اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فروکش همه‌گیری آنفلوانزا در کشور

فروکش همه‌گیری آنفلوانزا در کشور

طبق اعلام رسمی رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، هفته گذشته هفت نفر به تعداد موارد مرگ ناشی از آنفلوانزا اضافه شد و به این ترتیب تعداد کل تلفات این بیماری در کشور از اول مهر ماه تا کنون به ۱۰۶ نفر رسید.

 

حسین عرفانیان افزود: هفته گذشته در مجموع تعداد سه هزار و ۳۵۴ نفر مبتلا به بیماری های تنفسی در بیمارستان بستری شدند که از این تعداد ۸۲ نفر به آنفلوانزا مبتلا بودند و از این افراد هفت نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

وی گفت: دو نفر از موارد فوتی در استان تهران و دو نفر در آذربایجان غربی بودند و هر یک از استانهای آذربایجان شرقی، لرستان و مازندران یک نفر مرگ ناشی از ابتلا به آنفلوانزا داشتند.

رئیس اداره مراقبت از بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: همه موارد فوت ناشی از آنفلوانزا افرادی بودند که بیماری زمینه ای داشتند و اگر هم در بین آنان فردی بیماری زمینه ای نداشته، علت مرگ تاخیر در مراجعه به پزشک، خوددرمانی و استفاده از داروی کورتن بوده است.

 

اپیدمی آنفلوانزا در حال فروکش است

وی گفت: موج اپیدمی آنفلوانزا در حال فروکش است و از این پس تعداد موارد این بیماری کمتر می شود. گر چه تا آخر فصل سرما مواردی از این بیماری را در کشور خواهیم داشت اما اپیدمی و همه گیری که در سه ماه گذشته داشتیم مراحل پایانی را سپری می کند.

عرفانیان ادامه داد: گر چه فوت ۱۰۶ نفر به علت آنفلوانزا تأسف برانگیز است اما اگر اقدامات کنترلی وزارت بهداشت نبود، تعداد موارد ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری می توانست به مراتب بیشتر باشد و حداقل سه برابر آمار کنونی می شد.

وی افزود: بر اساس فرمول های جهانی در موارد اپیدمی آنفلوانزا حدود ۱۵ درصد جامعه با این بیماری درگیر می شوند، دو درصد این افراد در بیمارستان بستری می شود. از این تعداد بستری شده ۱۰ درصد در ICU بستری می شوند و حدود ۳۰ درصد افراد بستری در ICU فوت می کنند. به این ترتیب باید انتظار مرگ ۳۱۲ نفر در هر هفته را می داشتیم که خوشبختانه آمار مبتلایان و مرگ ناشی از این بیماری در کشور در این دوره از اپیدمی به مراتب کمتر بود.

 


فروکش همه‌گیری آنفلوانزا در کشور

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت، همه‌گیری آنفلوانزا در کشور از حدود 10 روز پیش تا کنون فروکش کرده و با کاهش موارد مراجعه و بستری و مرگ و میر مواجه هستیم.

به گزارش روز یکشنبه وزارت بهداشت، کیانوش جهانپور با بیان این مطلب افزود: بیماری آنفلوانزای فصلی موضوعی است که هر سال تکرار می شود و با شروع فصل سرد گسترش پیدا می کند چنانچه به طور معمول انتظار می رود در یک فصل آنفلوانزا حدود ۲۰ درصد مردم جامعه مبتلا شوند.

 

 

وی ادامه داد: از حدود 10 روز پیش با مهار این بیماری و نمودار نزولی ابتلا به آن عملا موارد بروز و شیوع کاهش چشمگیری یافته، چنانچه از ۲۲ تا ۲۹ آذر ماه عملا با فروکش همه گیری آنفلوانزا، کاهش موارد مراجعه و بستری و مرگ و میر مواجه بودیم.

جهانپور ادامه داد: ویروس آنفلوانزا ویروسی پیش بینی ناپذیر و مدام در حال تغییر است و هر سال ممکن است متفاوت از سال گذشته باشد، زمانی که شدت بیماری زایی ویروس بیشتر باشد تعداد افراد مبتلا و تعداد کسانی که به بیماری با شدت بیشتر و یا بیماری طولانی‌تری مبتلا می شوند هم افزایش می یابد اما اگر کسی نکات بهداشتی را رعایت کند و به راه های انتقال بیماری و پیشگیری آگاه باشد، احتمال ابتلای او به این بیماری کمتر می شود و احتمال انتقال بیماری به اطرافیان و دیگران را هم کاهش می دهد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: با رعایت موارد بهداشتی و اعلام شده بیش از ۵۰ درصد بیماری قابل پیشگیری خواهد بود.


کمبود داروی درمان و پیشگیری آنفلوآنزا رفع شده است

نایب رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران گفت: اکنون کمبود داروی درمان و پیشگیری از آنفلوانزا با تمهیدات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رفع شده و چالش خاصی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش روز یکشنبه انجمن مراقبت های ویژه ایران، رضا شهرامی در آستانه برگزاری هفتمین کنگره بین المللی مراقبت‌های ویژه گفت:‌ این کنگره ۱۸ تا ۲۰ دی ماه در مرکز همایش‌های رازی تهران با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در این زمینه ارائه و تبادل تجربیات میان همکاران انجام خواهد گرفت.

وی افزود: اکنون در بخش مراقبت های ویژه در زمینه تجهیزات مصرفی به دلیل تحریم های دشمنان چندان تحت فشار نیستیم البته در حوزه تجهیزات سرمایه‌ای واردات اندک شده و یا با پشتیبانی کمی مواجه ایم که تلاش شده با اقداماتی همچون استفاده از امکانات قبلی و جایگزینی آنها، برنامه‌های مناسبی را در این زمینه اجرایی کرد.

 

 

نایب رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران در مورد داروهای مورد نیاز در بخش های «آی سی یو» گفت: کمبودها در این زمینه مشابه سایر بیماری‌ها و بخش‌های دیگر است به طور مثال در زمینه آنفولانزا وزارت بهداشت با انجام برنامه ها و اقدامات مدیریتی کمبود داروهایی مانند تامیفلو و قرص های پیشگیری یا درمان آنفولانزا را جبران کرد.

شهرامی تصریح کرد: مشکل کمبود داروهای آنفولانزا از طریق مدیریت دارو رفع شده و چالش خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اکنون فقط مشکل مدیریت در بخش‌های «آی سی یو» وجود دارد، گفت: توجه به این مسئله و رفع مشکل، سبب ارائه خدمات بهتر به بیماران می‌شود و باید توجه داشت که حدود هشت هزار تخت مراقبت‌های ویژه در کشور وجود دارد که با توجه به جمعیت، کمبود تخت نداریم و فقط از طریق مدیریت می‌توان اقدامات لازم را برای بیماران انجام داد.

شهرامی خاطرنشان کرد: توجه به اندیکاسیون‌های بستری در بخش‌های «آی سی‌ یو» در کشور ضرورت دارد و اکنون ممکن است بیماران روزهای بیشتری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند در حالیکه نیازی به این مسئله نباشد یا اینکه بیمار بهبود یافته و باید به بخش دیگر منتقل شود ولی این اقدام صورت نمی‌گیرد و همه این مشکلات با مدیریت مناسب در بخش‌های «آی‌ سی‌ یو» می‌تواند رفع شود./ ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.