اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

جمعیت سالمند استان زنجان ۲ برابر شده است

جمعیت سالمند استان زنجان ۲ برابر شده است

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: جمعیت صفر تا ۱۴ سال استان در سال‌های اخیر کاهش، جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال افزایش و طی ۳۰ سال اخیر جمعیت سالمند این استان رشدی دوبرابری را تجربه کرده است.

مسیح الله سلطانی شامگاه شنبه در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان با بیان اینکه رشد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال نیازهای خود را دارد، افزود: کاهش نرخ بیکاری، نیاز به ایجاد فرصت شغلی و توجه به نیازها باید برای این گروه سنی مورد توجه باشد.

وی با اشاره به اینکه باید پایش و بررسی مستمر آمار تحولاتی جمعیتی استان و شناسایی مشکلات و موانع و تحقق اهداف منطبق با سیاست‌های کلی جمعیتی انجام شود، گفت: شناسایی اولویت‌های استانی در اجرای سیاست‌های کلی جمعیت و تعیین اولویت‌های برنامه‌ای در زمینه تحقق سیاست‌ها نیز باید مورد توجه باشد.

سلطانی بابیان اینکه برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و تهیه دستور کارهای استانی باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد، اظهار داشت: سیاست‌های کلی جمعیت با رویکرد ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری در دستور کار باشد.

مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان بابیان اینکه بر اساس آمارهای جمعیتی خانواده‌های زنجان کوچک‌تر از سطح کشور است، گفت: بعد خانوار در زنجان از پنج نفر به ۳.۳ رسیده و نرخ رشد سالانه جمعیتی در استان ۸۱ صدم درصد است، که در این زمینه با میانگین کشوری هماهنگی دارد.

وی با اشاره به ثبات نرخ جمعیت روستایی عنوان کرد: مهاجرت روستاییان، تبدیل برخی نقاط روستایی به شهری از علل این ثبات است.

ازدواج آسان نهادینه شود

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان هم در این جلسه با ابراز نگرانی از سختگیری برای ازدواج و فرزندآوری اظهار کرد: در این راستا باید ازدواج آسان نهادینه شود.

حجت‌الاسلام سعید احمدی با اشاره به اینکه در دانشگاه‌ها فرهنگ‌سازی خوبی در زمینه ازدواج آسان انجام شده است، گفت: تبلیغ و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی برای ازدواج آسان می‌تواند در سهل‌گیری‌ها موثر باشد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی جمعیتی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری بسیار غنی است، تاکید کرد: باید به فکر عملیاتی شدن آن بود.

جمعیت در تقویت امنیت ملی موثر است

معاون سیاسی، امنیتی و امور اجتماعی استاندار زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه جمعیت از نظر صاحب نظران از ۲ نظر حائز اهمیت است، اظهار کرد: جمعیت در هویت ملی و تقویت امنیت ملی موثر است.

خدابخش مرادی نافچی با بیان اینکه توجه به جمعیت توجه به هویت ملی است، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب راهبرد را اعلام کرده‌اند و وظیفه استان‌ها اجرا و تحقق این راهبرد است.

وی با بیان اینکه رویکرد همه جلسات فرهنگی و اجتماعی مداخله است، گفت: مداخله به منظور تغییر وضعیت موجود به روند بهتر است.

مردای با بیان اینکه براساس آمار روند سالمندی در زنجان روند صعودی دارد، تاکید کرد: باید سالمندان مورد حمایت قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها باید وظایف خود در مورد سیاست‌های کلی جمعیت را اعلام کنند، گفت: باید برای تحقق عملیات برنامه جمعیت در سال آینده آماده باشیم.

هر ساعت 2 واقعه ولادت در زنجان

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان نیز گ: در سال‌جاری ۱۱ هزار واقعه ولادت در استان ثبت شده، به این معنی که هر ساعت ۲ واقعه ولادت در استان زنجان رخ داده است.

سید علی شفیعی با بیان اینکه امسال پنج هزار و ۵۳۴ واقعه ازدواج در استان زنجان به ثبت رسیده است، گفت: این بدان معنا است که هر ساعت یک واقعه ازدواج به ثبت می‌رسد.

وی ادامه داد: در هشت ماهه گذشته از سال‌جاری آمار طلاق در استان زنجان ۲۲ درصد کاهش داشته است./ ایرنا

بیشتر بخوانید:

وضعیت سالمندی و امید به زندگی در ایران

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.