اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
واکنش شورای شهر به اعتراض کشتی گیران به تغییرنام خیابان «تختی » به نام «جلیل شهناز »

15 معبر به نام تختی درتهران وجود دارد!

15 معبر به نام تختی درتهران وجود دارد!

تغییر نام خیابان‌های تهران باز هم دردسر ساز شد؛ شورای شهر تهران در جلسه قبلی خود مصوب کرده بودند نام خیابان تختی در منطقه یک به‌نام استاد «جلیل شهناز» تغییر کند که همین تصمیم سبب نارضایتی کشتی گیران شد و آنها در نامه‌ای به فرماندار تهران خواستار توقف این نامگذاری شدند. آنها همچنین خواستار این شدند امکان نامگذاری معبر مناسب‌تری، به‌نام استاد «جلیل شهناز» فراهم شود.
امروز محمدجواد حق شناس رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران در توضیح این نامگذاری با بیان اینکه «خیابان تختی بر اساس نقشه سازمان جغرافیایی و کارتوگرافی ملی ایران به سال 47 و 55 به‌نام خیابان «ژاله» بود و بر اساس نقشه‌های بعد از انقلاب که متعلق به سال 64 است، این خیابان به‌نام «تختی» تغییر کرد»، گفت: اما انتصاب خیابان تختی به آن نام‌آور در منطقه یک شاید به‌دلیل قرار گرفتن ویلای ییلاقی پهلوان تختی باشد که توسط محمدرضا پهلوی به وی اعطا شد و او نیز از این ویلا استفاده نکرد و آن را به خواهرش واگذار کرد که همان ویلا هم حدود 20 سال پیش تخریب و به جای آن یک برج احداث شد.
وی یادآور شد که «خانه پدری تختی در محله خانی آباد قدیم واقع در منطقه 12 است که از سال‌ها پیش خیابان مجاور خانه او به‌نام جهان پهلوان تختی نامگذاری شد و به همین دلیل نیز آن محله به تختی شهرت یافت.»
به گفته حق‌شناس «قرار است بر اساس مصوبه شورای شهر در بودجه 97 و 98 شهرداری، خانه پدری تختی توسط مدیریت شهری خریداری و خانه موزه تختی در آن محل راه‌اندازی شود. همچنین زورخانه گردان که در ابتدای تقاطع خیابان تختی و مولوی قرار دارد و در ادوار گذشته تخریب شده بود، قرار است بر اساس مصوبه شورا بازسازی شود و همچنین یادمان تختی نیز در ابتدای خیابان نصب خواهد شد.»
حق شناس در ادامه با بیان اینکه 15 معبر به‌نام تختی در شهر تهران وجود دارد، گفت: «سیاست شورای شهر این است که اسامی اشخاص در جای اصلی خود حفظ شوند و اسامی تکراری به‌دلیل تکراری بودن و به اشتباه انداختن شهروندان در آدرس‌های شهری، تغییر یابد.»
 
قانع کننده نیست
علیرضا رضایی، نایب رئیس سابق فدراسیون کشتی گفت که دلیل شورای شهر تهران برای تغییر نام خیابان تختی قانع کننده نیست و بهتر است شأن و منزلت نماد ورزش ایران را حفظ کنند. وی اظهار کرد: اینکه بگوییم معابر زیادی به نام جهان پهلوان تختی وجود دارد و به همین خاطر بخواهیم نام خیابانی که به اسم او است را تغییر دهیم، دلیل قانع کننده‌ای نیست. معابر متعددی به نام افراد شاخص زیادی وجود دارد اما آیا نام آن معابر را هم تغییر داده‌اند؟ نایب قهرمان المپیک آتن همچنین گفت: ‌جهان پهلوان تختی منزلش در آن خیابان بوده و مردم منطقه، آن خیابان و محله را به اسم تختی می‌شناسند اما با این اقدام شورای شهر، مردم محله نیز سردرگم می‌شوند. 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.