روی آورده‌اند. از این میان صادق خرازی اصلاح‌طلب و جواد آرین منش اصولگرا، دو چهره‌ای هستند که در گفت‌وگوهایی بخشی از این مباحث را مطرح کردند.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان در بیان دیدگاه‌های خود درباره وضعیت اصلاح‌طلبان و سایر نیروهای سیاسی در انتخابات مجلس با بیان اینکه حامیان پرو پا قرص نیروهای ارزشی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد و حامیان اصلاح‌طلبان هم چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد هستند که ممکن است دقایق آخر تصمیم بگیرند و پای صندوق رأی بروند زیرا گزینه دیگرمان این است که راه را برای ورود اصولگرایان تندرو به مجلس بازکنیم، گفت که باقی مردم آرای خاکستری هستند که ممکن است اصلاح‌طلبان بتوانند درصدی از آنها را تحت تأثیر قرار دهند. اما اینکه با قاطعیت بگوییم اصلاح‌طلبان این کار را می‌کنند یا خیر، حقیقت امر این است که من نشانه‌های خوبی از اردوگاه اصلاح‌طلبان دریافت نمی‌کنم.
بـــــه گــــــــزارش خبرآنلایـــــــــن، سیدمحمدصادق خرازی با این عقیده که از میان دو راهی اصلاح‌طلبان برای اولویت قرار دادن مصالح ملی یا ترجیح دادن منافع جناحی صدایی که از عقلا و خردمندان اصلاحات به گوش می‌رسد صدای مصالح ملی و تشویق مردم به مشارکت است، افزود: اما برخی از آن‌ها که آسیب‌دیده‌اند شاید کمی عصبی هستند که از لحن بیانیه‌هایشان نیز مشخص است که به تحریم انتخابات فکر می‌کنند. البته نهادهای نظارتی هم باید تلاش کنند به سمت انتخاباتی رقابتی حرکت کنیم و شرایط برای رقابت فراهم باشد.
خرازی درباره ائتلاف اصلاح‌طلبان با دیگر طیف‌های سیاسی نیز وجود دو اصلاح‌طلب در مجلس را بهتر از ۸۰ آدم فیکِ بازیگر دانست و ادامه داد: ائتلاف یک دروغ است و نتیجه‌اش می‌شود اینکه یک فرد تا اعماق وجودش راست است اما ادای روشنفکری و اصلاحات درمی‌آورد تا جایی که می‌تواند رهبران اصلاحات را فریب دهد. بنابراین من با هرگونه ائتلافی که فیک سازی کند، مخالف هستم. دبیرکل حزب ندا با بیان اینکه مواضعش درباره بیانیه معروف به ۷۷ نفر، فاقد هرگونه توهینی و صرفاً یک نقد بود و به دلایل متعددی به ادبیات آن نامه نقد داشته، مانیفست حزب متبوعش را واسطه شدن میان حاکمیت و جریان اصلاحات دانست و گفت: ما با افتخار در روز روشن رایزنی می‌کنیم و سرمان را هم بالا می‌گیریم زیرا اگر بخواهیم اپوزیسیون باشیم، اصلاً نباید در این نظام کار کنیم. او در ادامه افزود: رقیب اصلی اصلاح‌طلبان، جریان و چهره‌های اصولگرایی نیست؛ بلکه مشارکت پایین در انتخابات مجلس هست. مردم همانقدر که از جریان اصلاحات ناراضی هستند؛ از جریان اصولگرایی نیز ناراضی‌اند. نتیجه عملکرد این دوستان در زمانی که ۸ سال کشور را در اختیار داشتند در خاطر مردم هست. به همین دلیل نگرانی از چهره‌های اصولگرایی وجود ندارد.
آرین‌منش: دایره اصولگرایی هر روز تنگ‌تر می‌شود
یک فعال سیاسی اصولگرا هم  فقدان یک تعریف مشخص از اصولگرایی، نبود احزاب بزرگ و فراگیر و تمامیت‌خواهی برخی جریانات تندرو  را از جمله عواملی معرفی کرد که سبب شده‌اند دایره شمول این جناح سیاسی هر روز در مقایسه با گذشته تنگ‌تر شود و برخی طیف‌های تندرو اصولگرا دایره اصولگرایی را به خودشان محدود کنند. این سخنان جواد آرین منش در گفت وگو با ایسنا در حالی است که اصولگرایان در آرزوی وحدت چندان تمایلی به رسانه‌ای کردن اختلافات درونی خود نداشته‌اند.  با این حال آرین‌منش دبیر سابق حزب مؤتلفه در خراسان رضوی با بیان اینکه وحدت حداکثری در اردوگاه اصولگرایی به وحدت حداقلی تقلیل پیدا کرده است، به رانده شدن تدریجی برخی چهره‌های شاخص و توانمند از دایره اصولگرایی اشاره کرد و گفت: به طور مثال شخصیت‌هایی چون آقای لاریجانی، ناطق نوری و بزرگانی از این دست که تعدادشان هم بسیار فراوان است، به دلیل تنگ‌نظری‌ها و برخوردهای پردافعه ترجیح دادند که خودشان را منزوی کرده، در زمین اصولگرایی بازی نکنند و از تخریب روزافزون شخصیت خود پیشگیری کنند. او در این باره افزود: وقتی طیف یا گروهی تندرو عدم ثبت نام آقای لاریجانی در انتخابات را جشن می‌گیرند و گروهی در قم لاریجانی را به عنوان کسی که رئیس سه دوره مجلس شورای اسلامی و نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی بوده و مورد تأیید رهبر معظم انقلاب است، از لیست سه نفره خود حذف می‌کنند و او را واجد صلاحیت نمی‌دانند، اتفاقی که می‌افتد این است که این گروه‌ها باید تعریف جدیدی از اصولگرایی ارائه کنند که خودشان را اصولگرا و انقلابی و دیگران را غیر اصولگرا و غیر انقلابی تلقی کنند. به گفته این نماینده سابق مشهد در مجلس، قم تنها شهری نیست که ساز ناکوکی با شورای ائتلاف اصولگرایان کوک کرده، او در این باره توضیح داد: در خراسان، تشکل سیاسی دارای مجوز فعالیت از وزارت کشور در قالب جبهه پیروان خط امام و رهبری، عملاً از شورای ائتلاف کنار زده شدند و قبل از شکل‌گیری ائتلاف، اسامی افراد لیست مشهد و شهرستان‌ها تاحدود زیادی مشخص شده و حرکت‌های تصنعی و نمایشی در قالب شورای ائتلاف رقم خواهد خورد  اما همان افرادی که از قبل مشخص شدند از لیست نهایی اصولگرایان بیرون خواهند آمد. لیستی که به گفته آرین منش سهم جریان نزدیک به محمدباقر قالیباف از آن همین حالا مشخص شده است.
جامعه روحانیت مستقیم وارد انتخابات نخواهد شد
حجت‌الاسلام موسی‌پور عضو جامعه روحانیت مبارز نیز از تصمیم متفاوت جامعه روحانیت مبارز برای اجتناب از حضور میدانی و محوری در انتخابات پیش رو خبر داد و گفت: ما همه گروه‌ها و اقشار را برای حضور در انتخابات دعوت می‌کنیم و نیروهای ارزشی و انقلابی را به وحدت دعوت می‌کنیم اما اینکه خود به صورت مستقیم به انتخابات ورود کنیم؛ چنین چیزی نیست. به گزارش ایلنا، موسی‌پور در پاسخ به این سؤال که با وجود شرایط بد اقتصادی و ناراحتی مردم از این روال آیا نباید در برهه‌ای که نظام نیازمند حضور گسترده مردم در انتخابات است، شورای نگهبان در رویه خود تغییر ایجاد کند، گفت: این شورا براساس ضوابط قانونی عمل می‌کند و تا وقتی که این رویه را داشته باشد مورد قبول جامعه سیاسی کشور است. طبیعی است که برخی نیروهای اصلاح‌طلب و حتی جریان ولایی نتوانند از سد شورای نگهبان رد شوند. این را نباید حمل بر سختگیری شورای نگهبان قرار داد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.