اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سریع‌ترین روبات نرم حشره ای ساخته شد

سریع‌ترین روبات نرم حشره ای ساخته شد
سوسن صادقی خبرنگار

یک روبات حشره‌ای بسیار ریز به‌ تازگی از مواد نرمی ساخته شده که نه تنها وزن آن کمتر از یک گرم است، بلکه می‌تواند با هوشمندی بسیار سریع حرکت کند.

طبیعت منبع خوب الهام گرفتن برای ساخت روبات‌ها است. البته کمتر پیش می‌آید که روباتی ساخته شود که تمام ظرافتی (نرمی، انعطاف‌پذیری و...) که در طبیعت وجود دارد در ساخت آن به‌کار رود. البته رفته‌رفته فناوری به‌سمتی پیش می‌رود که روبات‌ها می‌توانند از ظرافت بالایی برخوردار باشند. در همین راستا یک روبات حشره‌ای بسیار ریز به‌ تازگی از مواد نرمی ساخته شده که نه تنها وزن آن کمتر از یک گرم است، بلکه می‌تواند با هوشمندی بسیار سریع حرکت کند. این روبات حشره‌ای کوچک به قدری نرم و انعطاف پذیر است که مانند مگس در اثر ضرباتی مانند پشه کش خراب نشده و به اصطلاح زنده می‌ماند.
این روبات ریز حشره‌ای با قدرت خارجی قابلیت حرکت دارد و از راه دور نیز قابل کنترل است و به‌دلیل کارایی و قدرت مؤثری که دارد سریع و هوشمندانه حرکت می‌کند.
گفته می‌شود این روبات به‌دلیل اینکه در آن از محرک‌های دی الکترونیکی الاستومر (Dielectric Elastomer Actuators) استفاده شده DEANSECT نام گرفته است و با همین محرک بسیار باسرعت حرکت می‌کند.
روبات DEANSECT دارای 3 عدد پا کوچک است که وقتی جریان دی الکتریک وارد آن می‌شود تغییر یافته و به سرعت رو به‌جلو حرکت می‌کند. این اتفاق بارها در ثانیه رخ می‌دهد و آنقدر سریع است که قابل دیدن نیست و همین قدرت در مقایسه با دیگر روبات‌های ریز (به جز عنکبوت و سوسک) قدرت خوبی برای حرکت سریع روبات‌های حشره‌ای محسوب می‌شود.
این روبات نرم دارای استحکام و قدرت بالایی بوده به‌طوری که قادر است باتری 190 میلی گرمی را که 5 برابر وزن خودش است، حمل کرده و کار کند. از سوی دیگر با قدرتی که دارد امکان پرواز مورب که کار سختی برای روبات‌های ریز محسوب می‌شود را نیز داراست.گفتنی است هنوز کاربرد این روبات حشره‌ای مشخص نشده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.