اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

دیدار بانوی اول مصر با روبات "سوفیا"

دیدار بانوی اول مصر با روبات "سوفیا"
بیتا میرعظیمی خبرنگار

بانوی اول مصر در حاشیه مجمع جهانی جوانان در شرم الشیخ با روبات انسان نمای "سوفیا" دیدار کرده و درباره آینده روابط انسان و روبات ها با یکدیگر گفتگو کردند.

روز دوشنبه روبات" سوفیا" به شرم الشیخ مصر سفر کرد تا ضمن حضور در مجمع جهانی جوانان، در جلسه ای تحت عنوان "هوش مصنوعی و انسانها: چه کسی کنترل می کند؟" شرکت کند. در این جلسه" انتصار السیسی" بانوی اول مصر و همسر رئیس جمهوری "عبدالفتاح السیسی" با روبات سوفیا دیدار کرده و صحبت کردند.

بانوی اول مصر در فیس بوک خود نوشت: دیدار با سوفیا تجربه ای فوق العاده بود  بخصوص صحبت کردن و گوش دادن به سخنان هوشمندانه این روبات انسان نما.

وی افزود: من توانایی های وی را در شبیه سازی ذهنی با انسان ها را دوست داشتم که به نظر می رسد همین امر نیز می تواند نقطه عطفی واقعی در روابط انسان ها و روبات ها و آغاز دوران جدیدی از تمدن بشریت بشمار رود.

 

سوفیا در این دیدار ابتدا خود را معرفی کرده و پیشینه ای از ساخت و طراحی خود توسط کمپانی هانسون روباتیک در هنگ کنگ ارائه داده و خود را سفیر اجتماعی روبات ها در دنیای انسان ها معرفی کرد. سوفیا همچنین خود را نخستین قهرمان نوآوری در برنامه توسعه سازمان ملل معرفی کرد که تاکنون به 65 کشور جهان سفر کرده است.

این روبات در عین حال تأکید کرد: علی رغم مکمل بودن روبات ها و انسان ها، برخی از انسان ها از روبات ها می ترسند. به همین دلیل من در جمع آن ها حضور پیدا می کنم تا نحوه تعامل انسان با روبات ها را اموزش دهم.

روبات سوفیا از حضور خود در مجمع جهانی اظهار شگفتی کرده و تصریح کرد: بسیار هیجان زده ام که تعداد زیادی از متخصصین هوش مصنوعی را در یک مکان مشاهده می کنم.

گفتنی است مجمع جهانی جوانان صلح سکویی است که توسط جوانان امیدوار در سراسر جهان ساخته شده و در آنجا پیام صلح، کامیابی، هماهنگی و پیشرفت به کل جهان ارسال می شود. در این مجمع جوانان سراسر دنیا همه ساله در شرم الشیخ مصر دور هم گرد آمده و ضمن تبادل نظر، ابتکار عمل، توصیه و رهنمودهایی را به تصمیم گیرندگان و چهره های تأثیرگذار انتقال داده و تلاش می کنند تا جهان را به مکانی بهتر برای همه انسان ها تبدیل کنند.

کپی