اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

بیانیه وزارت خارجه ژاپن در آستانه سفر روحانی

بیانیه وزارت خارجه ژاپن در آستانه سفر روحانی

وزارت خارجه ژاپن در آستانه سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به توکیو بیانیه‌ای را منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است؛ « عالیجناب حسن روحانی از 20 تا 21 دسامبر(29 و 30 آذر) از ژاپن بازدید خواهد کرد. در طول اقامت وی، آبه شینزو نخست وزیر در دیداری درباره روابط ایران - ژاپن با وی نشست برگزار خواهد کرد.»

در ادامه این بیانیه کوتاه آمده است؛ « ژاپن تلاشهای دیپلماتیک گسترده‌ای در همکاری با کشورهای دیگر نظیر آمریکا و ایران برای کاهش تنشها در تحولات کنونی خاورمیانه انجام داده است. آبه شینزو در این دیدار موضوعات دوجانبه،مسائل منطقه‌ای و بین المللی را با رئیس جمهور ایران به عنوان بخشی از این تلاشهای دیپلماتیک مطرح خواهد کرد. »

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز دوشنبه در یک سخنرانی در مراسم نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان دو کشور درباره افزایش مناسبات اقتصادی میان ژاپن و ایران علیرغم ادامه تحریمهای آمریکا ابراز امیدواری کرد.

عراقچی در یک مصاحبه کوتاه نیز به شبکه ان اچ کی گفته بود: «ژاپن خریدار قدیمی نفت خام ایران است اما خرید نفت را به دلیل همراهی با تحریمهای آمریکا متوقف کرده است. وی به این شبکه ژاپنی گفت که امیدوار است دولت توکیو و سازمانهای این کشور خرید دوباره نفت از ایران را از سر بگیرند.»

حسن روحانی در حال حاضر در کوالالامپور پایتخت مالزی به سر می‌برد و قرار است از مالزی به ژاپن سفر کند./ فارس

کپی