اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

روایت پدر از مرگ دو پسر کولبر در ارتفاعات کردستان

روایت پدر از مرگ دو پسر کولبر در ارتفاعات کردستان

عثمان خسروی، پدر دو کولبر جان باخته و گرفتار در بهمن ارتفاعات «ته ته» که هیچ وقت کولبری نکرده و چشمان ضعیفی دارد، از طریق جمع‌آوری کارتن‌های آبادی و فروختن آنها امرار معاش کرده و فرزندانش را بزرگ کرده است،اما اکنون با سخت‌تر شدن شرایط، آزاد و فرهاد کولبری را برای ادامه زندگی انتخاب می‌کنند.

 پدر ۴۹ ساله فرهاد و آزاد خسروی که جان خود را طی چند روز اخیر در ارتفاعات «ته ته» به‌دلیل گرفتار شدن در برف و کولاک از دست دادند، می‌گوید: «کم نیستند خانواده‌هایی که اوضاعشان همچون خانواده ما تعریفی ندارد و فرزندانشان قربانی کولبری شده‌اند.»
 وی می‌گوید که پسر بزرگش توانایی جسمی ضعیفی داشت و لاغر اندام بوده و به همین دلیل اولین بار است که برای کولبری راهی کوهستان شده است، اما پسر کوچکترش «فرهاد» که 14 ساله است چند باری است که راه کار کولبری را در پیش گرفته است.
عثمان بنا به روایتی که از سایر کولبران شنـــــیده اســــــــت، می‌افزاید: آزاد پسر بزرگترش هنـــــــگام سقوط بهمن، راه را برمی‌گردد و حتی بارش را هم دور انداخته است اما با شدت گرفتن برف و کولاک و به‌دلیل کم تجربه بودنش، تسلیم بهمن می‌شود و در پای کوه می‌ماند و نای ادامه راه را ندارد.
فرهاد برادر کوچکتر که نمی‌خواهد آزاد را تنها بگذارد، حدود دو ساعت کنارش مانده است و بعد با کمک کولبران دیگری که با قاطر آمده بودند برای آوردن کمک به پایین آمده است، اما در نیمه راه دوباره به پیش برادرش برگشته تا از زنده ماندنش مطمئن شود، اما فرهاد جسد بی‌جان برادرش را می‌بیند و ناامید بر می گردد که خودش هم در راه برگشت جانش را از دست می‌دهد و این گفته کولبرانی است که شاهد ماجرا بوده‌اند.
جسد بی‌جان و یخ زده فرهاد بعد از سه روز جست‌و‌جو توسط صدها نفر از مردم منطقه و اکیپ‌های هلال احمر، نزدیک جاده اصلی پیدا و تشییع پیکرش با همراهی مردم مریوان برگزار شد.
 وضعیت مالی و معیشتی خانواده عثمان که به گفته خودش چشمانش ۳۰ درصد بینایی دارد و در شب به ۱۰ درصد می‌رسد، نامناسب است، خانواده آنها ۶ نفره بود و اکنون با از دست دادن دو پسر، چهار نفره شده‌اند. مادر خانواده هم حال و روز قابل تعریفی ندارد، اکنون دو پسر برایش مانده که مشغول تحصیل هستند.
عثمان در پایان با بیان اینکه در گذشته تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی بوده است یادآوری می‌کند که حدود دو سال از حمایت‌های کمیته امداد حذف شده بود، اما طی این چند روز دوباره تحت پوشش قرار گرفته است و گاز خانه هم برایشان وصل شده است.
کپی