اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

واکنش‌ها به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان/ عبدالله نپدیرفت

واکنش‌ها به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان/ عبدالله نپدیرفت

اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات که منجر به پیروزی محمد اشرف غنی شد،واکنش های متفاوت داخلی و خارجی را به همراه داشت.

 

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان امروز(یکشنبه) با گذشته حدود سه ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد محمداشرف غنی رئیس جمهوری فعلی این کشور با کسب ۵۰.۶۴ درصد آرا پیشتاز و عبدالله عبدالله رقیب وی با ۳۹.۵۲ درصد در رده دوم قرار گرفته است.

«حوا علم نورستانی» هنگام اعلام نتایج اولیه تاکید کرد که نتیجه انتخابات را با کمال صداقت و امانت داری اعلام کرده است.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که یک میلیون و ۸۰۰ هزار رای در انتخابات ششم مهر امسال معتبر شناخته شده است .

عبدالله عبدالله رهبر گروه انتخاباتی ثبات و همگرایی و رقیب اصلی اشرف غنی در این انتخابات در فاصله کوتاهی پس از  اعلام نتیجه با نپذیرفتن نتایج انتخابات در صفحه  توئیتر خود خطاب به هوادارانش  نوشت،نگرانی‌ و تشویش شما را درک می‌ کنیم. شما حق دارید در قبال سرنوشت‌ تان حساس و نگران باشید.

وی افزوده است انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ نتیجه‌ زحمات، قربانی‌ها و مبارازت طولانی شماست.

عبدالله گفته است که تاریخ مبارزات مردم قهرمان ما فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته، تا به شهروندان کشور فرصت داد از طریق انتخابات و با استفاده از حق رأی، سرنوشت خویش را تعیین نمایند.

وی افزود،عده ای با تقلب و سازمان یافته شفاقیت انتخابات را خدشه دار کردند.

رهبر گروه انتخاباتی ثبات و همگرایی گفت که برای تحکیم مردم سالاری به مبارزه با دوام برای مراقبت از آرای مردم به هر قیمتی دفاع می کند.

پس از اعلام نتایج «زهره بیان شینواری» رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در نشست مطبوعاتی شرکت کرد و از مردم خواست که از پیشداوری خودداری کنند  و منتظر رسیدگی به شکایت های انتخاباتی باشند.

وی از نامزدها خواست اعتراض و شکایت های خود را از  روز دوشنبه به مدت سه  روز در کمیسیون ثبت کنند.

شینواری  تاکید کرد که به شکایت های نامزدها با کمال صداقت و بی طرفی رسیدگی می شود.

«جان بس» سفیر آمریکا در کابل نیز از اعلام نتایج انتخابات استقبال کرد و افزود که افغان ها به یاد داشته باشند که این اعلام نتیجه اولیه است.

بس گفته است که تا  تائید نتایج نهایی انتخابات مراحل زیادی باقی مانده است.

وی تأکید کرده است که از کار کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان مبنی بر رسیدگی به شکایات در مورد نتایج اولیه و اعلام نتایج نهایی حمایت می کند.

دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (پوناما)نیز ضمن استقبال از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور از کمیسیون تقدیر کرده است.

در اطلاعیه یوناما آمده است،اکنون تمام طرف های انتخابات باید تعهد خود را برای حفاظت و تکمیل انتخابات تا مرحله نهایی نشان دهند.

در ادامه این اطلاعیه اضافه شده است،هر تصمیمی که نهادهای انتخاباتی افغانستان در مرحله نهایی این روند بگیرند باید بر مبنای قانون باشد.

دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان در ادامه اضافه کرد هر نامزد فرصت دارد تا تمام نگرانی های خود از مسیر قانونی در زمان معین و مطابق با اصول قانونی به پیش ببرد.

«محمد محقق»، ژنرال عبدالرشید دوستم» و برخی دیگر از اعضای رهبری تیم ثبات و همگرایی نیز مدعی شده اند که با رسیدگی به تقلب از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی و باطل اعلام شدن ۳۰۰ هزار رای بار دیگر تیم ثبات برنده خواهد شد.

اما تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی با قدردانی از کمیسیون انتخابات افغانستان از همه طرف های انتخاباتی خواسته است که نتیجه اعلام شده از طرف کمیسیون انتخابات را بپذیرند.

این تیم گفته است که رئیس جمهوری غنی ساعت ۱۷ به وقت محلی خطاب به مردم افغانستان در باره انتخابات سخنرانی خواهد کرد.

تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت الله نبیل رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آن را کودتا علیه دموکراسی عنوان کرده و افزوده است که این نتیجه را نمی پذیرد.

نبیل گفته است که کمیسیون آخرین میخ را بر پیکر نیمه جان دموکراسی کوبید.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم مهرماه برگزار شد و براساس تقویم اولیه کمیسیون قرار بود نتیجه اولیه در ۲۷ مهرماه و نتیجه نهایی در ۱۶ آبان اعلام شود اما با مشکلاتی که در روند شمارش آراء و ادعای تقلب بروز کرد، اعلام نتیجه تا امروز به تعویق افتاد./ ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پربازدیدها