اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
فنلاند سانا مارین 34 ساله را به عنوان جوان ترین نخست وزیر جهان انتخاب کرد

محصول نظام لیبرال دموکرات

محصول نظام لیبرال دموکرات
مرتضی مکی

سانا مارین عضو حزب سوسیال- دموکرات فنلاند، از سوی پارلمان این کشور بهعنوان نخستوزیر برگزیده شد. او که پیش از این نیز وزیر حمل و نقل فنلاند بوده و از سال 2015 هم عضویت در پارلمان این کشور را برعهده داشته، ۳۴ ساله است و با رسیدن به مقام نخستوزیری، عنوان جوانترین نخستوزیر جهان را به خود اختصاص داده است.

انتخاب مارین به این سمت، هم از جهت جوان بودن او و هم اعتمادی که به زنان در این قبیل از کشورهای اروپایی در سپردن مسئولیتها میشود، جای تعجب ندارد. این انتخابها یکی از ویژگیهای اصلی نظامهای لیبرال - دموکراسی است. کشور فنلاند از جهت سیاسی، اقتصادی، آموزشی و حتی محیط زیستی در زمره کشورهایی است که نامشان همواره در تراز اول جهانی قرار گرفته است که نشان از نظام صحیح سیاسی در این کشور دارد.
جوانان در فنلاند و در سیستم‎های حکمرانی سایر کشورهایی که در حوزه‏های مختلف رتبه‎های برتر جهانی را به خود اختصاص میدهند، فرصت دارند که به بالاترین مراحل قدرت برسند. در واقع، از ویژگی نظام‎های حزبی و دموکراتیک این است که مدام در حال ترمیم خود هستند و این تلاش تا رسیدن به یک حکمرانی مناسب تداوم دارد.
در چند سال گذشته در بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی شاهد ظهور رهبران جوان هستیم. در اتریش، سباستین کورتز در سن 27 سالگی به مقام وزارت خارجه این کشور رسید و پس از 4 سال حضور در این سمت، در 31 سالگی به صدراعظمی هم دست یافت. در اسپانیا پدرو سانچز نخستوزیر جوان این کشور 48 سال سن دارد. در ایتالیا لوییجی دی‎مایو رهبر جنبش 5 ستاره و معاون نخستوزیر این کشور 32 ساله است و در فرانسه هم امانوئل مکرون در 40 سالگی به ریاست جمهوری این کشور دست یافت.
حضور این افراد در رأس قدرت کشورهای اروپایی، نشان از این دارد که نظام‎های لیبرال- دموکراسی بهدلیل اینکه بتوانند آرای مردم را به سمت خود جلب کرده و در عین حال چهره‎های جدیدی را هم برای به عهده گرفتن قدرت معرفی کنند، بهسمت جوانگرایی رفته‎اند. فرد در این نظام‏ها ابتدا در خدمت منافع و امنیت ملی کشور بوده و بعد از آن در خدمت منافع حزب خواهد بود و آنجایی هم که احساس شود سیاستمداران کهنه کار و قدیمی نمی‎توانند خواسته‎ها و نیازهای مردم را برآورده کنند جای خود را به جوانان می‏دهند تا آنان بتوانند راه و روش جدیدی از حکمرانی مناسب را به منصه ظهور برسانند. تحولات سیاسی جدید کشور فنلاند هم در این راستا انجام شده است.
هرچند اخذ چنین تصمیماتی در برخی کشورها از جمله کشور ما، عنوان نمادین به خود می‎گیرد اما این تفسیر برای این دسته از کشورهای لیبرال- دموکراسی پذیرفتنی نیست. چرا که آنان واقعاً به قدرت جوانان در زمینه کشورداری اعتقاد دارند. سیستم حاکم در آنجا تصمیم می‎گیرد که برای سپردن مسئولیت به فرد دیگر چه کند و آنان را براساس شایستگیها انتخاب می‎کند. نظامی که در این چارچوب جابهجایی قدرت و کادرسازی را انجام می‎دهد، هیچ موقع در خلأ قرار نمیگیرد و برای انتخاب جایگزین به مشکل نمیخورد. در اینگونه نظام سیستماتیک، شایسته‏ سالاری ظهور و بروز می‎یابد و نتیجه مثبتی هم بهدست می‎آید. نمونه بارز آن را می‎توان در کانادا جستوجو کرد. جاستین ترودو در سن 42 سالگی به نخستوزیری کشوری به آن بزرگی و عظمت رسید و تمام اعضای کابینه‎اش را در حدود سنی خود و حتی پایین‎تر انتخاب کرد.
بنابراین نمی‎توان از انتخاب جوانانی که در کشورهای اروپایی یکی پس از دیگری به ریاست جمهوری یا نخستوزیری می‎رسند، با عنوان نمادین یاد کرد. باید این تحولات را به دقت دید و از آن بهعنوان تصمیم جدی و سیستماتیک نام برد. تصمیمی که افراد سعی می‏کنند نقش خود را به درستی ایفا کنند./ایران جمعه 

 

کپی