اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

حداقل ۲۸۴ غیرنظامی در ۲۰۱۹ در لیبی کشته شدند

حداقل ۲۸۴ غیرنظامی در ۲۰۱۹ در لیبی کشته شدند

سازمان ملل اظهار کرد که از وضعیت حقوق بشر مخرب در لیبی با وجود حداقل ۲۸۴ کشته غیرنظامی در سال جاری میلادی نگران است.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، روپرت کولویل، سخنگوی کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر گفت: «این یک افزایش بیش از ۲۵ درصدی در شمار تلفات گزارش‌شده در طول همین بازه زمانی نسبت به سال گذشته است.»

روپرت کولویل همچنین در نشستی خبری گفت که این نگرانی‌ها شامل آنچه بر سر غیر نظامی‌ها می‌آید، حملات علیه مدافعان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران، برخورد با مهاجران و پناهجویان و وضعیت بازداشت و مصونیت قضایی می‌شود. وی همچنین افزود، قابل توجه‌ترین علت تلفات افراد غیر نظامی حملات هوایی بوده است که ۱۸۲ غیرنظامی در آن کشته و ۲۱۲ تن زخمی شده‌اند.

کولویل همچنین اشاره کرد که سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد که ۶۱ حمله مختلف علیه موسسات بهداشتی رخ داده است. این سخنگو گفت که ۳۴۳ هزار تن از افراد غیرنظامی به دلیل درگیری‌های مداوم از مناطق پرجمعیت آواره شده‌اند و خطر آوارگی ۱۰۰ هزار غیرنظامی دیگر هم وجود دارد.

زمانی که خبرگزاری آناتولی از کولویل پرسید که چه کسی مسئول مرگ این افراد است، او گفت: این یک وضعیت بسیار پیچیده در لیبی است. این یک معادله دو مجهولی ساده در لیبی نیست. ما به راحتی نمی‌توانیم تشخیص دهیم چه کسانی در این موضوع دست داشته‌اند. در برخی موارد مقصران مشخص نیستند. نمی‌توانم مشخص کنم که چه کسی مسئول است.     

بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی که معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی در جریان ناآرامی‌ها با حمایت ناتو بعد از چهار دهه ماندن در قدرت برکنار و کشته شد، این کشور نفت‌خیز  بحران‌های جدیدی به خود دید. لیبی از آن زمان شاهد ظهور دو رقیب در کرسی قدرت بوده است؛ خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی در قسمت شرقی این کشور و دیگری دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود./ایسنا

 

بیشتر بخوانید/پوتین و ماکرون بر سر تحولات لیبی و سوریه گفتگو می کنند

کپی