اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

شکارچی کارمندان دولت در تله پلیس

شکارچی کارمندان دولت در تله پلیس

مردی که با شناسایی کارمندان دولت، به بهانه‌های مختلف با دریافت رمز دوم کارتشان مبالغی را از حسابشان برداشت می‌کرد، دستگیر شد.

سرهنگ تورج کاظمی  رئیس پلیس فتا پایتخت گفت: بیست و هشتم خرداد ماه امسال مردی ۵۰ ساله ساکن تهران با در دست داشتن شکایتی از دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای «ناحیه ۳۱ تهران» به پلیس فتا مراجعه و اظهار داشت، کارمند یکی از ادارت دولت هستم، چندی پیش، فردی ناشناس با من تماس تلفنی برقرار کرد و خود را مسئول معاون مالی شرکت بیمه معرفی و ادعا کرد: معوقه سالانه ام آماده واریز می‌باشد و شماره حساب بانکی ام که رمز دوم داشته باشد، را اعلام کنم تا معوقه را واریز کند. در ابتدا قبول نکردم، ولی با بیانی که داشت توانست مرا متقاعد کند تا به نزدیکترین دستگاه خودپرداز بروم و برای کارتم رمز دوم بگیرم.

رئیس پلیس فتا بیان داشت: شاکی ادامه داد، همچنین فرد تماس گیرنده از من خواست برای واریز معوقه، باید با استفاده از خود پرداز باید عملیات بانکی دهم، غافل از اینکه وی درحال هدایت من به قسمت انتقال وجه می‌باشد. در ابتدا رمز دوم کارتم را ساختم و رمز را برایش خواندم، ناگهان متوجه شدم از حسابم مبلغ ۲۲۰ میلیون ریال برداشت شده است.

این مقام انتظامی ابراز داشت: با گرفتن اظهارات شاکی، تیمی از افسران پلیس، شناسایی هویت و مخفیگاه متهم را در دستور قرار دادند و در تحقیقات پلیسی موفق شدند هویت متهم را که مردی ۲۶ ساله، ساکن حوالی میدان کاج بود شناسایی کنند.

---

کاظمی با اشاره به اینکه نتیجه تحقیقات انجام شده در اختیار مقام قضائی قرار گرفت و دستور دستگیری وی گرفته شد، ادامه داد: تیمی از ماموران عملیات این پلیس برای دستگیری متهم به مخفیگاه وی اعزام و موفق شدند پس از کنترل تردد عبور و خروج متهم، وی را دستگیر و برای تحقیقات پلیسی به پلیس فتا منتقل کنند.

رئیس پلیس فتا افزود: متهم در بازجوئی‌های اولیه به جرم ارتکابی اعتراف و اظهار کرد: با شناسایی برخی از صنوف مشاغل از طریق موتور‌های جستجوگر و تارنما‌های معرفی مشاغل و بهره گیری از اطلاعات موجود به طور مثال کسب شماره تماس و مشخصات رؤسای بیمارستان‌ها و مسئولین امور مالی بیمارستان، پرسنل شاغل را شناسایی و پس از تماس با آن‌ها به بهانه واریز اشتباهی وجه و یا پرداخت معوقه، شماره حساب و رمز‌های دوم را با ترفند‌های مختلفی به دست می‌آوردم و از حساب هایشان وجوهی را برداشت می‌کردم، سپس این مبالغ را از چرخه بانکی خارج و یا از طریق پولشویی آن‌ها را نقد می‌کردم.

وی اعلام کرد: با اعتراف صریح متهم به جرم ارتکابی، پرونده به همراه متهم و شاکی به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای ارسال شد.

رئیس پلیس فتا پایتخت تاکید کرد: در اسرع وقت نسبت به فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف برای پیشگیری از سرقت و کلاهبرداری جلوگیری کنند./ میزان

 بیشتر بخوانید/ کلاهبرداری 3 میلیون دلاری از کاربران اینترنتی

 

 

 

کپی