اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

حل پرونده های حقوقی در چین با هوش مصنوعی

حل پرونده های حقوقی در چین با هوش مصنوعی
بیتا میرعظیمی خبرنگار

دادگاه های هوشمند چین برای تصمیم گیری در مورد میلیون ها پرونده حقوقی از فناوریهای نوآورانه از جمله بلاک چین و هوش مصنوعی استفاده می کنند.

اوایل هفته گذشته " شینهواو" خبرگزاری رسمی دولت چین درگزارشی اعلام کرد که از ماه مارچ تا اکتبر سال جاری بیش از  3.1 میلیون فعالیت دادرسی از طریق دادگاه های اینترنتی هوشمند و با بهره گیری از بلاک چین و هوش مصنوعی حل و فصل شده است.

در این دادگاه ها شهروندان قادرند در نمایشگرهای مقابل خود با قضات غیرانسانی، مجازی و مبتنی بر هوش مصنوعی ارتباط برقرار کرده و دادخواست خود را ارائه دهند. در این روش دیگر نیازی نیست تا شهروندان چینی به طور حضوری به دادگاه مراجعه کرده و طرح دعوی کنند. در این طرح همچنین امکان دریافت تصمیمات دادگاه از طریق متن و یا خدمات مهم پیام رسانی برای شهروندان مهیا شده و دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای دریافت رأی به دادگاه وجود ندارد.

در دادگاه مجازی هوش مصنوعی همانند یک دستیار ارشد در کنار قاضی حضور داشته و دقت و کارایی لازم را به تصمیم گیریها اضافه می کند. اگر چه در روش های سنتی قاضی انسانی رأی منصفانه ای را صادر می کند اما گاهی از اوقات انسان دچار خطا شده و امکان صدور رأی صحیح مبتنی بر ادله ارائه شده از سوی فرد شاکی را از دست می دهد. در همین راستا به نظر می رسد با حرکت جوامع انسانی به سوی آینده  می توان به یک قاضی روباتیک اعتماد کرده و با خیالی آسوده پرونده حقوقی خود را به آن ها سپرد.

شایان ذکر است که در سپتامبر سال گذشته میلادی، دیوان عالی اعلام کرد که دادگاه های اینترنتی، شواهد ارائه شده با داده های دیجیتالی را به رسمیت خواهند شناخت. در این حکم لازم الاجرا همچنین تأکید شد که طرفین دعوی می توانند تمامی داده ها و اطلاعات مرتبط با پرونده خود را از طریق بلاک چین با امضاهای دیجیتال جمع آوری کرده و پس از تأیید اصالت آن را به دادگاه ارائه کنند. در این میان نیز دادگاه ملزم است تا از این داده های دیجیتال برای ارائه حکمی منصفانه استفاده کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.