اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تبریز پلیس هوا می‌خواهد

تبریز پلیس هوا می‌خواهد
سعید نیکو خصلت عضو شورای شهر تبریز

هوای تبریز؛ باغ شهر سابق و بتن شهر کنونی آلوده است. شهری که ۷۵ درصد آلودگی هوای آن ناشی از وسایط نقلیه‌ای است که ۱۰۰ درصد انرژی خود را از سوخت‌های فسیلی می‌گیرند. برای حل این معضل اما مسئولان ساده‌ترین و پیش‌پا افتاده‌ترین راه را انتخاب کرده‌اند؛ تعطیلی مدارس!

ساده اندیشی است اگر باور داشته باشیم معضل آلودگی هوا در کلانشهر تبریز با این راهکار حل می‌شود. مدارس تبریز تعطیل شد اما بقیه آزاد هستند و می‌توانند با اتومبیل شخصی خود رانندگی کنند!
از کمپین‌های مردمی در خصوص تحریم خودروی شخصی هم خبری نیست. احترام به محیط زیست و دغدغه حفظ آن برای نسل آتی، کار تیمی و مطالبه عمومی برای استفاده از حمل و نقل عمومی همچنان مغفول مانده است. جالب اینجاست که مردم تبریز به‌عنوان مهم‌ترین ذینفعان هوای سالم؛ حمل و نقل عمومی را حق مسلم خود ندانسته‌اند و برای آن هیچ مطالبه اجتماعی نداشته اند! هیچ یک از هیأت امنای محلات تبریز مسیر دو چرخه‌ای نمی‌خواهند و برایش طوماری امضا نمی‌کنند. نگاهی به بایگانی مطالبات و مکاتبات شهروندان تبریزی با شورای شهر نشان می‌دهد که با وجود معضل دیرپای آلودگی هوا در تبریز، تاکنون نه از جانب مردم مطالبه‌ای و نه از سوی مسئولان طرح و برنامه‌ای برای اتوبوس برقی و تراموای برقی نبوده و کمبود چند صد دستگاه اتوبوس ناوگان شهری تبریز را نه مردم و نه مسئولان هیچگاه پیگیر نبوده اند! البته که باید برای مدرن کردن سیستم ناوگان حمل و نقل شهری تلاش بیشتری به خرج داد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.