اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

گزارش بانک مرکزی از رشد اقتصاد غیرنفتی

گزارش بانک مرکزی از رشد اقتصاد غیرنفتی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز هیات دولت، گزارشی از رشد اقتصاد غیرنفتی کشور در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ به هیات وزیران ارائه کرد.براساس این گزارش، به رغم رشد منفی بخش نفت، در بخش غیرنفتی رشد مثبت و رونق تولید در دو بخش کشاورزی و صنعت و معدن مشهود است.

در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت که به ریاست «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گزارشی از رشد اقتصاد غیرنفتی کشور در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۸ به هیات وزیران ارائه کرد.

براساس این گزارش، به رغم رشد منفی بخش نفت، در بخش غیرنفتی رشد مثبت و رونق تولید در دو بخش کشاورزی و صنعت و معدن مشهود است.

هیات وزیران همچنین بر تلاش بخش‌های مختلف جهت پشتیبانی از رونق هرچه بیشتر فعالیت‌های اقتصادی در تولید کالا و خدمات تأکید کرد.

بررسی وضعیت آلودگی هوای کلانشهرها در جلسه امروز دولت

اعضای دولت در ادامه جلسه امروز، به بررسی وضعیت آلودگی هوای کلانشهرها پرداختند و مقرر شد اجرای قانون هوای پاک با جدیت بیشتری پیگیری شود.

بر این اساس، دولت مقرر کرد از ورود خودروهای آلاینده به‌ویژه خودروهای اسقاطی به محدوده کلانشهرها جلوگیری شود.

همچنین مقرر شد نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با سرعت بیشتری صورت گیرد و نسبت به گازسوز کردن هرچه سریع‌تر خودرودهای حمل و نقل عمومی با همکاری وزارتخانه‌های نفت و صنعت، معدن و تجارت اقدام لازم صورت گیرد.

بررسی مجدد و تصمیم‌گیری درخصوص طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی، عدم استفاده صنایع بزرگ حاشیه کلانشهرها از مازوت در زمان وارونگی هوا، عدم فعالیت صنایع آلاینده در فصل وارونگی هوا، انجام هماهنگی‌های لازم توسط وزارت کشور با شهرداری‌های کلانشهرها و پلیس راهور در اسرع وقت برای جلوگیری از ورود خودروهای آلاینده به داخل شهر و استانداردسازی موتورهای خودروها مطابق قانون، از دیگر تصمیمات دولت در جلسه امروز برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها بود.

تغییر دستگاه اجرایی طرح «احداث راه آهن رشت - آستارا»

با تصمیم دولت، دستگاه اجرایی طرح «احداث راه ‌آهن رشت- آستارا» از شرکت سهامی راه آهن جمهوری اسلامی ایران به شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تغییر یافت.

ایران و صربستان در زمینه امنیتی و انتظامی با هم همکاری می کنند

هیات دولت با هدف گسترش همکاری‌های امنیتی و انتظامی، با انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقت‌نامه در زمینه مذکور بین دولت‌های ایران و صربستان به مسئولیت وزارت کشور موافقت کرد.

توسعه همکاری در زمینه مسائل امنیتی و پیشگیری و مبارزه با جرایم سازمان یافته، فعالیت‌های تروریستی، قاچاق مواد مخدر و روانگردان، جرایم حمل و نقل دریایی و صید غیرمجاز و جرایم اقتصادی و قاچاق اشیای عتیقه و تولیدات هنری و پولشویی، از اهداف این موافقت‌نامه به شمار می‌رود./ایرنا

 

بیشتر بخوانید

هدف بودجه 99؛2 درصد رشد اقتصادی و یک میلیون فرصت شغلی

کپی