اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تعطیلی مدارس چند شهر/ تهران تا پایان هفته

تعطیلی مدارس چند شهر/ تهران تا پایان هفته

آلودگی هوا بار دیگر شدت گرفت و به تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در استان‌های مختلف کشور منجر شد.

 

تمامی مدارس استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه تا پایان هفته شدند

تمامی مقاطع مدارس استان تهران به جز مدارس شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه تا پایان هفته تعطیل شدند.

محمد تقی زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران در پی تداوم آلودگی هوا در تهران و شهرستان‌های استان تهران، اظهار کرد: بر اساس مصوبه امروز کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، کلیه مقاطع تحصیلی مدارس استان تهران به جز مدارس فیروزکوه و دماوند تا پایان هفته تعطیل شدند./ ایسنا

 

دانشگاه‌ها و مدارس البرز تعطیل شد


معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: به علت تداوم آلودگی هوا، تمامی کلاس‌های آموزشی  دانشگاه‌ها، مهدهای کودک، مراکز پیش دبستانی و کلیه مدارس البرز به جز بخش آسارا و شهرستان طالقان روز دوشنبه دوم دی ماه تعطیل است.

علی درویش پور در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا که امروز یکشنبه یکم دی ماه برگزار شد، افزود: در حال حاضر با افزایش غلظت آلاینده ها شاخص آلودگی هوا برای تمامی گروه‌ها ناسالم است.

وی تاکید کرد: با نظارت و کنترل شهرداری‌ها، از زباله سوزی‌های غیرمجاز به طور جد ممانعت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی عنوان کرد:  شهرداری شهر کرج نسبت به عدم تردد اتوبوس‌های درون شهری دود زا اقدام نماید.

وی تصریح کرد: دستگاه های متولی باید با بسیج تمامی ظرفیت‌ها، از هر عاملی که در سطح شهر موجب آلودگی می شود جلوگیری کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: واحدهای شن و ماسه به طور موقت برای فراد هیچگونه فعالیتی نداشته باشند.

درویش پور افزود: سازمان محیط زیست استان نسبت به مصرف سوخت نیروگاه‌ها کنترل و نظارت مستمر داشته باشد.

وی تاکید کرد:  محدودیت تردد خودروهای سنگین و ممنوعیت تردد خودروهای فاقد معاینه فنی در سطح استان بویژه در شهرهای کرج، فردیس، نظرآباد و اشتهارد توسط پلیس راهور اعمال شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان با ارائه برنامه های آموزشی در مورد آگاه سازی شهروندان اقدامات لازم را اتخاذ نماید.

وی تصریح کرد: مجموعه‌های ورزشی در فضای باز هیچ گونه فعالتی نداشته باشند و در فضاهای روبسته نیز فعالیت های ورزشی به خداقل برسد.

درویش پور عنوان کرد: تمامی مراکز آموزشی آزاد، اعم از آموزشگاه‌های زبان و مهدهای قرآن  هم باید برای فردا تعطیل باشند.

 

 

مدارس شهرستان ارومیه فردا، دوشنبه تعطیل است

رییس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی گفت: تمامی مدارس نواحی یک و ۲ ارومیه، انزل، نازلو، صومای برادوست، سیلوانا و آموزشگاه‌های علمی آزاد و زبان‌های خارجی دارای مجوز از آموزش و پرورش فردا، دوشنبه در 2 نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل است.

مهدی محمدپور روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به نظر کارگروه ویژه آلودگی هوا مبنی بر وجود آلایندگی‌های جوی با هدف پیشگیری از افزایش آلایندگی، مدارس این شهرستان فردا تعطیل است.

وی اضافه کرد: امتحانات نهایی دی ماه و هماهنگ استانی مدارس آموزش از راه دور و بزرگسالان استان همچنان به قوت خود باقی است.

مدارس ارومیه و مناطق چهارگانه آموزشی این شهرستان امروز، یکشنبه نیز به علت آلودگی هوا تعطیل بود؛ شاخص آلودگی در ارومیه طبق برخی آمار به بالای ۱۳۰ در ساعت ۶ صبح روز یکشنبه رسیده که ناسالم بود است.

آذربایجان‌غربی دارای پنج هزار مدرسه و واحد آموزشی است که در آنها ۶۰۷ هزار دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند./ ایرنا

 

مدارس اصفهان و ۹ شهر دیگر استان تا روز سه‌شنبه تعطیل است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از تعطیلی مهدهای کودک‌، پیش‌دبستانی‌ها و همه مقاطع تحصیلی مدارس اصفهان و ۹ شهر دیگر استان تا روز سه‌شنبه هفته جاری به‌دلیل استمرار آلودگی هوا خبر داد.

منصور شیشه‌فروش، شامگاه یکشنبه اظهار داشت: این تصمیم عصر امروز در جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا در استانداری به‌دلیل افزایش غلظت و انباشت آلاینده‌های موجود در هوا گرفته شد.

بنا بر اعلام مرکز پایش کنترل کیفی هوای اداره‌کل محیط زیست استان اصفهان، میانگین شاخص کیفی هوا تا عصر امروز عدد ۱۵۴ را نشان می‌دهد که بیانگر وضعیت بسیار ناسالم هوای اصفهان و ۹ شهرستان دیگر استان برای عموم است.

 

 

وی گفت: بر این اساس تمام مهدهای کودک، واحدهای پیش دبستانی، دبستان و مدارس متوسطه اول و دوم در نواحی ششگانه شهر اصفهان و شهرستان‌های زرین‌شهر، فولادشهر،  فلاورجان، پیربکران، خمینی‌شهر، شاهین‌شهر، برخوار، کاشان و آران بیدگل تا روز سه‌شنبه هفته جاری تعطیل خواهد بود.

شیشه‌ فروش یادآور شد: تصمیم‌گیری در باره تعطیلی مدارس با هدف ماندن افراد در منازل، انجام و توصیه می‌شود که گروه‌های حساس و کودکان در روز تعیین‌ شده در منزل بمانند و از رفت و آمد در فضاهای باز خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان همچنین به تشدید طرح  کنترل محدوده طرح ترافیک و برخورد با خودروهای دودزا و فاقد برگه معاینه فنی و اعمال قانون توسط پلیس راهنمایی و رانندگی تاکید کرد.

وی همچنین به شهروندان توصیه کرد که تا حد امکان از وسایط حمل و نقل عمومی، استفاده و تا زمان تداوم پایداری هوا و غلظت آلاینده‌های جوی، از ورزش در فضای باز خودداری کنند.

شیشه‌فروش ادامه داد: فعالیت واحدها و صنایع آلاینده از جمله ۳۶۰ کوره آجرپزی و همچنین تامین سوخت موردنیاز برای فعالیت صنایع تحت نظارت این کارگروه قرار می‌گیرد.

وی ممانعت از برگزاری جلسات در روزهای آلوده به‌ویژه در مراکز جمعیتی و کاهش دمای منازل مسکونی و ادارات را نیز از دیگر اقدامات در دستور کار برای کاهش آلاینده‌ها دانست.

شاخص کیفی هوا(Air Quality Index)، معیاری است که غلظت ترکیب‌های مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیب‌های نیتروژن‌دار، ازون و ذره‌های معلق(کوچک‌تر از ۱۰ و ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک به شمار می‌آید.

شهروندان باید در شرایطی که آلودگی هوا از مرز سالم عبور می کند، توصیه‌ها و مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه‌ای لازم را به کار گیرند.
البته گروه‌های در معرض خطر و حساس در مقابل آلودگی هوا شامل کودکان، سالمندان، مادران باردار و مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی در زمان افزایش غلظت آلاینده‌ها باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند.

تمام افراد بویژه گروه‌های حساس و در معرض خطر در زمانی که آلاینده‌های خطرناک هوا افزایش می‌یابد، باید در صورت امکان از حضور در مکان‌های باز خودداری کنند.

افراد دارای بیماری انسداد دستگاه تنفسی، آسم و بیماری‌های قلبی - عروقی بیشتر از دیگران باید نکات ایمنی را رعایت و از فعالیت در فضاهای باز خودداری و در چنین مواقعی در منزل استراحت کنند.

در مواقع یادشده باید به اندازه کافی از مایعات استفاده و از خوردن غذاهای آماده در بیرون از منزل و نیز سفرهای غیرضرور در سطح شهر پرهیز کرد.

۱۱ درصد از آلاینده‌های گازی شهر توسط خودروها صورت می‌گیرد و بیشترین سهم گازهای منتشر شده از خودروهای سواری، منواُکسیدکربن با ۶۴ درصد است.

کلانشهر اصفهان بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و روزانه بیش از ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو در آن تردد می‌کنند و صنایع کوچک و بزرگ بسیاری آن را احاطه کرده‌اند./ ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.