اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

معترضان فرانسه را فلج کردند

معترضان فرانسه را فلج کردند

گروه جهان/ سیزدهمین روز اعتراض‎ها و اعتصاب‎ها در فرانسه که نام «سه‎شنبه سیاه» بر آن نهاده بودند، تبدیل به اوج اعتصاب‎ها در پاریس شد و از نگهبانان برج ایفل گرفته تا پزشکان بیمارستان‎ها در محل کار خود حاضر نشدند.

در یک هفته اخیر این اعتصاب‎ها اقتصاد فرانسه را فلج کرده است.به‌گزارش سایت شبکه خبری «دویچه وله»، سراسر فرانسه تا پایان روز سه‎شنبه در آشوب به سر برد. هواپیماها با تأخیر پرواز کردند، ترن‎ها با تأخیر به راه افتادند و مترو پاریس تقریباً تعطیل بود. خبری از اتوبوس نبود، موزه‎ها و مراکز تفریحی و گردشگری همچون ایفل، درهای خود را به روی گردشگران بستند و مدارس امتحانات را به تعویق انداختند. معترضان در تظاهرات این روز دیگر بار به دولت هشدار دادند تا زمانی که خواسته‎هایشان عملی نشود، دست از اعتراض و اعتصاب نمی‎کشند. خواسته آنها انصراف دولت از اصلاح در قانون بازنشستگی است. مطابق این اصلاحات قانون بازنشستگی در فرانسه که اکنون دارای 42 سیستم متفاوت است، یکدست می‎شود و بسیاری از امتیازهای خاص بازنشستگان لغو می‎شود.
در همین حال خبر دیگری حاکی است دولت فرانسه دو روز بعد از استعفای «ژان پل دلووا»، معمار اصلاحات مورد اعتراض و معروف به «آقای بازنشستگی»، جانشین وی را انتخاب کرد. به این ترتیب «لورن پیتراسوزسکی» به‌عنوان وزیر امور بازنشستگی فرانسه منصوب شد.

کپی