اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

جشن انقلاب زمستانی در سراسر جهان

جشن انقلاب زمستانی در سراسر جهان

ایرانیان، افغان‎ها، تاجیکستانی‎ها و همه فرهنگ های نزدیک به ایران، طولانی‎ترین شب سال را «یلدا» می‎نامند. اما «یلدا» تنها اختصاص به فرهنگ پارسی ندارد. در سایر نقاط جهان نیز به تناسب، برخی برای کوتاه‎ترین روز سال و برخی برای بلندترین شب سال، مراسمی دارند.

 ---

نان و پنیر و عسل زمستانی در روسیه
 در روسیه مردم طولانی‌ترین شب سال را دور هم جمع می‎شوند و با خوردن نان و پنیر و عسل جشن می‎گیرند و معتقدند این غذا به آنها انرژی مقابله با سرما را می‌دهد. آنها در پایان شب با نیایش به درگاه پروردگار و آرزوی زمستانی خوب به میهمانی پایان می‌دهند.
 
---
جشن باستانی در ایتالیا
در روم باستان از هفت روز مانده به انقلاب زمستانی جشن و پایکوبی برگزار می‎شد. این جشن‎ها هنوز هم در بین اقوام و خانواده‎های سنتی ایتالیا وجود دارد. اما روزهای آن به یک روز تقلیل یافته و آنان نیز در کوتاه‎ترین روز سال دور هم جمع می‎شوند و می‎خورند و گل می‎گویند و گل می‎شنوند.
 
---
کارناوال زمستانی در امریکای جنوبی
در شماری از کشورهای امریکای جنوبی همچون جامائیکا مردم با پوشیدن لباس‌هایی در قامت چارپایان و فرشتگان و شیاطین حاضر می‎شوند و با نواختن طبل‎هایی به استقبال زمستان می‎روند و با دور کردن شیاطین از فرشتگان کمک می‎خواهند تا زندگی خوبی برای آنها فراهم کنند.
 
---
«سویال» در امریکا
در برخی قبایل آریزونا نیز انقلاب زمستانی جشن گرفته می‎شود. آنها در این جشن معتقدند، یک نفر باید مسئول خورشید شود. این شخص موظف است به خورشید نگاه کند تا خورشید را برای خود در تمام سال نگه دارند. آنها تمام شب آتش روشن می‎کنند تا به استقبال خورشید بروند.
 
---
جشن زمستانی امریکای لاتین
در برخی کشورهای امریکای لاتین همچون بولیوی، پرو و اکوادور انقلاب زمستانی را با طناب پیچ کردن خورشید جشن می‎گیرند. آنها به کوهستان می‎روند و در مراسمی باشکوه طناب‎هایی را به اطراف سنگ‎ها می‎بندند و وانمود می‎کنند در حال طناب پیچ کردن خورشید هستند.
 
---
جشن «دانگ ژی» در چین
چینی‎‌ها روز اول زمستان را در مراسمی به اسم «دانگ ژی» به معنای «ورود زمستان»، جشن می‎گیرند. آنها برای این جشن غذاهای رنگارنگ و بویژه کوفته برنجی تهیه می‎کنند و تمام روز را کنار خانواده به سر می‎برند. این مراسم به جز چین، در چند کشور آسیایی دیگر همچون ژاپن، ویتنام، تایلند، فیلیپین و کره نیز با کمی تفاوت برگزار می‎شود. کره‎ای‌ها غذایی با برنج و لوبیا قرمز تهیه می‎کنند، ژاپنی‎ها حمام مرکبات می‎گیرند.
 
 
جشن «شالاکو» سرخ پوستان امریکا
بومی‎های امریکا روز اول زمستان را جشن سال نوی خود می‎دانند و از زمان باستان این روز را جشن گرفته‌اند. آنها در این روز از خدایان خود می‎خواستند محصول آنها را در سال جدید افزایش دهد و با زیاد کردن زاد و ولد اسب‎هایشان، گله‎های آنها را بیشتر کند. آنها از چند روز قبل از شالاکو، جشن‌های ویژه‌ای برگزار می‌کردند.
 
 
 
شب سنت لوچیا در اسکاندیناوی
«سنت لوچیا» یکی از اولین شهدای مسیحی بود که نامش در تاریخ ثبت شده است. قتل این زن 10 روز پیش از انقلاب زمستانی رخ داد. اما مردم کشورهای حوزه اسکاندیناوی هر سال همزمان با انقلاب زمستانی در بلندترین شب سال برسردختری نوجوان شمع می‎‎گذارند و از «لوچیا» یاد می‎کنند.
 
---
انقلاب زمستانی در «استون هنج» انگلیس
انگلیسی‎ها نه شبی که ما به آن یلدا می‎گوییم که صبح روز بعد را «انقلاب زمستانی» نامیده و آن را در بنای پیشا تاریخی «استون هنج» جشن می‎گیرند. آنها امسال یکشنبه ساعت 8 و 11 دقیقه صبح این رویداد تاریخی را برگزار می‎کنند.

 

کپی