اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

سازمان ملل خواستار لغو محدودیت‌های دیپلمات‌های ایرانی در آمریکا شد

سازمان ملل خواستار لغو محدودیت‌های دیپلمات‌های ایرانی در آمریکا شد

مجمع عمومی سازمان ملل از آمریکا خواست تا محدودیت‌های ورود دیپلمات‌های ایرانی به این کشور را لغو کند.

 ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، مجمع عمومی سازمان ملل شامگاه چهارشنبه با تصویب قطعنامه ای خواستار لغو محدودیت‌های دپیلمات‌های ایرانی در آمریکا به عنوان کشور میزبان سازمان ملل شد.

از تابستان گذشته تاکنون دیپلمات‌ها و وزیران ایرانی در آمریکا تحت محدودیت هایی قرار گرفته اند. آنها مادامی که در آمریکا هستند، برای تردد محدود به محوطه مقر سازمان ملل در نیویورک و محل اقامت سفیر و هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل هستند.

این قطعنامه که ازسوی نمایندگانی از کشورهای قبرس، بلغارستان، کانادا، کاستاریکا و ساحل عاج پیشنهاد شده بود بدون اینکه به رأی گذاشته شود، با اجماع تصویب شد.

قطعنامه‌های سازمان ملل، برخلاف شورای امنیت لازم الاجرا نیستند اما وزن سیاسی دارند.

در این قطعنامه که متن آن به طور مشخص درباره محدودیت های دیپلمات های ایرانی و عدم صدور ویزا برای هیئت روسی در نشست مجمع عمومی ماه سپتامبر بود، از کشور میزبان خواسته شده است تا تمامی محدودیت های اعمال شده برای هیئت های نمایندگی و کارکنان دبیرخانه های همه ملیت ها را لغو کند.

همچنین در این بیانیه تاکید شده است که سازمان ملل محدودیت های اعمال شده برای این دو هیئت نمایندگی را که فعالیت های آنها را تحت الشعاع قرار داده است، جدی می گیرد.


به گزارش ایسنا، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای در سال گذشته و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به اختلافات میان دو کشور دامن زد. واشنگتن در ادامه این سیاست های خصمانه خود به تازگی نیز محدودیت‌هایی را علیه تردد دیپلمات‌های ایرانی در شهر نیویورک اعمال کرده است.

 

کپی