اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

چرا اینترنت قطع شد

چرا اینترنت قطع شد

به دنبال اختلال اینترنت در حوالی ظهر روز پنجشنبه ساعت ١١:١۵، بازهم انگشت اتهام به سوی وزیر جوان دولت تدبیر و امید نشانه رفت و بسیاری از کاربران با کامنت های مختلف، هجمه خود را علیه آذری جهرمی آغاز کردند درحالی که این اختلال مربوط به داخل نبود و ریشه ای جهانی داشت و پس از چند ساعت نیز همه چیز به حالت عادی بازگشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در زمان این اختلال، به همراه رئیس‌جمهوری برای حضور در اجلاس کوالالامپور ۲۰۱۹ در مالزی به سر می‌برد،در تماس با همتای ارمنی خود، موضوع قطع ارتباطات بین الملل ایران که از ارمنستان به اروپا ترانزیت می‌شود را پیگیری کرد و خواستار رسیدگی به علل قطعی رخ‌داده در مسیرهای ترانزیتی ایران از مرزهای ارمنستان شد.
گفتنی است در این تماس تلفنی، جهرمی با اشاره به دو قطعی رخ‌داده در ۴ ماهه گذشته در این مسیر ترانزیتی و اثر زیاد بر روی کاربران ایرانی، از وزیر ارتباطات ارمنستان خواست تا تمهیدات لازم در مسیرهای اینترنتی و افزایش امنیت فیبرهای نوری در این مسیر اندیشیده شود.آرشاکیان، وزیر ارتباطات ارمنستان نیز در پاسخ به این درخواست وزیر ارتباطات ایران گفت که کارگروه ویژه‌ای را برای بررسی علل و نیز ارتقای ایمنی مسیرهای ترانزیت داده‌های بین‌الملل ایران تشکیل داده و نتایج را اعلام خواهد کرد.
اما ماجرا چه بود؟ سجاد بنابی رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت از همان لحظه نخست اختلال اینترنت از طریق توئیتر اطلاع رسانی کرد و نوشت: در ساعت ١١:١۵ حدود ۶۵٠گیگابیت بر ثانیه از ظرفیت اینترنت ورودی کشور به دلیل قطعی مسیرها در بخش اروپایی قطع شده است و اکثر کاربران کشورهای همسایه هم این مشکل را دارند. همکاران من در شرکت ارتباطات زیرساخت در تلاش برای برطرف کردن مشکل هستند.
 وی در توئیت دیگری نوشت: قطعی ارتباطات در دو نقطه یکی قبل از بخارست و دیگری قبل از مونیخ روی مسیر فیبر تأمین‌کنندگان ارتباطات اتفاق افتاده و سرویس دهندگان بزرگ بین‌المللی نظیر گوگل را نیز تحت تأثیر قرار داده است و در حال جابه‌جایی اینترنت کاربران به مسیرهای سالم باقی‌مانده‌ غرب و جنوب هستیم.
آخرین توئیت بنابی نیز خبر از بازگشت ارتباطات بین‌الملل به شرایط عادی داشت. وی نوشت: با ایجاد مدار پشتیبان و اصلاح مسیرهای فیبر بین‌الملل، از دقایقی قبل، اینترنت به شرایط عادی بازگشت. ضمن عرض پوزش از اختلال رخ داده که خارج از محدوده ایران بوده است، از شکیبایی شما متشکریم.
در  عین حال امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و ‏رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز با توجه به هجمه کاربران به وزیر ارتباطات به محض اختلال اینترنت،این موضوع را از یک بعد دیگر مورد توجه قرار داد و در یک توئیت نوشت: شدت شکاف و بدبینی در جامعه ایرانی به حدی بالاست که داده‌های واقعی و جهانی نیز با دیده تردید نگاه می‌شود. این شکاف بلندمدت ساخته شده و اگر هم راه‌حلی داشته باشد، حتما بلندمدت است. ما تلاش می‌کنیم اگر توان کاهش آن را نداریم، حداقل بر آن نیافزاییم.
 

کپی